بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  چهارشنبه 7 مهر 1400
بروز شده: 6 مهر 1400
 
  کد خبر: 10304       تاریخ انتشار: 29 بهمن 1398 - 23 جمادي الثاني 1441

 

 

حضرت آیت الله العظمی شیرازی در دیدار جمعی از استادان و طلاب حوزه علمیه نجف اشرف:
مردم رفتار خوب و بد را از علما یاد می گیرند


 
در روز نوزدهم ماه جمادی الثانی 1441ق (1398/11/25) جمعی از استادان و طلاب حوزه علمیه نجف اشرف با مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی حاج سید صادق حسینی شیرازی مدظله العالی در شهر مقدس قم دیدار کردند و مورد استقبال ایشان قرار گرفتند.

معظم له ضمن خوشامدگویی فرمودند: شما از نزد امیرمؤمنان علیه السلام برای زیارت سرورمان حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام و خواهر جلیل القدر و عظیم الشأن ایشان حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها به این جا آمده اید. از خدای منان مسئلت دارم که زیارت شما را پذیرفته و آن را برای همگی تان ذخیره قرار دهد. نیز از حضرت باری تعالی می خواهم که ما و شما و همه مؤمنان در جای جای این خاکدان، به ویژه مردم ستمدیده و صبور و پایدار و مقاوم عراق را مشمول شفاعت این خاندان پاک قرار دهد و این بزرگواران به ما و عراق توجه و عنایت داشته باشند.

ایشان در ادامه اظهار داشتند: ما و شما اهل علم یا قله نشین هستیم یا ـ خدای ناکرده ـ موقعیتی برعکس داریم. به هر حال هر یک از ما به اندازه ای از سوی مردم مورد تبعیت و پیروی قرار می گیریم و آنان خوب یا بد را از ما می آموزند. مرحوم شهید ثانی در کتاب گرانسنگ «منیة المرید» آورده است: اگر اهل علم و علما بر واجبات عمل کنند، گرد کارهای حرام نروند، به اعمال مستحب پایبند باشند و از مکروهات دوری کنند، مردم نیز با یک مرتبه و درجه پایین تر به این امور پایبند خواهند شد. به بیان دیگر، مردم نیز به واجبات عمل کرده و محرمات را وانهاده و عادل خواهند شد.

حال اگر اهل علم تنها به واجبات پرداخته و از کارهای حرام دوری کنند، ولی به اعمال مستحب و ترک اعمال مکروه پایبند نباشند، سایر مردم به مکروهات عمل می کنند، اگر ـ خدای ناکرده ـ اهل علم به مکروهات عمل کنند، سایر مردم پا را فراتر نهاده مرتکب اعمال حرام خواهند شد، حال اگر ـ خدای ناکرده ـ اهل علم مرتکب کارهای حرام شوند، سایر مردم کفر خواهند ورزید.

معظم له در توضیح مطلب فرمودند: این امری طبیعی است و در مسائل و امور مثبت و منفی مسئولیت بر عهده کسی است که مردم از آنان آموخته و پیروی می کنند. آن دسته از اهل علمی که الگو و مقتدای اندک افرادی هستند نیز نسبت به اندک افراد پیرو خود مسئولیت دارند و باید پاسخگو باشند.

مرجع عالیقدر افزودند: پیش از مرحوم شهید ثانی مولا و سرورمان امام صادق علیه السلام حدیث صحیح السندی دارند که به فرد ثقه و مورد وثوق از اصحاب منتهی می شود و او «حارث بن المغیره» از علمای بزرگ و اهل علم از اصحاب آن حضرت بود. او نقل کرده و گفته است: روزی امام صادق علیه السلام مرا در راه (گذرگاه) مدینه دیدند فرمودند «کیستی، حارثی؟ گفتم: آری. آن حضرت فرمودند: «لأحملنّ ذنوب سفهائکم علی علمائکم؛ گناه سفیهان و نادانان شما را بر دوش علمایتان بار می کنم».

من خدمت ایشان رسیدم و با گرفتن اجازه بر ایشان وارد شدم و گفتم: از سخن شما با مسئله بزرگی مواجه شده ام.

ایشان فرمودند: «ما یمنعکم إذا بلغکم عن الرجل ماتکرهون ومایدخل علینا به الأذی أن تأتوه فتؤنّبوه وتعذلوه تقولوا له قولاً بلیغاً؟؛ اگر اطلاع یابید که از فردی کاری ناپسند و نکوهیده که ما را بیازارد سر بزند، چه چیزی شما را باز می دارد که نزد او نروید، او را توبیخ و ملامت کنید و سخنی شیوا به او بگویید [تا اصلاح شود]؟».

گفتم: فدایتان گردم، سخن ما را نشنیده و آن را از ما قبول نمی کنند.

امام فرمودند: «اهجروهم واجتنبوا مجالستهم؛ آنان را رها کنید و از حضور در مجالس آنان و همنشینی با آنان خودداری نمایید».

حضرت آیت الله العظمی شیرازی مدظله العالی در تبیین مطلب فرمودند: حرف «لام» در لفظ «لأحملنّ» لام قسم و «نون» آن برای تأکید است و امام صادق علیه السلام با این ساختار لفظی تأکید فوق العاده ای داشتند که حتماً بار گناهان سفیهان و جاهلان را بر دوش علما خواهند گذاشت.

روشن است که اهل علم الگو هستند و می توانند با گفتار و رفتار خود فضایی پاک و صالح بیافرینند و در این صورت اگر کسی در چنین شرایط و فضایی فاسد شد خود، مسئول فساد خویش بوده و خود کیفر خواهد شد. حال اگر یک اهل علم کاری ناشایست از او سر بزند که با الگو بودنش سازگاری و تناسب نداشته باشد، او مسئول پیامد ناشی از رفتارش خواهد بود.

مرجع عالیقدر تأکید کردند: اگر اهل علم بیشتر و بهتر به گفتار و رفتار خود پایبند باشند، مقام شان بسیار والا و بزرگ خواهد بود. شما افتخار مجاورت امیرمؤمنان علی بن ابی طالب علیهما السلام را دارید. از خدای بزرگ می خواهم شما را در استفاده هر چه بهتر و بیشتر از نعمت مجاورت امام علی علیه السلام موفق بدارد و اینکه برای افراد نابرخوردار از این نعمت دعا کنید.

از خدای بزرگ و منان مسئلت دارم که شما را به سلامت و با برخورداری از نعمت ها و رهاوردهای معنوی این سفر به شهر و دیارتان بازگرداند. دیگر خواسته من از درگاه خدای بی نیاز این است که در عمل به آموزه و رهنمود امام صادق علیه السلام موفق شوید و برای من و دیگران دعا کنید، من نیز دعاگوی شما هستم، وصلی الله علی محمد وآله الطاهرین.
 
صفحه اصلی نسخه مناسب چاپ ارسال به دوستان ذخیره نشانی
فرستنده Email
نظر شما
کد امنیتی
 

نظرات کاربران: (0 نظر)
 
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG