بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  یک‌شنبه 11 خرداد 1399
بروز شده: 10 خرداد 1399
 
  کد خبر: 10570       تاریخ انتشار: 19 فروردین 1399 - 13 شعبان 1441

 

 

پیام سازمان جهانی نفی خشونت به مناسبت روز جهانی وجدان


سازمان جهانی نفی خشونت «مسلمان آزاد» (وابسته به بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی) به مناسبت روز جهانی وجدان بیانیه‌ای صادر کرد که بخشی از آن به شرح زیر است:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
خدای سبحان فرموده است: «لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسَانَ فِی أَحْسَنِ تَقْوِیمٍ؛ به راستی ما انسان را در نیکوترین اعتدال آفریدیم» (تین/4).
 
جامعه جهانی روز پنجم آوریل (17 فروردین) را گرامی می دارد؛ روز و مناسبتی که همه ساله انسان ها باید به صورت فردی و گروهی و در قالب جامعه و در مناصب حاکمیت‌ها به خویشتن خویش بازگشته و به محاسبه و بازخواست خود بپردازند. این روز، روز جهانی وجدان است و به تمام معنا تجلیات و مصادیق انسانی را تداعی می کند.

گردش روزگار این گونه رقم خورده است که این روز جهانی به صورت همه جانبه و فوق العاده با همراهی، پشتیبانی و یاری مردم در میان خود و به دور از هرگونه محاسبات جانبی و تبعیض نژادی و دینی و هر آنچه که میان مردم تفرقه می اندازد و با نیازهای مردم ارتباطی تنگاتنگ دارد، همزمان شود.

چنین می نماید که پیامدهای ویروس مهاجم کرونا پیام و فراخوانی است از سوی آسمان به زمینیان تا به خطاها و اشتباهات خود پی برده و به اندیشه و وجدان خویش بازگردند و با آن از در تعامل درآیند؛ چراکه تا به حال منافع و مصالح و تبعیض نژادی و طبقاتی همنوعان خود را نادیده گرفته و بسیاری از مردم را وارد چالش‌ها و منازعات فاجعه بار کرده اند و مصیبت‌ها و کشتارها و محرومیت‌ها و بی نوایی‌ها و ظلم‌ها بر جامعه بشری روا داشته‌اند. خدای متعال به لطف و عنایت خود انسان را از نعمت عقل و خردورزی برخوردار کرده است تا خوب را از بد باز‌شناسد و به وسیله احساسات و عاطفه آنچه را دیگران احساس می کنند، درک کند. در حقیقت، وجدان معیار و سنجه‌ای والاست که انسان را به تأمل وامی دارد تا در رویداد‌ها و موقعیت‌های عبرت آموز در کار‌ها و رفتار‌ها و تعامل خود تجدید نظر کند، باشد در اقدامی که برای دیگران مفید باشد یا به آنان زیان می رساند شتاب گیرد یا از ادامه فعالیت خود خودداری کند و بدین ترتیب به آنان یاری رسانده شود.

اسفبار این است که انسان تمامیت خواه بسیاری از حقوق مردم را تضییع کرده و بر اموری که وجدان را تحریک می کند و قلب را می آزارد چشم بسته است و در اکثر موارد منافع و مصالح قوم و قبیله و حزب و دسته و... را بر فطرت پاک انسانی خود حاکم گردانده است؛ فطرتی که به پرهیز از نفرت آفرینی و خشونت و سلب حقوق مشروع انسان ها فرا خوانده و به آن تأکید دارد.

بایسته توجه است که پرونده بین المللی حقوق بشر از نقض آشکار و بی پروای حقوق مردم رنج می برد که برای حرمت‌ها و قدسیت‌ها هیچ استثنایی قائل نمی‌شود و از تحمیل ضررهای فاجعه بار به دیگران باز نمی ایستد. پدیده شوم سکوت و بی توجهی به مسئله نقض حقوق و به بالاگرفتن آن دامن زده و آن را افزونی و پیچیدگی بخشیده است که این روند در نبود موضع گیری درخور و عدم وجدان یاری کننده حقوق بشر در برابر نقض حقوق، چهره نموده است.

سازمان جهانی نفی خشونت «مسلمان آزاد» این فرصت را مغتنم شمرده و از تمام نظام های سیاسی، هیئت های بین المللی و سازمان های حقوق بشری دعوت می کند در تعامل با پرونده های حقوق بشری بی محابا و بدون تبعیض و چشم پوشی، بر اساس وجدان انسانی تعامل کنند و تنها داوری وجدان پاک و سالم را مبنا و معیار قرار دهند و دیگر ملاک و انگیزه ها را وانهند، باشد که خدای عزوجل بلای واگیردار و نابودگر کرونا را از جوامع بشری دور کند و رحمت گسترده خود را بر همگان فرو ریزد که او مهربان ترین مهربانان است.
 
سازمان جهانی نفی خشونت «مسلمان آزاد» ـ واشنگتن
 
صفحه اصلی نسخه مناسب چاپ ارسال به دوستان ذخیره نشانی
فرستنده Email
نظر شما
کد امنیتی
 

نظرات کاربران: (0 نظر)
 
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG