بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  یک‌شنبه 6 بهمن 1398
بروز شده: 6 بهمن 1398
 
  کد خبر: 6139       تاریخ انتشار: 16 آبان 1396 - 17 صفرالخير 1439

 

 

توصیه های سازمان جهانی دیدبان حقوق شیعیان برای حضور در زیارت اربعین حسینی


سازمان جهانی دیدبان حقوق شیعیان (وابسته به بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی) به مناسبت فرا رسیدن اربعین مقدس حسینی بیانیه ای به شرح زیر صادر کرد:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
خدای متعال می فرماید: «وَمَنْ یُعَظِّمْ شَعَائِرَ اللَّهِ فَإِنَّهَا مِنْ تَقْوَی الْقُلُوبِ».
 
جامعه جهانی به ویژه جهان اسلام شاهد بزرگترین و عظیم ترین گردهمایی و راهپیمایی دینی و مذهبی در گستره این خاکدان است؛ گردهمایی و راهپیمایی که به درستکاری، عدالت و تأمین حقوق بشریت است. این قضیه در تاریخ ریشه دارد و از هماوردی جاودانه بین شخصیت نهادینه شده در وجدان آزادگان پاک نهاد و مبارزان در راه حق از یک سو و سرسخت ترین گونه های ظلم و استبداد زمان سیراب می شود. این جنگ و هماوردی درسی رسا به وجدان همه انسانیت آموخته است و به وسیله آن حق و حق جویان و باطل و باطل کاران هر اندازه که گروه باطل در سرکشی و لجاجت خود اصرار داشته باشد بازشناخته می شود.
 
سالروز بیستم ماه صفر الأحزان، روز اربعین نواده رسول خدا صلی الله علیه وآله حضرت امام حسین علیه السلام را در پیش داریم. جا دارد که از رهگذر سیل خروشان یاوران حق و حقیقت عظمت ثبات و پایداری در این راه و چیرگی قدرت منطق بر منطق زور را بررسی کنیم. از هر سو و سمت جمعیت به حرکت در آمده اند تا سیلی خروشان از مؤمنان و باورمندان به عدالتِ قضیه انسانی بپیوندند؛ قضیه ای که سرور و پیشوای آزادگان حضرت امام حسین علیه السلام جان خود و فرزندان و برادران و یاران خود را در آن نهادند. جمعیت میلیونی در این گردهمایی برای گواهی تاریخ است که تلاش های شهیدان، پیامبران، اوصیا و تابعان با قیامی اسلامی، هاشمی، حسینی و جاودانه آراسته شده است و این قیام برای عدالت، مجد و آزادی برای مظلومان امید آفرید.
 
خدای متعال در عوض شهادت امام حسین علیه السلام درجه و مقامی مقرر فرمود که جز او کسی از آن آگاه نیست. حضرت باری تعالی اربعین را به شعائر بی مانند و همه ساله بدل ساخته است.
 
از جمله پاداش و ثواب بزرگی که برای آن معین فرموده است و جمعیت میلیونی که با شرکت در آن، آن را زنده نگاه می دارند.
 
اینک کربلا میزبان صدها هزار تن است که به ندای امام حسین علیه السلام لبیک گفته و دست بیعت به سوی حضرتش دراز کرده و اعلام فرمانبرداری می کنند و کمر شجاعت بسته اند و بانگ طنین افکن «هل من ناصر ینصرنی؛ آیا یاریگری هست که مرا یاری کند» او را اجابت می کنند و با نژاد، اندیشه و عقاید گوناگون مانند: مسلمانان، مسیحیان، صائبی ها، ایزدی ها و جز آنان هستند که عشق حسین علیه السلام محور وحدت آنان است.
 
شکوه بزرگیِ این مناسبتِ حسینی بر شرکت کنندگان در آن بایسته می دارد که چند موضوع ماهوی و جوهری را مدنظر قرار داده و به آن پایبند بود تا به نتایجی که از آن انتظار می رود برسیم. در صدر این موضوع ها تقرب به خدای متعال، اخلاص، مشارکت در اعمال نیکو و صالح و پایبندی به اخلاق حسنه است. اهتمام ورزیدن به رعایت مفاهیم دین اسلام مانند: نماز، حجاب، خودسازی، گذشت، بردباری، ادب، حرمت و حریم های راه و دیگر معانی و مفاهیم والا و موارد دیگر از بایسته هاست. بدین ترتیب و با رعایت این مسائل چنین زیارتی گامی خواهد بود برای تهذیب و پرورش نفس بر پایه این معانی.
 
همچنین باید به نماز اهتمام ورزید و پایبند بود و شایسته نیست که انسان مؤمن در وقت اول نماز به کاری و عبادتی دیگر مشغول شود. چراکه نماز برترین عبادت هاست. دیگر اینکه سزاوار است در مسیر خود به سمت کربلا بسیار ذکر خدای سبحان بگویند و در پی رسیدن به اخلاص باشند.
 
بدانیم که روز اربعین امام حسین علیه السلام روز اتحاد کلمه مؤمنان و دوری جستن از فتنه دشمنان و منافقان است. از این رو باید جانب حد و احتیاط را رعایت کنیم و مبادا که نسبت به اموری از امور مرتبط به حضرت سیدالشهدا علیه السلام بی حرمتی ها داشته باشیم. در دور نگاه داشتن این زیارت مقدس از منازعات و اختلافات کوشا باشیم و مقابل این شعائر را به گردهمایی خوب، وحدت و همگرایی و صلح بدل کنیم.
 
سزاوار و شایسته است کسانی که عازم کربلای معلی و تشرف به زیارت امام حسین علیه السلام هستند منزلت بزرگی را که خدای متعال برای آنان لحاظ کرده است شناخته و ارزش آن را بدانند.
 
این سازمان بر نهادینه کردن شعار امام حسین علیه السلام محور وحدت ما و علنی کردن آن در جوامع شیعی که مرجع عالیقدر آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی دام ظله آن را اعلام و بیان داشتند تأکید دارد. روشن باشد که این شعار مبنای استوار کردن صف ها و دوری از فتنه ها می باشد؛ همان چیزی که دشمنان دین و مذهب اهل بیت علیهم السلام خواسته اند با کردار شوم، درهم تنیدگی و پیوند شیعیان را دچار تفرقه و پراکندگی کنند. در پایان فرج ولی عصر امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف را از خدای متعال خواهانیم که فرج همگان در گرو فرج مبارک آن حضرت است.
 
سازمان shia rights watch ـ واشنگتن
 
صفحه اصلی نسخه مناسب چاپ ارسال به دوستان ذخیره نشانی
فرستنده Email
نظر شما
کد امنیتی
 

نظرات کاربران: (0 نظر)
 
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG