بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  سه‌شنبه 31 اردیبهشت 1398
بروز شده: 31 اردیبهشت 1398
 
  کد خبر: 1921       تاریخ انتشار: 11 فروردین 1387 - 22 ربيع الاول 1429

 

 

بيانيه دفتر مرجع عالي قدر درباره حوادث اسفبار جنوب عراق خونين


در پي حوادث جانکاهي که همچنان در بغداد و جنوب عراق جريان دارد، دفتر مرجع عالي قدر حضرت آيت الله العظمي حاج سيد صادق حسيني شيرازي دام ظله در شهر مقدس قم، با صدور بيانيه اي، نسبت به جنگِ جاري در عراق ابراز نگراني کرده، آن را فتنه اي خوانده است که استقرار عراق و منطقه را تهديد مي کند و حريم حرمت هاي خداي متعال و اولياي او را در هم مي شکند. در اين بيانيه از اطراف با نفوذ خواسته شده است براي به سامان آوردن اوضاع نابسامان عراق اقدام کنند. اينک ترجمه متن بيانيه:

بسم الله الرحمن الرحيم

پس از ستايش خداي جهانيان و درود بي کران بر محمد و خاندان پاکش ونفرين هميشگي بر دشمنان آن پاکان، مرجع عالي قدر حضرت آيت الله العظمي شيرازي، نگراني عميق خود را از جنگ و خونريزي جاري در شهر هاي بغداد، بصره، کوت و ديگر شهرهاي جنوب عراقِ خونين ابراز داشته، در اين باره مطالبي به شرح زير بيان داشتند:

1. اين جنگ و کشتار، فتنه اي است که آتش آن تر و خشک را با هم مي سوزاند و استقرار عراق و منطقه را مورد تهديد قرار مي دهد. خداي متعال در اين باره مي فرمايد: «واتقوا فتنة لا تصيبنّ الذين ظلموا منکم خاصة؛ از فتنه اي (فراگير) که تنها گريبان ظالمان را نمي گيرد، بپرهيزيد».

اين فتنه افزون بر آنچه بيان شد، حريم حرمت خداي متعال و اولياي او را در هم مي شکند. به ياد داشته باشيم که اين روزها مناسبت خجسته زاد روز پيامبر رحمت، حضرت محمد مصطفي صلي الله عليه وآله و امام جعفر صادق عليه السلام را داريم.

2. تمام اطراف منازعه و جنگ بايد هر چه زودتر آتش بس داده، به گفتگو پرداخته، مشکلات را با راه حل هاي مسالمت آميز برطرف کنند که خداي متعال مي فرمايد: «... والصلح خير؛ صلح و مسالمت بهتر است».

3. اطراف با نفوذِ ملت بزرگوار عراق، يعني علما، عشاير و ديگر نيروهاي علمي ـ مذهبي، بايد براي به سامان آوردن وضع نابسامان و اسفبار عراق اقدام کنند، چه اين که خداي متعال مي فرمايد: «وإن طائفتان من المؤمنين اقتتلوا فأصلحوا بينهما؛ و هرگاه دو طايفه و گروه از مؤمنان با يکديگر به جنگ پرداختند، پس ميان آنان صلح و مسالمت به وجود آوريد».

مرجع عالي قدر، در پايان براي بر طرف شدن اين غم و اندوه از ميان امت اسلامي و گشايش براي ملت بزرگوار عراق دعا کردند.

19/ ربيع الأول/ 1429ق

8/ 1/ 1387ش

 
دفتر حضرت آية الله العظمي

حاج سيد صادق حسيني شيرازي دام ظله ـ قم
صفحه اصلی نسخه مناسب چاپ ارسال به دوستان ذخیره نشانی
فرستنده Email
نظر شما
کد امنیتی
 

نظرات کاربران: (0 نظر)
 
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG