بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  دوشنبه 4 شهریور 1398
بروز شده: 3 شهریور 1398
 
  کد استفتاء: 674       تاریخ درج: 18 مرداد 1397 - 26 ذي القعدة 1439

 
 
 

طواف در طبقات جدید

سؤال: الف) آیا طواف نمودن در طبقات جدیدی که بر دور کعبه ایجاد کرده اند صحیح و جایز است؟
ب) نظر معظم له درباره طواف در مطاف جدید در صورتی که جزئی از بدن یا کل بدن بلندتر از دیوار کعبه باشد نسبت به مختار و مضطر چیست؟
ج) نظر حضرت عالی درباره ی اشکالی که مطرح می شود بر اینکه طواف چنانچه بالاتر از دیوار کعبه باشد ، صدق طواف نمی کند، چیست؟
جواب:
الف) طواف در طبقات جدیدی که بر دور کعبه ایجاد نموده اند در ایام حج مطلقاً جایز است، به این جهت که طواف دور خانه خدا بین بیت و مقام با عسر و حرج می باشد. و اما در غیر از ایام حج، صحت طواف منوط به آن است که طواف نمودن بین کعبه و مقام با عسر و حرج باشد. 
 
ب) در هر دو صورت جایز است، بله به جهت اینکه طواف بعد از مقام انجام می گیرد لذا مخصوص به هنگامی است که شخص در طواف بین کعبه و مقام در عسر و حرج باشد. 
 
ج) خانه ی خدا: کعبه، مطاف و قبله، همه از لحاظ شرعی دارای یک حکم از لحاظ حدّ و حدود بوده و آن از اعماق زمین تا نهایت آسمان است، و بر این مطلب روایت مستفیضه دلالت دارند.
 
 

واحد استفتائات دفتر حضرت آيت الله العظمى حاج سيد صادق حسينى شيرازى مدظله العالى

 
   
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG