بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  جمعه 16 خرداد 1399
بروز شده: 15 خرداد 1399
 
  کد خبر: 10358       تاریخ انتشار: 10 اسفند 1398 - 4 رجب 1441

 

 

بررسی موضوع «پیمان اجتماعی و حاکمیت، همگرایی عراقی پس از سال 2003 میلادی» در مرکز الفرات در کربلای معلی


مرکز توسعه و مطالعات استراتژیکی الفرات همایشی با موضوع «پیمان اجتماعی و حاکمیت، همگرایی عراقی پس از سال 2003 میلادی» در مقر مؤسسه فرهنگی ـ رسانه ای النبأ واقع در کربلای معلی برگزار کرد. این همایش در روز دوم ماه فوریه 2020 میلادی با حضور تنی چند از شخصیت های دانشگاهی، حقوقدان و مدیران مراکز پژوهشی برگزار شد.

دکتر حسین السرحان، پژوهشگر مرکز الفرات و رئیس واحد مطالعات سیاسی مرکز مطالعات استراتژی دانشگاه کربلا با تقدیم یاداداشت خود به همایش اظهار داشت: واژه «پیمان اجتماعی» در قرن هجدهم میلادی و تحت عنوان «عصر روشنگری» در اروپا ظهور و بروز کرد. این واژه از روزگار نهضت انسانی برآمده بود؛ روزگاری که پیش از آن جامعه اروپایی دستخوش گونه‌ای بی نظمی و بی قانونی بود. هدف از این «پیمان اجتماعی» ایجاد رابطه بین حاکمان و ملت بود.

وی افزود: یکی از دستاوردهای عصر نهضت انسانی «قانون اساسی» و «حاکمیت قانون» است که در آن برهه زمانی اصول و مبانی متعدد و افکار و جنبش های فکری و علمی چهره نمود و از رهگذر همایش های هفتگی و انجمن های فکری بر کشورهای اروپایی و غیر اروپایی سایه افکند و حاکمیت یافت.
 
صفحه اصلی نسخه مناسب چاپ ارسال به دوستان ذخیره نشانی
فرستنده Email
نظر شما
کد امنیتی
 

نظرات کاربران: (0 نظر)
 
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG