بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  چهارشنبه 1 اسفند 1397
بروز شده: 1 اسفند 1397
 
  کد خبر: 6258       تاریخ انتشار: 20 آذر 1396 - 22 ربيع الاول 1439

 

 

بیانیه سازمان جهانی نفی خشونت در آستانه ی محاکمه ی سمیر عُبید، روزنامه نگار عراقی در کشور عراق:
تهاجم به روزنامه نگاران عراقی مایه ی تأسف است


در پی تعامل خشن و نکوهیده با روزنامه نگاران در کشور عراق، سازمان جهانی نفی خشونت «مسلمان آزاد» (وابسته به بنیاد جهانی آیت الله العظمی شیرازی) بیانیه ای به شرح زیر صادر کرد:

سازمان جهانی نفی خشونت به تحرکات مخاطره آمیزی پی برده است که از محدود شدن قابل توجه آزادی مطبوعات در عراق حکایت دارد و این در حالی است که شماری از دست اندرکاران عرصه ی رسانه بازداشت شده اند و اِعمال وحشت و تحریک که از سوی برخی جریان های دولتی و فردی بر ضد آنان صورت می گیرد، باعث نگرانی بیشتری شده است.

این سازمان در حال حاضر و به منظور حفاظت از جان افراد مورد نظر از ذکر برخی موارد خودداری می کند، ولی در پیگیری امور، اسناد و داده هایی به دست آورده است که بر تضییع حقوق روزنامه نگاران عراقی دلالت دارد و در نتیجه آزادی بیان را که قانون اساسی عراق آن را تضمین کرده، نادیده گرفته است. این رفتار و تعامل و برخورد، افزون بر اینکه زیان های مادی و معنویِ فراوانی به همراه دارد، رفتاری سرکوبگرانه است که با اساس و بن پایه های دمکراسیِ کشور در تناقض و تعارضِ آشکار می باشد.

در اسناد و مدارکی که سازمان جهانی نفی خشونت به دست آورده است مدارکی وجود دارد که حاکی از شکایت های مغرضانه و خصمانه بر ضد روزنامه نگاران و با انگیزه و اتهامات جعلی همراه است که برخی عوامل سیاسی و گاهی دست های شخصی در پی آن نهفته است. این همگرایی و همراهیِ جریان ها و شخصیت ها از آن روست که روزنامه نگارانِ هدف، گزارش هایی منتشر کرده اند که با مصالح و منافع و تمایلات آنان سازگاری نداشته، بلکه تغایر دارد. در نتیجه، این روزنامه نگاران به صورت غیر قانونی ناپدید شده، سپس بازداشت شده اند.

در ادامه ی بیانیه آمده است: این سازمان به جهت این سقوط و وخامت مخاطره آمیز اوضاع که این بخش انسانی ـ اجتماعیِ عراق را دربرگرفته، بسیار متأسف است و از حکومت مرکزی و مسئولان ذی ربط می خواهد بندهای قانون اساسی و آزادی گردش اطلاعات مطبوعاتی و رسانه ای را مراعات کنند و ضروری بودن آن را مدّنظر قرار دهند و زمینه ی دسترسیِ شفاف به آن را فراهم نمایند.

دیگر خواسته ی سازمان جهانی نفی خشونت «مسلمان آزاد» این است که حقوق حرفه ای و آزادی عمل و تردد روزنامه نگاران تضمین شده، نسبت به بازنگری در دادخواست های ارائه شده بر ضد آنان اقدام شود و بازداشت شدگان رسانه ای آزاد شوند.
 
سازمان جهانی نفی خشونت «مسلمان آزاد» ـ واشنگتن
 
صفحه اصلی نسخه مناسب چاپ ارسال به دوستان ذخیره نشانی
فرستنده Email
نظر شما
کد امنیتی
 

نظرات کاربران: (0 نظر)
 
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG