بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  پنج‌شنبه 21 آذر 1398
بروز شده: 21 آذر 1398
 
  کد خبر: 4678       تاریخ انتشار: 21 مرداد 1395 - 7 ذي القعدة 1437

 

 

پیام بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی به مناسبت روز جهانی جوان:
شکوفایی یا افول ملت ها در گرو عملکرد و شرایط جوانان است


جوانان راهبران آینده و امید امت هستند، لذا اگر این لایه ی اجتماعی در مسیر درست قرار گیرد و سامان یابد، آینده ی امت سامان خواهد گرفت و امیدش قوّت گرفته و سرزندگی خواهد یافت و در صورت عکس شدنِ قضیه، نتیجه ی آن نیز عکس خواهد شد. اگر این بخش از جامعه از نظر اعتقادی، اخلاقی، اقتصادی و آموزشی دچار سقوط شود، امت آینده ای تاریک و بدفرجام پیش رو خواهد داشت و امیدش به یأس بدل خواهد شد.

این سخن نه به گزاف است که وجود تجربه های متعددی از ملت ها و کشورها بهترین گواه است.

می بینیم که امت ها و ملت هایی که در انتظار آینده ای درخشان هستند و امیدهای بزرگی برای نسل های آینده در سر می پرورانند به این بخشِ از جامعه اهمیت فوق العاده داده و در زمینه های گوناگون می کوشند تا چنان که شایسته و بایسته است موفقیت و به عمل آوریِ این طبقه را تضمین کنند.

در مقابل، متأسفانه ما آنچنان که بایسته ی یک مسلمان است، در برنامه های آموزشی و طرح های اقتصادی، سیاسی و مدیریتی چندان توجهی به جوانان نداشته و به آن اهتمام نمی ورزیم، به همین علت نسبت بی سوادی در این لایه ی اجتماعی بالا رفته است و پدیده ی شوم بیکاری در میان آنان بیداد می کند و نهایت این که فعالیت های سیاسی هدف دار چنان در آنان نفوذ کرده که آنها را به طعمه ای در دست و چنبره ی احزاب و سازمان های فاسد العقیده، به ویژه گروه های خشونت گرا و تروریست گرفتار کرده است و این جریان های فاسد پس از شستشو دادنِ مغز جوانان، آنان را به ابزار کشتار، انفجار و سربریدن بدل کردند.

مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی حاج سید صادق حسینی شیرازی مدظله العالی در این معنا فرموده اند: «در جای جای جهان امروز، میلیون ها و میلیون ها جوان در چرخه ی تباهی و گمراهی در افتاده اند، لذا ما و شما باید دست آنان را گرفته، در راه راست قرار دهیم و پرورش شان دهیم و این امر، فوق العاده مهم و نیازمند همتی عالی است».

ایشان می افزایند: «جامعه ی جهانی به بیماری هایی گوناگون گرفتار می شود که برخی از آن بیماری ها کشنده است، مانند آنفلوانزای مرغی و جز آن و بسیاری از مردم بدون اراده و اختیار گرفتار و قربانیِ آن می شوند. در جامعه ی بشری نیز بسیاری از مردم از جمله جوانان بدون آن که بخواهند به بیماری های فکری، عملی و اعتقادی گرفتار می شوند».

به مناسبت روز جهانی جوان (12 اوت 2016 ـ 22/5/1395) بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی بر آن است که باید محیطی امن با اشراف و نظارت مسئولانه پدران و مادران و محیط اجتماعی و آموزشی برای جوانان به وجود آوریم تا آزادی پرسش، آزادی خواندن و آزادی اندیشه را برای آنان تأمین و تضمین کند و سایه ی ترس و هراس را از سر آنان بزداییم، چراکه پرورش یافتن جوانان در چنین محیط هایی آنان را به افرادی با اندیشه و عقل ترسان، روحیه ی مرعوب و شخصیتی بی ثبات و در خیلی از اوقات انسانی منافق و دو رو بدل خواهد کرد.

از این خاستگاه بنیاد یادشده به متولیان امر در میان امت از علما، پژوهشگران، مربیان و مؤسسه های آموزشی و پرورشی و نیز سازمان ها و نهادهای بین المللیِ مرتبط که دغدغه ی ساختن نسل جوان را دارند پیشنهادهایی به شرح زیر ارائه می کند:

1. تلاش برای فعال سازی برنامه های توسعه گرانه ی فکری و اقتصادی؛

2. تلاش برای گستراندن دموکراسی و فرهنگ های معتدل انسانی و طرد اندیشه ی افراط گرایانه؛

3. واداشتن و تشویق دولت های خاورمیانه به حمایتِ مادی و معنوی و تأمین آزادی بیان و اندیشه از جوانان؛

4. واداشتن دولت ها برای ایجاد فرصت مساوی شغلی برای جوانان؛

5. رهگیری و پیگرد اقدام های سرکوبگرانه و نژادپرستانه ی مذهبی در منطقه خاورمیانه؛

6. فشار مستمر از گذرگاه های جهانی برای تحت پیگرد قرار دادن رژیم های استبدادی و سرکوبگر با ابزار حمایت از سازمان های حقوق بشری و انسانی و ارائه ی گزارش های میدانی از اقدامات این رژیم ها؛

7. رژیم هایی که جوانان را بازداشت می کنند با ابزارهای دموکراتیک و اجتماعی تحت فشار قرار داده شوند و اقدام های سرکوبگرانه ی آنان بر ضد جوانان به شدت محکوم شود.

والله ولی التوفیق.
 
بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی ـ واشنگتن
 
صفحه اصلی نسخه مناسب چاپ ارسال به دوستان ذخیره نشانی
فرستنده Email
نظر شما
کد امنیتی
 

نظرات کاربران: (0 نظر)
 
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG