بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  یک‌شنبه 25 مهر 1400
بروز شده: 25 مهر 1400
 
  کد استفتاء: 635       تاریخ درج: 23 بهمن 1395 - 13 جمادي الاول 1438

 
 
 

علت سکوت حضرت علی

سؤال: آیا پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله به حضرت علی علیه السلام وصیتی در مورد سکوت ایشان برای گرفتن حق خلافتشان داشته اند؟ به عبارت دیگر سکوت حضرت علی علیه السلام به چه دلیلی بوده است؟
جواب:
سکوت حضرت دلایل متعددی داشته مانند:

1) وصیّت از طرف خدای متعال به صبر در مقابل حوادث ناگوار بعد از شهادت رسول خدا صلی الله علیه وآله، مثل حادثه عقب گرد مردم از دین که قرآن مجید در سوره آل عمران آیه کریمه 144 به آن اشاره دارد که به اسم مسلمانند و در واقع خیر. و مثل غصب خلافت و مصادره فدک و به شهادت رساندن حضرت محسن و حضرت زهرا سلام الله علیهما.

2) حفظ اسلام و حفظ نام آن و محافظت بر زحمات شب و روز رسول خدا صلی الله علیه وآله که دشمنان در صدد نابودی آن بودند، مثلاً با رسیدن خبر شهادت رسول خدا صلی الله علیه وآله به مکه، فوری سران قریش جلسه تشکیل داده و گفتند ما با زور مسلمان شدیم حال که رسول خدا از دنیا رفتند به بت‌پرستی خود برگردیم، عدّهﺍی از آنان گفتند: ما آخرین افرادی بودیم که مسلمان شدیم، حال اولین افرادی نباشیم که به بت‌پرستی برگردیم، صبر کنیم ببینیم مرکز که مدینه هست چه ﻣﻰکنند اگر آنان برگشتند ما هم بر ﻣﻰگردیم و اگر ماندند ما هم ﻣﻰمانیم. و حضرت علی علیه السلام اگر شمشیر ﻣﻰکشیدند، آنان که دندان طمع به ریاست داشتند اسلام را منکر شده واعلان بتﭘﺮستی ﻣﻰکردند وبتﭘﺮستی بار دیگر جای خود را باز ﻣﻰکرد.

3) حضرت با این روش مورد وصیّت، اسلام را گرچه تنها نام آن بود توانستند حفظ کنند و توسط راهنمائیﻫﺎ و تعلیمات خود و اهل بیت علیهم السلام حقیقت اسلام را حفظ و به دیگران منتقل کردند.
 

واحد استفتائات دفتر حضرت آيت الله العظمى حاج سيد صادق حسينى شيرازى مدظله العالى

 
   
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG