کد خبر: 10930       تاریخ انتشار: 13 خرداد 1399 - 9 شوال 1441

پیام بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی به سران، اندیشمندان و نخبگان کشورها و جوامع اسلامی برای مرحله پسا کرونا

بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی خطاب به سران و اندیشمندان جوامع اسلامی در رابطه با برنامه ریزی برای مرحله پسا کرونا پیامی صادر کرد که بخشی از آن به شرح زیر است:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
خدای متعال در قرآن کریم می فرماید: «إِنْ یَمْسَسْکُمْ قَرْحٌ فَقَدْ مَسَّ الْقَوْمَ قَرْحٌ مِثْلُهُ وَتِلْکَ الْأَیَّامُ نُدَاوِلُهَا بَیْنَ النَّاسِ وَلِیَعْلَمَ اللَّهُ الَّذِینَ آمَنُوا وَیَتَّخِذَ مِنْکُمْ شُهَدَاءَ وَاللَّهُ لَا یُحِبُّ الظَّالِمِینَ؛ اگر به شما آسیبی رسیده آن قوم را نیز آسیبی نظیر آن رسید و ما این روزها[ی شکست و پیروزی] را میان مردم به نوبت می‌ گردانیم [تا آنان پند گیرند] و خدای متعال کسانی را که [واقعاً] ایمان آورده‌ اند معلوم بدارد و از میان شما گواهانی بگیرد و خدا ستمکاران را دوست نمی دارد» (آل عمران/140).

برهان ها و نشانه های فراوانی از خدای متعال در زمین و آسمان وجود دارد که بندگان حضرتش را به قرار گرفتن در صراط مستقیم دعوت می کند. اگر انسان ها از آن نشانه ها و برهان ها پیروی کنند، از هدایت و رحمت و زندگی پرنعمت خدای سبحان برخوردار خواهند شد. دردمندانه هوای نفس و دام های گوناگون شیطان هماره بسیاری را به سمت بیراهه های تباهی و هلاکت و خسران در دنیا و آخرت می کشاند.

بر کسی پوشیده نیست که امروزه ویروس مرگبار و کشنده کرونا این خاکدان و تمام ملت ها و نژادها و قومیت ها و پیروان ادیان و ملیت های گوناگون را بدون هیچ تبعیض و استثنایی فراگرفته است. شرایط پیش آمده برهان و دلیلی است قاطع که از نیاز انسان ها به مهرورزی و ارتباط و همکاری بدون مانع و محدویت حکایت دارد. در این معنا باید موانع و وجوه افتراق اجتماعی را که نابجا و ظالمانه از سوی انسان وضع و حاکم شده است از میان برداشت. باید توجه داشت که موانع و مرزهای جغرافیایی پدید آمده از تبعیض نژادی و برتری‌جویی و خودبرتربینی ملت و نژادی بر دیگر اقوام و نژادها و ملت ها است.

پدیده مرگبار کرونا ثابت کرده است جهان نیازمند به بازنگری در کل قوانین و رفتارها و اقداماتی است که با انگیزه خودخواهی و خودپسندی و تبعیض و خودبرتربینی به وجود آمده است.

دیگر مطلب بایسته توجه در این معنا آن است که انسان ها باید به خطاهای پرطمطراق و پر زرق و برق خود که در مضمون و محتوا با حقوق انسانی انسان‌ها در تضاد است پی ببرند؛ حقوقی که باید تبعیض بین نژادها و رنگین پوست ها و پیروان اعتقادات و دیانت های گوناگون را نفی کرده و از میان بردارد.

بحران ناشی از ویروس کرونا ثابت کرده است که انسان به برادر و همنوع خود نیاز دارد و همراهی و همدلی و همدردی بهترین راه پیش روی انسان هاست که از این رهگذر خواهند توانست مصیبت ها و سختی ها را از میان بردارند.

اگر موارد سلبی مانند جنگ و قحطی و بیماری ها و ویروس های مرگبار را در نابودی ملت های فراوان مؤثر ندانیم، برنامه هایی که از سوی جریان های مصلحت‌اندیش با انگیزه منافع تنگ‌نظرانه و اهداف سیاسی به وجود آمده اثر و سهم منفی بسزایی در راه رشد و شکوفایی انسانی در بخش بزرگی از جهان دارد و مانع پیشرفت آن می شود.

بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی پیام خود را به سران و رهبران جوامع اسلامی، اندیشمندان، نخبگان و اثرگذاران در تصمیم گیری ها تقدیم می کند تا در وضعیت و شرایطی که کشورها، به ویژه کشورهای اسلامی به آن گرفتار شده اند، به ویژه مسائلی چون فروپاشی اقتصادی، اجتماعی و انسانی ناشی از ایجاد مرزهای جغرافیایی بی‌مبنا که از سوی کشورهای استعمارگر طراحی و ترسیم و ایجاد شده است، تأمل کنند و بیندیشند؛ مرزبندی‌هایی با اهداف روشن که مایه رنج و درد ملت های جهان اسلامی و جهان عربی شده است.

از این رو شرایط دردناک به وجود آمده برهمه کسانی که احساس مسئولیت دارند بایسته می دارد که برای پیشگیری از فروپاشی و سیر قهقرایی شرایط انسانی و اسلامی به وجود آمده، آراء و دیدگاه ها با شفافیت همراه باشد و قوانین فرامصلحتی و دور از منافع تنگ‌نظرانه و مبتنی بر پایه انسانیت و اسلامیت تصویب کنند تا به صورت همه‌جانبه و بر پایه حقیقت از حقوق انسان ها در برابر نقض حقوق آنان به وسیله قوانین سیاسی جاری حمایت شود.

در حال حاضر ملت های مسلمان نیازمند تمهیدات و تصمیم‌گیری‌هایی هستند که حق مسکن و کار و سکونت در هر کشوری را برای آنان تسهیل کند. برای تحقق بخشیدن به این هدف باید روادید محدودیت های تردد شهروندان کشورها به کشورهای دیگر از سوی هر کشوری لغو شود و آزادی تبادل تجاری و اقتصادی برای آنان فراهم گردد.

دیگر این که یک ارز و واحد پولی رایج شود که زمینه رشد و حیات اقتصادی را فراهم کند. جا به جایی روان سرمایه ها که سود و فایده اقتصادی به همراه دارد دیگر بایسته در این زمینه است.

وانگهی این تصمیمات یقیناً زمینه منازعات و جنگ ها و درگیری ها و توطئه سیاسی را از بین می برد. والله ولی التوفیق.
  
بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی ـ واشنگتن