بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  جمعه 17 مرداد 1399
بروز شده: 17 مرداد 1399
 
  کد خبر: 10334       تاریخ انتشار: 6 اسفند 1398 - 30 جمادي الثاني 1441

 

 

بررسی «نقش مؤسسه های دینی در تحولات اجتماعی» در مرکز حضرت آیت الله العظمی شیرازی


مرکز مطالعات و تحقیقات حضرت آیت الله العظمی شیرازی جلسه اخیر خود را با موضوع «نقش مؤسسه های دینی در تحولات اجتماعی» با حضور تنی چند از مدیران مراکز مطالعاتی ـ تحقیقاتی و شماری از شخصیت های دانشگاهی و حقوقدانان و اصحاب رسانه در مؤسسه فرهنگی ـ رسانه ای النبأ واقع در کربلای معلی برگزار کرد.

حیدر الجراح، مدیر مرکز مطالعات و تحقیقات حضرت آیت الله العظمی شیرازی مدیریت جلسه را بر عهده داشت. او در این زمینه گفت: مؤسسه و نهاد هرگونه که باشد به طور کلی از گونه های افکار و شیوه های رفتاری و ارتباط میان مردم و غالباً از اشیاء مادی و معنوی فراهم آمده است که تماماً پیرامون مصالح معین و مشخصی می گردد که از سوی جامعه پذیرفته شده است. از این منظر، مؤسسه های دینی از هر نوع که باشند در شمار مؤسسه های اجتماعی بوده و از سازمان های اساسی و بنیادین به شمار می روند که در فهم و شناخت و سرشت و سلوک فرد و رابطه او با دیگران ما را یاری می کند.

حجت الاسلام شیخ مرتضی معاش، مسئول شورای مدیریت مؤسسه فرهنگی ـ رسانه ای النبأ طی سخنانی درباره دین گفت: در هر جنبش یا تغییر و تحول اجتماعی، دین عنصر مهمی به شمار می رود. باید توجه داشت که بیشتر تمدن ها، به ویژه تمدن های بزرگ و آن تمدن هایی که استمرار و پایایی یافته اند بر اساس و با زیرساخت دینی به وجود آمده اند، مانند: تمدن اسلامی، تمدن مسیحیِ غربی و تمدن چینی (مبتنی بر آموزه های کونفوسیوس).

نتیجه این است که دین عامل اساسی و بنیادین در پیدایش تمدن ها و کشورهاست؛ چراکه دین در وجدان و فطرت بشر زندگی می کند و نهفته است.

حجت الاسلام معاش افزود: هنگامی که به تحقیق و مطالعه تمدن می پردازیم در می یابیم که ادیان پرستان نتوانسته و نمی توانند در آفرینش و ایجاد تمدن کارآمد باشند و آن را استمرار و پایایی و ماندگاری دهند اما در مقابل ادیان توحیدی نقش بزرگی در ایجاد تمدن ها و استمرار بخشیدن به آن داشته اند. بنابراین، دین عامل اساسی در تحول اجتماعی ـ چه مثبت، چه منفی ـ است و نقش انکارناپذیر و قطعی در ساخت و ساختار اجتماعی دارد. برای این که با نقش دین در تحولات اجتماعی آشنا شویم و از آن اطلاع یابیم، باید به شناخت علتی دست یابیم که مؤسسه ها و نهادهای دینی از آن بر می آیند و این که خاستگاه آن را رصد کنیم.
 
صفحه اصلی نسخه مناسب چاپ ارسال به دوستان ذخیره نشانی
فرستنده Email
نظر شما
کد امنیتی
 

نظرات کاربران: (0 نظر)
 
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG