کد خبر: 3800       تاریخ انتشار: 29 خرداد 1393 - 20 شعبان 1435

حضرت آیت الله العظمی شیرازی:
هر کس در دفاع از عراق کشته شود، شهید است

 
در پی حوادث دردناک اخیر عراق و لزوم دفاع و مقابله با تکفیری های داعش که بطور وحشیانه جان و مال و ناموس ملت غیور عراق را هدف قرار داده اند، انبوهی از اقشار مختلف ملت غیور عراق به دعوت مرجعیت شیعه مبنی بر مقابله با تجاوزگران لبیک گفته و به دفاع از کشور و مقدسات خود پرداخته اند.

از این رو استفتائاتی از عراق و سایر کشورها به دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی حاج سید صادق حسینی شیرازی مدظله العالی رسیده که طی آن حکم داوطلب شدن برای دفاع و حکم کشته شدگان در این دفاع را جویا شده اند.

معظم له در پاسخ تأکید فرمودند: «هرکس در میدان جنگ و در حال دفاع کشته شود شهید است».

متن یکی از استفتاءات به شرح ذیل می باشد:
 
بسمه تعالی
 
محضر مبارک مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی حاج سید صادق حسینی شیرازی مدظله العالی

السلام علیکم ورحمة الله وبرکاته

در پی تشویق ملت و ارتش بزرگ عراق از سوی مرجعیت معزز برای دفاع از مقدسات و مقابله در برابر متجاوزان، مردم و ارتش با نظم و لحاظ داشتن حفظ امنیت به جنگ با متجاوزان می روند و در نتیجه افرادی نیز کشته می شوند. سؤال این است حکم کسی که در این دفاع مقدس کشته می شود چیست؟ آیا او به منزله ی شهید بوده و پاداش شهید دارد و باید غسل و کفن و حنوط شود و بعد از نماز او را دفن نمود یا این که او شهید بوده و تمامی احکام شهید را دارد که باید با لباس و خون خود پس از نماز بر او بدون غسل و کفن و حنوط دفن شود؟

جواب: هرکس در صحنه ی جنگ و در حال دفاع کشته شود شهید بوده و تمامی احکام شهید را دارد، یعنی: بدون غسل و کفن و حنوط، بر او نماز خوانده شده و با همان لباس و خونش به خاک سپرده می شود، در این حکم میان بزرگ و کوچک، زن و مرد تفاوتی نیست.

از خدای بزرگ یاری اسلام و مسلمین و نابودی ستمکاران را مسئلت داریم.
وصلی الله علی محمد وآله الطاهرین
 
20 شعبان المعظم 1435
واحد استفتائات دفتر حضرت آیت الله العظمی
حاج سید صادق حسینی شیرازی مدظله العالی
قم مقدس 
 
 
اخبار مرتبط: