بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  چهارشنبه 1 بهمن 1399
بروز شده: 1 بهمن 1399
 
  کد استفتاء: 669       تاریخ درج: 2 خرداد 1397 - 7 ماه رمضان 1439

 
 


 

روزه برای مشاغل سخت

سؤال: با توجه به گرمی شدید هوا و طولانی بودن روز در ماه مبارک رمضان، روزه گرفتن برای اقشاری چون کارگران صنعت و ذوب آهن و.. و نانواها و بنّاها و چوپان ﻫﺎ و کشاورزان و... موجب عطش شدید و ضعف و عسر و حرج غیر قابل تحمّل ﻣﻰ شود. از جهت دیگر بسیاری از آنها برای نفقه عیال خود ناگزیر به ادامه کار در ماه مبارک هستند، آیا ﻣﻰ توانند روزه نگیرند؟
جواب: این مسأله به این ترتیب است:
1. اگر ممکن باشد هم روزه شده و هم کار کند، باید همین کار را کرد.
2. و اگر ممکن نباشد، و بتواند کار خود را تعطیل کرده هرچند با قرض کردن زندگی خود را اداره نموده و بعد بتواند قرض خود را ادا کند باید کار را رها کند و روزه بگیرد.
3. و اگر این هم ممکن نباشد و مجبور باشد که کار کند در این صورت اگر فقط نیاز به آب خوردن دارد و می تواند با آب خوردن روزه را ادامه دهد، می تواند به اندازه ضرورت آب بخورد و نیت روزه داشته باشد و تمام روز را تا مغرب شرعی واجب امساک کند، ولی ـ بنا بر احتیاط واجب ـ قضای آن را بجا آورد.
4. ولی اگر نیاز او فقط به آب نیست به غذا هم هست، در این صورت روزه نمی شود و بعد قضای آن را بجا آورد.
 

واحد استفتائات دفتر حضرت آيت الله العظمى حاج سيد صادق حسينى شيرازى مدظله العالى

 
   
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG