بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  یک‌شنبه 17 فروردین 1399
بروز شده: 17 فروردین 1399
 
  کد خبر: 391       تاریخ انتشار: 26 آبان 1382 - 22 ماه رمضان 1424

 

 

آيت الله العظمي سيد صادق شيرازي: سفارش به زنان و حقوق آنها آخرين وصيت پيامبر اکرم (صلي الله عليه وآله) و اميرالمؤمنين علي (عليه السلام) بوده است


 آيت الله العظمي سيد صادق شيرازي شب گذشته در جمع صدها نفر از بانوان که به ديدار ايشان آمده بودند ضمن سخناني به تبيين آخرين وصيت نامه حضرت علي (عليه السلام) پرداختند.
ايشان با تسليت شهادت اولين مظلوم عالم و اسوه پرهيزکاران حضرت علي (عليه السلام) گفتند: اميرالمؤمنين (عليه السلام) در آخرين ساعات حيات پر برکتشان وصيّت نامه اي دارند که اين وصيت نامه براي همه هست و مخاطب آن نيز تمامي مؤمنين هستند؛ که حضرت در اين وصيّت نامه خود در يک جمله اي فرمودند: «الله الله بالنساء»؛ از خدا بترسيد، از خدا بترسيد نسبت به زنها.
ايشان با اشاره به اينکه آخرين سفارش پيغمبر اکرم (صلي الله عليه وآله) نيز سفارش راجع به زنان بوده است افزودند: اميرالمؤمنين علي (عليه السلام) آخرين وصيت خود را سفارش نسبت به زنان قرار دادند و علاوه بر آن از قول پيغمبر (صلي الله عليه وآله) نيز نقل فرمودند که آخرين سفارش ايشان راجع به زنها بوده است.
حضرت آية الله العظمي شيرازي ادامه دادند: اگر انسان يک بار اين وصيت نامه حضرت علي (عليه السلام) را ببيند و با تأمل در آن بنگرد و تصميم بگيرد که به آن عمل نمايد، حتماً و به طور صد در صد از اين ماه مبارک استفاده و بهره خواهد برد.
ايشان با خارق العاده خواندن اين وصيت نامه افزودند: اين وصيّت نامه حضرت يکي از معجزات ايشان است چرا که پس از گذشت 48 ساعت از آن ضربت سنگين ابن ملجم که بر فرق مبارکشان فرود آمد، اين مطالب پر بار را ايراد فرمودند.
حضرت آيت الله العظمي شيرازي در ادامه با سفارش هر چه بيشتر نسبت به بهره برداري از ايام باقي مانده اين ماه مبارک گفتند: ماه مبارک رمضان از راه رسيد و اکثر ايام آن نيز گذشت و چند روز ديگر آن نيز سپري خواهد شد. عده اي در اين ماه مبارک استفاده کامل بردند و عده اي نيز تا حدودي توانستند از آن بهره ببرند اما نه به طور کامل، ولي کسان ديگري نيز هستند که متأسفانه هيچ استفاده اي از اين ماه نکرده و از آن کاملاً بي بهره و نصيب هستند.
ايشان خاطر نشان کردند: هر کس که تا کنون نتوانسته از اين ماه به خوبي استفاده کند در اين فرصت باقي مانده ميتواند آن را جبران کند، چرا که ايام باقي مانده اين ماه مبارک فرصتي است که اگر انسان سعي کند آنرا به خوبي درک کند و از آن استفاده ببرد، قطعاً موفق خواهد شد.
مرجع تقليد شيعيان جهان در بخش ديگري از سخنان خود با اذعان بر اين که آينده و باقي مانده عمر را چگونه بايد گذراند اظهار داشتند: دو عمل است که اگر انسان به اين دو بپردازد بسياري از مشکلات آينده او را کاسته و گرفتاريهايش را از بين ميبرد که اين دو عمل، يکي داشتن حسن خلق است و ديگري خدمت رساندن به بندگان خدا.
ايشان تصريح کردند: حسن خلق داشتن يعني اين که انسان تصميم بگيرد با همه اطرافيان خود خوش اخلاق و مهربان باشد و اين را نيز بداند که هيچ کار سختي نيست که انسان بر انجام آن تصميم بگيرد آن کار يا انجام شده و يا نزديک به انجام ميشود زيرا انسان از هر قدرتي برتر و بالاتر است.
حضرت آيت الله العظمي سيد صادق شيرازي خدمت به مردم را گره گشايي از امور خلق الله دانسته و افزودند: انسان در هر حدي که ميتواند بايد سعي کند تا گره از کار ديگران بگشايد و مشکلات آن ها را برطرف کند.
ايشان با اشاره به حادثه کربلا و برخورد سيد الشهداء (عليه السلام) با سپاه حر اظهار داشتند: امام حسين (عليه السلام) به حر بن يزيد رياحي و سپاهش در عين آنکه به جنگ او آمده بودند و دشمن ايشان بودند آب دادند و حتي اسبانشان را نيز سيراب کرده در حالي که حضرت ميدانستند و به علم امامت يقين داشتند که به جز حر که توبه ميکند و باز ميگردد، کس ديگري باز نخواهد گشت.
آيت الله العظمي شيرازي در بخش ديگري از سخنان خود افزودند: مرحوم اخوي (اعلي الله درجاته) در آخر ماه مبارک رمضان همواره براي شما بانوان محترمه صحبت ميکردند و آنچه که هميشه تأکيد داشتند اين بود که سعي نماييد چراغ اهل بيت (عليهم السلام) را در خانه هايتان روشن کنيد و به مناسبت هاي مختلف سال، مجالس اهل بيت (عليهم السلام) را احيا نماييد که اين عمل هم برکت دنيا را دارد و هم برکت آخرت را.
ايشان در پايان اظهار اميدواري کردند: خداي متعال به ما توفيق دهد تا در اين چند روزه باقي مانده از ماه مبارک رمضان بتوانيم وصيت نامه مولاي متقيان را مطالعه کرده و به آن عمل نماييم و نيز موفق شويم تا به اين سفارشات و همچنين برپايي مجالس امام حسين و اهل بيت (عليهم السلام) اهتمام نمائيم.
وصلي الله علي محمد وآله الطاهرين
صفحه اصلی نسخه مناسب چاپ ارسال به دوستان ذخیره نشانی
فرستنده Email
نظر شما
کد امنیتی
 

نظرات کاربران: (0 نظر)
 
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG