بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  جمعه 2 آبان 1399
بروز شده: 1 آبان 1399
 
  کد خبر: 11325       تاریخ انتشار: 11 شهریور 1399 - 12 محرم الحرام 1442

 

 

خلاصه بیانات ارزشمند حضرت آیت الله العظمی شیرازی در اجتماع عزاداران حسینی در شام غریبان 1442ق


اجتماع بزرگ عزاداران حسینی طبق سنوات گذشته در شامگاه عاشورای حسینی 1442 در بیت مرجع عالیقدر آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی دام ظله در شهر مقدس قم و با حضور شخصیت های دینی و علمی و طلاب علوم دینی برگزار شد.

مرجع شیعیان سخنان خود را با عرض تعزیت به مناسبت عاشورای حسینی به ساحت مقدس حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف و تمامی مؤمنان و خادمان حسینی در سراسر جهان آغاز کردند و برای رفع گرفتاری های مختلف از جهانیان، برای تعجیل در امر فرج حضرت امام زمان علیه السلام دعا کردند.

ایشان سخنان خود را اینگونه پی گرفتند: در یکی از زیارت های حضرت سیدالشهدا علیه السلام این جمله آمده است: «کنت للرسول ولداً وللقرآن سنداً»؛ یعنی شما فرزند پیامبر خدا صلی الله علیه وآله و پشتیبان قرآن بودید و می خواستید احکام قرآن و اسلام را زنده کنید؛ آن اسلامی که مثل امروز و پیش از امروز مرده بود.

بنی امیه و بنی العباس درصدد انجام دو کار برآمده بودند که یکی از آن ها نابود کردن اسلام و از بین بردن قرآن بود.

ابوسفیان در فتح مکه به عباس عموی پیامبر صلی الله علیه وآله گفت پسر برادر تو به چه پادشاهی بزرگی رسیده است و از رسالت ایشان به پادشاهی تعبیر کرد.

ابوسفیان همچنین در ایام عثمان در کنار قبر حضرت حمزه علیه السلام حاضر شد و به قبر ایشان جسارت کرده گفت: آن چیزی که نامش را اسلام نهادید و از آن دفاع کردید به دست فرزندان ما افتاده است.

معاویه هم نعوذ بالله قصد دفن نام پیامبر صلی الله علیه وآله را داشت و یزید نیز دنباله رو نیاکان و اجداد خود شد و گفت: «لعبت هاشم بالملک فلا خبر جاء ولا وحی نزل».

معظم له در رابطه با دومین هدف دشمنان اسلام فرمودند: مورد دوم که هدف بنی امیه و بنی عباس بود، نابودی اهل بیت علیهم السلام بود که در این راه فعالیت های زیادی کردند.

بر همگان واجب است که با هر توان و وسیله ای اسلام ناب محمدی را به دنیا برسانند.

موردی را از سیره ایشان نقل می کنم که اگر پیاده می شد، احدی گرسنه نمی ماند، احدی فقیر نمی بود و احدی بر اثر فقر از ازدواج باز نمی ماند و احدی دست به خودکشی نمی زد.

آیت الله العظمی شیرازی دام ظله در مقام توضیح فرمودند: مشرکان نخستین کسانی بودند که با پیامبر صلی الله علیه وآله جنگیدند با این حال قرآن کریم یهودیان را سرسخت تر از مشرکان در جنگ با پیامبر دانسته است آنجا که می فرماید: «لَتَجِدَنَّ أَشَدَّ النَّاسِ عَدَاوَةً لِلَّذِینَ آمَنُوا الْیَهُودَ».

دلیل این کار این است که آنان همه جانبه به دشمنی با پیامبر صلی الله علیه وآله برخواسته بودند و حتی منافقان و مشرکان را نیز یهودیان به دشمنی با ایشان ترغیب می کردند.

یهودیان پس از جنگ هایی نظیر خندق از پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله زخم خورده بودند و از ایشان کینه به دل داشتند.

اما رسول خدا صلی الله علیه وآله اعلام کردند هرکس تحت حکومت اسلام از دنیا برود، اموال او از آنِ ورثه اوست و مالیاتی به آن تعلق نمی گیرد: «مَنْ مَاتَ وَتَرَکَ مَالًا فَلِوَرَثَتِه‌».

ایشان همچنین فرمودند: «ومن مات وترک دیناً أو ضیاعاً فإلیّ وعلیَّ». پیامبر خدا صلی الله علیه وآله دِین میّت بدهکار را نیز به عهده گرفتند و فرمودند بر عهده من است و همچنین اگر میتی برای عیال خود ارثی بر جای نگذاشت، سرپرستی آنان با من است.

ایشان تا در قید حیات بودند به این سه مورد عمل کردند: عدم مالیات بر ارث و پرداخت بدهی میت حتی اگر ورثه او غنی هستند و اینکه از بازماندگان میّتِ بی بضاعت سرپرستی کردند.

آیت الله العظمی شیرازی دام ظله خطاب به حاکمان اسلامی افزودند: در کدام کشور اسلامی این قوانین اجرا می شود در حالی که حاکمان اسلامی باید از پیامبر صلی الله علیه وآله طبق فرموده اسلام الگو بگیرند؟!

با اجرای این قوانین یهودیانی که سرسخت ترین دشمنان پیامبر صلی الله علیه وآله بودند، به اسلام روی آوردند. آنان با این سه قانون پیامبر صلی الله علیه وآله اقتصاد خود و فرزندانشان را تأمین شده دیدند و به همین سبب مسلمان شدند.

امروزه باید حاکمان اسلامی به تبعیت از پیامبر صلی الله علیه وآله این سه قانون را به اجرا درآورند تا جوامع اسلامی از این اوضاع بد اقتصادی نجات پیدا کنند. این ها نکات زیبای اسلام است که حتی خود مسلمانان با آن آشنا نیستند.

در روایت دیگری امام صادق علیه السلام اجرای این قوانین را مختص به پیامبر صلی الله علیه وآله ندانسته اند و فرمودند: اگر در حکومت اسلامی شخصی توان پرداخت دین خود را نداشت و حاکم دولت اسلامی هم آن را پرداخت نکرد، آن حاکم گناهکار است.

مرجع شیعیان اضافه کردند: اقتصاد بد کشورهای اسلامی از توابع فرامین اسلام نیست. این مطلب را باید جوانان بدانند و به جهان برسانند. اقتصاد کشورهای اسلامی با همین سه قانون اسلام قابل ترمیم است و در پی آن انواع مشکلات اجتماعی برطرف خواهد شد؛ چراکه درصد بالایی از مشکلات اجتماعی به سبب مشکلات اقتصادی به وجود می آید.

جوانان با غیرت مسلمان این مطلب را در جهان تبلیغ کنند و آنان را آگاه کنند که مشکلات اقتصادی آنان نیز با این قانون اسلامی قابل حل است.

آیت الله العظمی شیرازی دام ظله در مقام توضیح دومین هدف امثال بنی امیه و بنی عباس فرمودند: این یک هدف بنی امیه و بنی عباس بود که از ابوسفیان آغاز شد و تاکنون ادامه دارد.

اما آنان در دومین هدف خود که پایمال کردن خون اهل بیت علیهم السلام بود ذره ای موفقیت کسب نکردند که دلیل عمده آن عملکرد اتباع اهل بیت علیهم السلام در سراسر جهان است.

شعائر مقدس امام حسین علیه السلام اسلام را بقا بخشید همانگونه که پیامبر صلی الله علیه وآله فرمودند: «أنا من حسین». اگر جریان عاشورا نبود، بنی امیه اسلام را از بین برده بودند و نامی از آن باقی نمی گذاشتند.

پیامبر در کودکی امام حسین علیه السلام اعلام کردند این فرزندم را می کشند اما: «ولیجتهدن أئمة الکفر وأشیاع الضلالة فی محوه وتطمیسه فلا یزداد أثره إلا ظهورا وأمره إلا علوا».

پیامبر صلی الله علیه وآله در این روایت بشارت دادند که این فعالیت ها نه تنها باعث از بین رفتن جریان امام حسین علیه السلام نمی شود، بلکه سبب بالندگی آن می شود.

معظم له ادامه دادند: بنده در طول عمر خود شاهد حکومت های متعددی بودم که با شعائر حسینی مبارزه کردند اما چیزی جز گسترش شعائر نتیجه ای حاصل نشد.

یکی از این موارد شعیره مقدسه صبح عاشورا است که با آن سالیان سال مبارزه شده است اما اکنون جمعیت سیل گونه ای در آن شرکت می کنند و نمونه دیگر، عزای طویریج است که بارها ممنوع شد اما مؤمنان عراقی از آن دست نکشیدند و این همان وعده پیامبر صلی الله علیه وآله است.

شیخ محمد جواد بلاغی که استاد مرحوم والد ما بود دو کتاب به نام های «الرحلة المدرسیة» و «الهدی» دارد که هزاران فرهیخته به وسیله این دو کتاب هدایت شده اند.

ایشان در مورد میرزای شیرازی قدس سره نقل می کنند که در زمان ورود به سامرا حسینیه ای ساختند که صبح عاشورا دسته های عزاداری از آن خارج می شد. میرزا محمد جواد نقل می کنند اما دسته عزای مخصوص صبح عاشورا از منزل خود میرزای شیرازی با حضور علما و طلاب خارج می شد و تا اکنون این سنت در سامرا اجرا می شود. به راستی چرا باید میرزا چنین کاری کنند و این عمل ایشان چه پیغامی داشت؟!

ایشان در ادامه فرمودند: بنی امیه در راه تضعیف شعائر حسینی ذره ای موفق نشدند. مرحوم شیخ محمد حسین کاشف الغطاء در یکی از کتاب های خود آورده است یکی از عالمان نصرانی به من گفت شما شیعیان نمی دانید از امام حسین علیه السلام چگونه تبلیغ کنید. اگر او از ما بود، در وجب به وجب زمین یک علم سیاه به نام ایشان نصب و مردم را به گرد آن جمع می کردیم.

تبلیغ از شعائر حسینی باید به صورت جهانی و با تمام توان صورت بگیرد؛ چراکه امروز تبلیغ از آن واجب کفایی است که به واجب عینی مبدل شده است. باید دید نسبت کنیسه ها به حسینیه ها چه تعداد است و برای گسترش شعائر فعالیت کرد.

بنده از همه کسانی که در این راه به هر وسیله ای تبلیغ کرده اند تشکر می کنم. در این راه از کتاب، سخنرانی، فضای مجازی و حتی موبایل و شبکه های ماهواره ای استفاده کنید.

آیت الله العظمی شیرازی دام ظله به عزاداری با شکوه مؤمنان عراقی در سال جاری اشاره کردند و فرمودند: شعائر مقدس امام حسین علیه السلام تماماً مقدس است و هرچه کارشکنی و تشکیک کنند، گسترده تر می شود. به طور مخصوص از مؤمنان عراقی تشکر می کنم که در این سال در این مراسم ها به صورت گسترده شرکت کردند.

تأکید می کنم مؤمنان از هم اکنون نسبت به برگزاری شعیره مقدسه اربعین حسینی فعالیت کنند. ثروتمندان وسایل نقلیه هوایی و زمینی رایگان در اختیار زائران بگذارند. دولت عراق و دولت های همجوار نیز باید در این راه تسهیل ایجاد کنند و بدانند هرچقدر کارشکنی کنند، این کارشان یاری رساندن به یزید است.

معظم له خطاب به سردمداران قدرت فرمودند: «ان حساب الخلائق قبل یوم القیامة مع الحسین بن علی». دولت هایی که در تسهیل زیارت اربعین کوتاهی می کنند در شب اول مرگ خود چه جوابی خواهند داشت؟!

همینطور از جوانان در کشورهای غیر مسلمان می خواهم فعالیت کنند تا دولت هایشان برای زیارت اربعین تسهیلات ویژه قرار دهند.

امام حسین علیه السلام را کشتند اما کربلای ایشان را نمی توانند بکشند و شعائر ایشان روز به روز گسترده تر می شود. در دنیای کنونی برای برگزاری برخی از مراسم ها قوانینی ثبت شده است و به مردم تسهیلات داده می شود. چرا ما این کار را برای زیارت اربعین انجام ندهیم؟

مؤمنان به دولت های خود فشار بیاورند تا برای زیارت اربعین که از ادیان و مذاهب مختلف در آن شرکت می کنند تسهیلات خاصی در نظر بگیرند.

برای باشکوه تر برگزارشدن اربعین سال جاری باید بیش از سال های گذشته فعالیت شود و امیدوارم این توفیق از سوی خدای متعال به همگان اعطا شود.
 
وصلی الله علی محمد وآله الطاهرین
 
صفحه اصلی نسخه مناسب چاپ ارسال به دوستان ذخیره نشانی
فرستنده Email
نظر شما
کد امنیتی
 

نظرات کاربران: (0 نظر)
 
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG