کد خبر: 7365       تاریخ انتشار: 24 مرداد 1397 - 3 ذي الحجة 1439

حضرت آیت الله العظمی شیرازی:
اعمال و اخلاق شما در دنیا مراتب درجات تان در آخرت را تعیین می کند

در روز دوشنبه اول ماه ذی الحجة الحرام 1439 (1397/5/22) جمعی از جوانان فعال در عرصه های دینی و پیرو و دوستدار اهل بیت علیهم السلام از کشور کویت به همراه خطیب منبر حسینی، حجت الاسلام سید مهدی نواب با مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی دام ظله در شهر مقدس قم دیدار کردند و مورد استقبال معظم له قرار گرفتند.

ایشان در جمع میهمانان مطالبی گرانسنگ و راهگشا ایراد کردند و سخنان خود را با این آیه کریمه آغاز نمودند که می فرماید: «یَوْمَئِذٍ یَتَفَرَّقُونَ؛ (مردم) از هم جدا می شوند» (روم/14).

آن گاه فرمودند: شما مؤمنان در روز قیامت با سنجه و میزان درجات خود پراکنده و از یکدیگر جدا می شوید. امروز شما در کنار یکدیگر به زیارت اهل بیت علیهم السلام آمده اید، با این تفاوت که درجات شما مساوی نبوده و شاید برخی از شما بر دیگران برتری داشته و یا از مرتبه و درجه پایین تر برخوردار باشند. لذا ملاک همان چیزی است که خدای متعال در آیه پیش گفته فرموده است و آن درجات و مراتب آن است که عمدتاً در سه اصل و عبارت نهفته و نیل به آن از این رهگذر ممکن است:

1. نسبت اخلاصی است که در دنیا در نیت و انگیزه خود دارید، یعنی اخلاصی که در عملِ برای خدای متعال و اهل بیت علیهم السلام می ورزید و اینکه در چه حدّ و نسبتی باشد.

2. نسبت و مقدار اخلاق خوب و حسنه ای است که از آن برخوردار هستید. به دیگر بیان هریک از شما که خوش اخلاق تر باشد، از درجه بالاتری در آخرت برخوردار است و با تفاوت سطح اخلاق، مراتب درجات آخرت نیز متفاوت است.

3. نسبت فعالیت و خدمت در راه خدای سبحان و اهل بیت علیهم السلام است، لذا هریک از شما فعالیت و خدمتش در این راه بیشتر باشد، درجه اش در قیامت بالاتر خواهد بود.

حضرت آیت الله العظمی شیرازی دام ظله در پایان این دیدار فرمودند: هریک از شما عزیزان با پایبندی به این سه عبارت و آموزه از کاهش یافتن درجات اخروی خود جلوگیری کند.