بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  یک‌شنبه 17 فروردین 1399
بروز شده: 17 فروردین 1399
 
  کد خبر: 390       تاریخ انتشار: 24 آبان 1382 - 20 ماه رمضان 1424

 

 

تصميم گيري مهمترين رمز موفقيت


حضرت آيت الله العظمي شيرازي در ديدار با عده اي از مؤمنين تهران با اشاره به  روايتي  که در آن به حضرت صادق (عليه السلام) عرض شد يا بن رسول الله علي ماذا بنيت أمرک يعني تصميم خود را در دنيا به چه اساسي قرار داديد؟ گفت:کساني هستند که در دنيا بي تصميم حرکت ميکنند و بي تصميم موضع گيري ميکنند، هر چه آمد خوش آمد. مثال کوچکش کودک سه ساله است  که هيچ هدفي ندارد، چون تصميم ندارد اما درک هم ندارد. اما انسان عاقل داراي درک و عقل است تا بتواند تصميم بگيرد.
وي در ادامه با طرح اين سؤال که حال چه تصميمي بايد اتخاذ شود ؟ گفت: خوردن و خوابيدن در زندگي هدف نيست ، بلکه هدف اين است که چگونه ميخواهد زندگي کند از چه راهي  مي خواهد تجارت کند و در چه راه مصرف کند.
آيت الله شيرازي سپس با بيان اهميت اين تصميم فرمود : اين مسئله است که اگر در آينده بتوانيم تصميم بگيريم خيلي مثمر ثمر است. و اگر انسان مدتي را هم براي اين تصميم گيري قرار دهد ارزش دارد. وي با اشاره به اينکه همه ما يک روز از اين دنيا ميرويم گفت: ما انسان ها يک گرفتاري بسيار بزرگ داريم و آن شهوات است که البته اعلم از شهوت جنسي است بلکه مراد از شهوات ، خواسته هاي آدمي است که انسان ميتواند به وسيله اين خواسته ها به بهشت برسد و ميتواند در اثر اين خواسته ها به جهنم برود.
 آيت الله شيرازي با اشاره به اينکه اکثر روزهاي ماه مبارک رمضان گذشته است گفت: در روايت است که روز قدر همچون شب هاي قدر فضيلت دارد و انسان بايد سعي کند در باقيمانده اين ماه بهترين استفاده را داشته باشد که البته اين مستلزم يک تصميم جدّي است. در اين فرصت باقيمانده براي زندگي خود چار چوبي ترسيم کنيم که بعد از گذشت عمر خود دچار تأثر و انده و حسرت نشويم چرا که اگر انسان تصميم نداشته باشد ناگهان متوجه ميشود که تمام عمرش به هدر رفته است.
آيت الله شيرازي در ادامه بهترين عمل را در اين ماه حسن خلق و کمک به همنوعان خود دانست و گفت :انسان زندگي خود را به گونه اي برنامه ريزي کند که با ديگران خوش اخلاق باشد، که البته عمل مشکلي است ولي اگر انسان تصميم بگيرد آسان ميشود. شما ملاحظه کنيد دو چيز بدترين مظهر دنياست يکي خودکشي و ديگري تيمارستان. آيا مي دانيد چه کساني خودکشي ميکند ؟ آنهائي که دنيا برايشان زيبا نبوده است و به اصطلاح دنيا در چشم آنها سياه شده است. وي با تاکيد براينکه اغلب اينگونه افراد مؤمن نيستند گفت: من در نوشته ها و منقولات ديگران بررسي کردم شما هم تحقيق و بررسي کنيد آيا يک نفر در ميان اين دو طايفه يافت ميشود که مؤمن بوده باشد؟ زيرا انسان مؤمن هيچ گاه چنين عملي را انجام نميدهد.
آيت الله شيرازي با استناد به روايتي از امير مؤمنان عليه السلام که مي فرمايد: اگر کسي تصميم بگيرد يا به آن هدف ميرسد و يا به هدف نزديک ميشود» گفت : انسان بايد تصميم بگيرد که با همه افراد جامعه خوش اخلاق باشد وانسان بايد همچون شيشه عطر باشد حتي شکننده آن را معطر ميکند .
وي سپس به مطلب دوم اشاره کرد و گفت : خدمت به مردم  نزد خدا جايگاه ويژه اي دارد وما  بايد نسبت به برادران خودمان در عراق در زمينه هاي مختلف و خصوصاً در مسائل فرهنگي ياري برسانيم. اگر چه شايد ما خودمان نتوانيم عمل را انجام دهيم  ولي بايد ديگران را به اين موضوع تشويق کنيم. هر کسي سعي کند به مقدار توان خود حوائج مردم را بر آورد. کسي که در رفع حوائج مردم سعي کند خدا در رفع مشکلات او سعي ميکند.
آيت الله العظمي سيد صادق شيرازي در پايان توفيق همگي را از درگاه قادر منان خواستار شد.
صفحه اصلی نسخه مناسب چاپ ارسال به دوستان ذخیره نشانی
فرستنده Email
نظر شما
کد امنیتی
 

نظرات کاربران: (0 نظر)
 
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG