بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  پنج‌شنبه 30 خرداد 1398
بروز شده: 30 خرداد 1398
 
  کد خبر: 4176       تاریخ انتشار: 31 شهریور 1394 - 8 ذي الحجة 1436

 

 

انتقاد شدید مرکز بین المللی آدم، نسبت به برخورد حاکمان سعودی با حاجیان


مرکز بین المللی آدم در بیانیه ای، از اقدامات ظالمانه ی حاکمان سعودی بر ضد حاجیان یمنی که برای حضور و شرکت در مراسم ادای فریضه ی حج سال جاری عازم عربستان سعودی بودند انتقاد کرد.

در بیانیه ی صادر شده از سوی این مرکز آمده است: انجام مراسم عبادی و دینی حقی است که تمام شرایع و ادیان آسمانی و نیز قوانین بین المللی آن را تضمین کرده اند، لذا حاکمان سعودی باید این حق را محترم شمرده، متعرض آن نشوند، بلکه با کشورهایی که حاجی به سرزمین وحی اعزام می کنند، طبق سهمیه های تعیین شده باید همکاری کنند.

در ادامه ی بیانیه ذکر شده است: حاکمان سعودی در این قضیه نقش هماهنگ کننده دارند، بدین معنا که زمینه ی مناسب و امکانات آسایش و امنیت و سلامت را برای حاجیان فراهم کنند و به هیچ وجه حق ندارند و نباید این وظیفه را با مسائل سیاسی درآمیزند و مرتبط سازند، چراکه حاجیان نماینده ی خود هستند و هیچ ارتباطی با موضعگیری های نظام های سیاسی ندارند.

این مرکز در بیانیه ی خود آورده است: موسم حج فرصتی است برای دیدار و آشنایی مسلمانان و ترویج روح گذشت و تسامح، به ویژه این که کشورهای اسلامی امروزه شاهد و صحنه ی تنش های بی سابقه ی مذهبی که از سوی تشکل ها و جریان های افراطی است و عده ای با همین گرایش ها تحت عنوان «هیئت امر به معروف و نهی از منکر» در دو شهر مکه ی مکرمه و مدینه ی منوره آزادی عبادت زائران را از آن ها سلب می کنند. وانگهی هدف انسانی از واجب گرداندن حج، همسنگ هدف عبادی آن است.

مرکز آدم از حاکمان سعودی خواسته است تا از ایجاد محدودیت برای زائران عازم سرزمین وحی و دخالت در امور جزئی و کلی آنان که مایه ی آزردگی روحی و روانی و عبادی آنان می شود پرهیز کنند و در مقابل ابزارها و نیروهای نظامی خود را از حرم شریف نبوی خارج کنند و به بهانه ها و احتمالات ضد امنیتی آن جا را به اردوگاهی برای نیروهای نظامیِ خود بدل نکنند، بلکه با حاجیان یمنی رفتاری داشته باشند که با حاجیان دیگر کشورها دارند.

مرکز آدم همچنین مسئولیت جان باختن ده ها تن در پی سقوط جرثقیل بر روی حرم مکی را بر عهده ی حاکمان سعودی دانست و این فاجعه را به علت عدم اتخاذ راهکارهای ایمنی برای حفظ جان زائران، بی اعتنایی به جانِ آنان شمرد.

شایان توجه است که حکومت عربستان سعودی حاجیانی از تمام کشورهای جهان و حتی از مناطق تحت تصرف داعش در عراق و سوریه را پذیرفت و اجازه ی حضور در کشور داد، ولی به درخواست نهادها و دستگاه های رسمی و قانونی کشور یمن برای فراهم آوردن زمینه ی حضور حاجیان یمنی در مراسم حج پاسخی نداده است.
 
 مرکز جهانی آدم برای دفاع از حقوق و آزادی ها
اخبار مرتبط:
صفحه اصلی نسخه مناسب چاپ ارسال به دوستان ذخیره نشانی
فرستنده Email
نظر شما
کد امنیتی
 

نظرات کاربران: (0 نظر)
 
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG