بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  سه‌شنبه 24 فروردین 1400
بروز شده: 24 فروردین 1400
 
  کد خبر: 3948       تاریخ انتشار: 19 آبان 1393 - 17 محرم الحرام 1436

 

 

خاندان فقاهت و مرجعیت شیرازی و نجات سرزمین های اسلامی از استعمار شوم انگلیس (1)


 
«مجموعه روشنگری درباره پیشینیان صالح مرجع بزرگ دینی حضرت آیت الله العظمی حاج سید صادق حسینی شیرازی مدظله العالی»

مجدد بزرگ دین حضرت آیت الله العظمی سید میرزا محمد حسن حسینی شیرازی قدس سره*، جد مکرم مرجع عالیقدر تشیع، آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی مدظله العالی می باشد.

آیت الله العظمی سید محمد حسن شیرازی همان شخصیت بزرگ جهان اسلام و افتخار تاریخ روحانیت شیعه است که توانست کشور ایران را از استعمار شوم انگلیس نجات دهد.

این در حالی بود که دولت بریتانیای آن روز، در اوج قدرت استعماری قرار داشته و قدرتمندترین امپراطوری روی زمین را تشکیل داده بود.

در اواخر قرن نوزدهم میلادی انبوهی از نیروهای استعماری انگلیس شخصیت های فرهنگی و متخصصین کارشناسان و سیاستمداران سرزمین اسلامی ایران را به بهانه های مختلف مورد تاخت و تاز قرار داده و زیر چتر (کشت و تجارت تنباکو) سعی در زمینه سازی برای سیطره بر همه ایران را داشتند و برای رسیدن به این هدف امتیاز بهره برداری از تنباکو را به صورت انحصاری و منحصراً در اختیار خود گرفتند.

مجدد قرن و مرجعیت عظیم شیعه در آن زمان مرحوم آیت الله العظمی سید محمد حسن شیرازی قدس سره با فتوای مشهور تحریم تنباکو دلیرانه نقشه های انگلیس را نقش بر آب کرد. پس از صدور فتوا مبنی بر تحریم استعمال تنباکو تمامی مردم از خرید و فروش و استعمال آن خودداری کرده و در شهرها و نواحی مختلف مردم مسلمان ایران آنچه از تنباکو در اختیار داشتند را به آتش کشیده و قلیان ها را شکستند!

فتوای امام مجدد اسلام میرازی شیرازی به قدری کارگر بود که ناصر الدین شاه قاجار را نیز تحت تأثیر قرار داده و وی را مجبور کرد تا به لغو معاهده تنباکو تن دهد.

در نتیجه این فتوا انگلیسیها بدون دستیابی به هیچ امتیاز از ایران خارج شدند.
 
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
* میرزای شیرازی پس از ارتحال شیخِ انصاری (1281ق ـ 1864م) تا سال (1312ق ـ 1894م) مرجعیت عامه را بر عهده داشتند و در همان سال چشم از جهان فروبستند.
 
صفحه اصلی نسخه مناسب چاپ ارسال به دوستان ذخیره نشانی
فرستنده Email
نظر شما
کد امنیتی
 

نظرات کاربران: (0 نظر)
 
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG