بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  یک‌شنبه 17 فروردین 1399
بروز شده: 17 فروردین 1399
 
  کد خبر: 2319       تاریخ انتشار: 27 فروردین 1388 - 20 ربيع الثاني 1430









 









 

تازه هاي نشر
«شورا در اسلام»


 

نام کتاب: شورا در اسلام

نويسنده: آيت الله العظمي سيد محمد حسيني شيرازي قدس سره

توليد و آماده سازي: مؤسسه فرهنگي رسول اکرم صلي الله عليه وآله

چاپ: اول/1387

ناشر: ياس زهرا سلام الله عليها

شابک: 6-46-2843-964-978



موضوع «شورا» يکي از آموزه هاي اجتماعي اسلام است که خداي متعال در قرآن (آل عمران/159) به صراحت، پيامبر را بدان فرا خوانده و يکي از صفات نيکو و ويژگيهاي مؤمنان را مشورت مداري (شوري/38) دانسته است. علاوه بر اين «شورا» و «مشورت» در روايات پيشوايان دين جايگاه ويژه دارد و حجم فراواني از احاديث و روايات را به خود اختصاص داده است. به دليل اهميت اين موضوع، مسئله «شورا» در فقه اسلامي جايگاه ويژه اي يافته و يکي از مشخصات بارز فقه سياسي اسلام شده است. از همين روست که مي بينيم فقهاي بزرگواري که به مسائل اجتماعي و سياسي اسلام پرداخته اند، به اين مسئله عنايت ويژه اي ورزيده اند و با آن به عنوان يکي از اساسيات فقه سياسي برخورد کرده اند. با وجود اين، مسئله شورا هم چنان ابعاد معقول بسيار دارد و پژوهش هايي که فقهاي بزرگوار در اين خصوص سامان داده اند در قياس با اهميت تعيين کننده موضوع، اندک است و در اين خصوص کارهاي انجام نشده هم چنان بسيار است.

يکي از فقيهان معاصر که در اين حوزه دست به پژوهش هاي ارزنده زده است مرحوم آيت الله العظمي سيد محمد شيرازي قدس سره است که با آثاري چون «الصياغة الجديدة»، «فقه (بخش السياسة) » و ... بر غناي فقه سياسي شيعه افزوده است.

از جمله آثار ايشان کتاب شورا در اسلام است که در ميان آثار خرد و کلاني که در اين موضوع نگاشته شده، با توجه به چيرگي مؤلف بر مسائل فقهي و نگاه روزآمد ايشان، ويژگي هاي منحصر به فردي دارد که آن را از آثار مشابه متمايز مي کند.

مؤسسه فرهنگي رسول اکرم صلي الله عليه وآله به دليل اهميت اين اثر و استقبال جامعه فرهنگي، ترجمه جديدي از اين اثر عرضه کرده است.

گفتني است اين کتاب از چهار بخش تشکيل يافته است که بخش نخست آن مربوط به کليات موضوع و نيز آيات مرتبط است. بخش دوم در حقيقت فقه شوراست و در آن مسائل و فروع فقهي بررسي شده است. بخش سوم کتاب فهرست گسترده اي از روايات شورا و مشورت را در خود جاي داده است که در نوع خود شايد نظير نداشته باشد. در بخش چهارم کتاب نيز مسائل جديدي چون مردم سالاري، نظام هاي حکومتي، احزاب و... بحث شده است.
صفحه اصلی نسخه مناسب چاپ ارسال به دوستان ذخیره نشانی
فرستنده Email
نظر شما
کد امنیتی
 

نظرات کاربران: (0 نظر)
 
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG