کد خبر: 10934       تاریخ انتشار: 14 خرداد 1399 - 10 شوال 1441

به همت مرکز روابط عمومی دفتر مرجعیت / تجمع اعتراضی شیعیان عراقی در مرز عراق و عربستان در روز جهانی بقیع

شیعیان عراقی بار دیگر با حضور در منطقه مرزی دو کشور عراق و عربستان در هشتم شوال (روز جهانی بقیع) خواستار تجدید بنای حرم مطهر ائمه بقیع علیهم السلام شدند.

این مؤمنان هرساله به همت مرکز روابط عمومی دفتر مرجع عالیقدر آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی دام ظله در منطقه مرزی این دو کشور حاضر می شوند و عمل ننگین خاندان آل سعود و وهابیان جنایت کار در رابطه با تخریب قبور مطهر خاندان پیامبر صلی الله علیه وآله را محکوم می کنند.

در سال جاری نیز شیعیان پیرو خاندان اهل بیت علیهم السلام طی حضور در منطقه مرزی عرعر با سردادن شعار و در دست داشتن پلاکاردهایی فاجعه تخریب قبور مطهر امامانشان در قبرستان بقیع را محکوم کردند و با صدور بیانیه ای از دولت عربستان خواستند تا هرچه زودتر در زمینه بازسازی بنای قبور مطهر امامان مدفون در قبرستان بقیع اقدام کند.

آنان با صدور این بیانیه دولت عربستان را مکلف به بازسازی این قبور مطهر و سایر آثار باقی مانده از پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله و خاندان مطهر ایشان که به دست وهابیان تکفیری تخریب شده است، دانستند.

معترضان همچنین مسئولیت جسارت به آثار اسلامی صدر اسلام را بر عهده دولت سعودی دانستند و از مجامع بین المللی و سازمان های مدنی خواستند در قبال حفظ آثار اسلامی و تاریخی در این کشور مخصوصاً در مدینه منوره و مکه مکرمه به وظایف خود عمل کنند.

طی سال های گذشته آیت الله العظمی شیرازی دام ظله با صدور پیامی ضمن استقبال از نامگذاری هشتم شوال به روز جهانی بقیع از تمامی شیعیان خواستند در جهت بازسازی قبور مطهر امامان شیعه که در قبرستان بقیع مدفون هستند اقدام کنند.

قبرستان بقیع قدیمی ترین و یکی از دو قبرستان مهم در اسلام است که در مدینه منوره قرار دارد. این قبرستان در سال 1344ق برای بار دوم و به طور کلی توسط پیروان وهابیت و با کمک آل سعود تخریب شد.

در این قبرستان چهار تن از ائمه شیعه و جمعی از شخصیت های صدر اسلام مدفون هستند.