کد خبر: 8699       تاریخ انتشار: 12 اردیبهشت 1398 - 26 شعبان 1440

خلاصه بیانات ارزشمند آیت الله العظمی شیرازی در گردهمایی بزرگ مبلغان در آستانه ماه مبارک رمضان 1440

 
در روز چهارشنبه 11 اردیبهشت ماه 1398 (25 شعبان المعظم 1440) مرجع عالیقدر شیعیان حضرت آیت الله العظمی حاج سید صادق حسینی شیرازی دام ظله در حضور انبوه مبلغان دینی شهرهای قم، اصفهان، کاشان، تهران، مشهد، کربلای معلی و برخی مناطق دیگر بیانات ارزنده ای را ایراد فرمودند.

ایشان سخنان خود را با دعا برای تعجیل در فرج حضرت بقیة الله الأعظم، مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه الشریف آغاز کردند و توفیق همگان برای استفاده و بهره گیری هرچه بیشتر از ماه مبارک رمضان را از درگاه باری تعالی مسألت نمودند.

معظم له در ابتدای سخنانشان فرمودند: در رابطه با ماه مبارک رمضان مطالب فراوانی از اهل بیت علیهم السلام وارد شده است که از جمله آنان فرمایش حضرت امام صادق علیه السلام در صحیحه هشام بن سالم است. از حضرت امام صادق علیه السلام در این زمینه وارد شده است: «اذا سلم شهر رمضان سلمت السنّة؛ هرگاه ماه رمضان سالم باشد، [همه] سال سالم است».

انسانی که ماه مبارک رمضان را درک می کند در بین دو نیروی عقل و نفس اماره قرار می گیرد. اگر این فرد در این ماه شهوات خود را سرکوب کرد، موفقیت زیادی برای سالم نگاه داشتن سایر ماه ها کسب کرده است؛ چراکه این ماه برای سایر سال مرکزیّت دارد.

ماه مبارک رمضان بهار است اما نه فقط بهار قرآن؛ بلکه این ماه بهار پیکار با نفس است.

در روایتی وارد شده است که گناهان از سوی خود انسان است و او در ارتکاب گناه و اجتناب از آن مختار است. اجتناب از گناه محقق شدنی است و انسان می تواند به اندازه بصیرتی که از خدای متعال به او عنایت شده است از گناهان دور شود و خدای متعال نیز بیش از این از او توقع ندارد. پس با تصمیم قاطع سعی کنید از اول تا پایان ماه رمضان از معاصی دوری کنید.

آیت الله العظمی شیرازی دام ظله ادامه دادند: خدای متعال حتی انبیاء خود را مورد امتحان سخت قرار داده است و حتی خاتم الأنبیاء صلی الله علیه وآله و سایر معصومین علیهم السلام نیز مورد بزرگ ترین امتحانات قرار گرفتند.

از بزرگ ترین امتحانات پیامبر خدا صلی الله علیه وآله این بود که از سوی نزدیک ترین افرادش و حتی از سوی اعضای خانواده خود مورد خیانت و آزار قرار گرفت، با این حال حتی یک نفرین از جانب ایشان صادر نشد.

حال که خدای متعال حتی اشرف مخلوقاتش را مورد امتحان قرار داده است پس هریک از ما نیز مورد امتحان قرار خواهیم گرفت و سربلند بیرون آمدن از این امتحان به یک تصمیم بزرگ و استوار نیازمند است.

بنده مکرراً به جوانان توصیه کرده ام که تاریخ پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله را بخوانند و باز هم بر این سفارش تأکید می کنم.

پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله در راه تبلیغ دین اهانت ها و آزارها را به جان خریدند اما هیچ گاه به محضر خدای متعال شکایت نبردند.

پس با تأسی به رسول خدا صلی الله علیه وآله مشکلات و ناملایمات را تحمل کنیم و با تصمیم قاطع به خودسازی بپردازیم. این امر آسان نیست و به نسبت سختی خود پاداش خواهد داشت.

مرجع عالیقدر افزودند: مؤمن باید توجه داشته باشد که در ناملایمات زندگی تسلیم رضای خدای متعال باشد؛ در این صورت می تواند بر ناملایمات چیره شود. کلید رسیدن به این درجه ماه مبارک رمضان است.

اکتساب دو خصلت برای هر مؤمنی مخصوصاً برای مبلّغان دینی ضروری و لازم است: 1) صبر 2) حلم.

مبلّغ دین باید به این دو خصلت آراسته شود و ماه مبارک رمضان فرصت مناسبی برای این امر است.

مبلّغان دینی توجه داشته باشند که از کسانی که با موعظه های آنان به درجات بالای بهشت نائل می شوند عقب نمانند. انسان باید در طول سال به خودسازی بپردازد اما این ماه بهار خودسازی است. تزکیه نفس واجب عینی بر هر فرد است و یکی از راه های رسیدن به این امر تصمیم است. شهوات و حب دنیا بر هر انسانی فشار وارد می کنند اما قرآن کریم و روایات اهل بیت علیهم السلام راه نجات انسان از دام این شهوات و رسیدن به تزکیه نفس است.

این توصیه اول بنده به همگان است.

مرجع عالیقدر شیعیان در بخش دوم از بیاناتشان فرمودند: مسأله دوم که در ابتدا واجب کفایی است اما امروزه به دلیل عدم کفایت به واجب عینی بدل گردیده است، مسأله دفاع از خدای عزوجل و رسول خدا و اهل بیت علیهم السلام است. این وظیفه بر عهده همگان است که هر فردی باید با روشنگری در این زمینه مبادرت ورزد.

چه کسی باید از پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله دفاع کند؟! در گذشته این امکان وجود نداشت اما اکنون باید هر کس به قدر توانش از ایشان دفاع نماید.

به تعدد شبکه های ماهواره ای منحرف کننده توجه نکنید و با استفاده از همین شبکه های شیعی موجود روشنگری کنید، یقیناً تلاش شما نتیجه خواهد داد و ما موفق خواهیم شد.

اهل باطل با یکی از این دو راه پیش می روند: یا دروغ می گویند و یا مغالطه می کنند همانگونه که مشرکان به پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله نسبت جنون و سحر دادند. مبارزه با این دو، نیاز به مقدّمات وجود دارد و اولین مقدمه آن علم است.

من و شما به برکت اهل بیت علیهم السلام از گنج های بزرگ علمی بهره مند هستیم اما باید این گنج ها را استخراج کنیم و این کار مستلزم صرف زمان است. عامه مردم از هر دین و مسلکی که باشند با آشنایی با معارف اهل بیت علیهم السلام هدایت می شوند. ما باید به اهل علم زمان های گذشته اقتدا کنیم و به خود آییم؛ چراکه آنان در این راه زحمات فراوانی متحمل شدند و افراد بسیاری را هدایت کردند.

ایشان افزودند: ماه مبارک رمضان از سوی دیگر ماه تبلیغ است و تبلیغ باید به حدّ «بلاغ مبین» برسد.

از تکرار در راه تبلیغ دین خسته نشوید؛ چراکه تکرار انسان را به موفقیت و بلاغ مبین را به ثمر می رساند. بسیاری از مشرکان پس از سال ها مداومت و مقاومت پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله هدایت شدند.

اهانت های فراوانی که امروزه از شبکه های ماهواره ای و به زبان های مختلف جوامع را فراگرفته است با تکرار و بلاغ مبین خنثی خواهد شد. تا زمانی که در دنیا ضلالت و فساد هست تبلیغ نیز واجب کفایی است و تا زمانی که به مقدار کفایت به این امر پرداخته نشود بر همگان واجب عینی است.

آیت الله العظمی شیرازی دام ظله با اشاره به اعدام جمعی از پیروان اهل بیت علیهم السلام در چند روز گذشته فرمودند: عملکرد بنی امیه ها و بنی عباس ها آبرویی برای اسلام باقی نگذاشت لذا شاهد بودیم که عده ای از جوانان را چندی پیش اعدام کردند به جرم اینکه در تظاهرات شرکت کرده بودند.

چه کسی باید به جهان برساند که پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله و امیرمؤمنان علیه السلام یک نفر از مخالفان خود را اعدام نکردند؟ اسلام در دنیای امروزی مورد اتهام قرار گرفته است. چه کسی باید از اسلام رفع اتهام کند؟

آیا جفا نیست که سیره امیرمؤمنان علی بن ابی طالب علیهما السلام را به دنیا عرضه نکنیم؟!

امیرمؤمنانی که به فرموده روایات اگر با ایشان مخالفت نمی شد مردم از بالای سر از نعمات آسمانی و از زمین از برکات زمینی برخوردار می شدند.

امیرمؤمنان علی بن ابی طالب علیهما السلام اگر امروز خودشان در بین ما نیستند سیره ایشان موجود است. حکومت های اسلامی باید بدان عمل کنند و آن را به جهان نیز برسانند.

این امر وظیفه واجبی بر عهده همگان و ماه مبارک رمضان بهار تبلیغ این سیره است.