بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  چهارشنبه 7 مهر 1400
بروز شده: 6 مهر 1400
 
  کد استفتاء: 730       تاریخ درج: 9 آبان 1398 - 2 ربيع الاول 1441

 
 
 

هتک حرمت حضرت زهرا

سؤال: آیا دلیل مستند و محکمی بر شکسته شدن پهلوی حضرت زهرا علیها السلام وجود دارد؟
جواب:
در قضایا و جریانات تاریخی باید به کتب و منابع موثق تاریخی رجوع کرد؛ و هجوم به خانه ی حضرت زهرا علیها السلام و ضرب و جسارت به آن حضرت از مواردی است که در کتابها و منابع معتبر تاریخی و حدیثی شیعه و سنّی آمده است و حتی به جزئیات آن نیز پرداخته شده و البته ذکر این واقعه از طرف علمای عامّه تأکید دو چندانی بر صدق آن وقایع برای مخالفین خواهد بود و در این مجال به ذکر چند نمونه از آن اکتفا می شود:
 
ـ در کتاب «الامامة والسیاسة» نوشته إبن قتیبه دینوری، که از علمای عامه است آمده: «وان أبابکر تفقد قوما تخلفوا عن بیعته عند علی [علیه السلام]، فبعث إلیهم عمر، فجاء فناداهم وهم فی دار علی، فأبوا أن یخرجوا فدعا بالحطب، وقال: والذی نفس عمر بیده: لتخرجنّ أو لا حرقنّها علی مَن فیها فقیل له: یا أباحفص! ان فیها فاطمة [علیها السلام]؟ فقال: وَإن؛ ابوبکر دریافت کسانی که از بیعت با او سر باز زده اند، در خانه علی [علیه السلام] هستند؛ لذا عُمر را به سوی آنان فرستاد. عمر به درِ خانه علی [علیه السلام] آمد و آنها را صدا کرد [که بیایند با ابوبکر بیعت کنند]؛ اما آنها ابا کردند. در این هنگام عمر دستور داد هیزم آوردند [و پشت درِ خانه حضرت جمع کردند] و گفت: سوگند به کسی که جان عمر بدست اوست، باید از خانه خارج شوید و یا اینکه [حتماً و به یقین] آن را و هر کس که در آن باشد را آتش خواهم زد. به او گفتند: ای عمر! در این خانه، فاطمه [علیها السلام] هست! گفت: حتی با وجود او [این کار را خواهم کرد]!!»
(الامامة والسیاسة، ج1، ص19)

ـ در کتاب «الملل والنحل» تألیف شهرستانی، به نقل از «القطام» و دو نفر از علماء مشهور عامه آمده است: «انّ عمر ضرب بطن فاطمة یوم البیعة حتّی ألقیت الجنین (المحسن) من بطنها وکان یصیح: أحرقوا الدارها بمن فیها؛ وما کان فی الدار غیر علی وفاطمة والحسن والحسین؛ همانا عمر در روز بیعت گرفتن [برای ابابکر] به شکم فاطمه [علیها السلام] ضربه زد که در اثر آن جنینش را (که محسن نام داشت) سقط کرد و فریاد می زد: این خانه و هر که در آن است را بسوزانید و این در حالی بود که در خانه، کسی جز علی و فاطمه و حسن و حسین [سلام الله علیهم] نبودند.»
(الملل والنحل، ج1، ص51، ط2، دارالکتب العلمیه، بیروت)

ـ و همچنین ابن ابی الحدید معتزلی که از علمای بزرگ عامه است می گوید: «والصحیح عندی أنها ماتت وهی واجدة علی أبی بکر وعمر، و أنها أوصت أن لا یصلیها علیها...؛ صحیح در نزد من آن است که فاطمه [علیها السلام] از دنیا رفت در حالی که بر ابابکر و عمر غضبناک بود و همچنین وصیت کرده بود که آن دو بر او نماز نخوانند.»
(شرح نهج البلاغه، ج2، ص20)

ـ البته نقل این واقعه در بسیاری از کتب عامه یافت می شود، مانند «العقد الفرید» و «لسان المیزان» و «الإستیعاب» و... که ما به چند نمونه از آن اشاره کردیم.

ـ و اما شرح این واقعه از طرف شیعه در منابع بسیاری آمده است که برای نمونه می توانید به کتابهای: «بحارالانوار»، «الغدیر» و کتاب «سلیم بن قیس» مراجعه نمایید.
 
 

واحد استفتائات دفتر حضرت آيت الله العظمى حاج سيد صادق حسينى شيرازى مدظله العالى

 
   
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG