بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  یک‌شنبه 29 دی 1398
بروز شده: 28 دی 1398
 
  کد خبر: 6261       تاریخ انتشار: 20 آذر 1396 - 22 ربيع الاول 1439

 

 

مرکز آدم برای دفاع از حقوق بشر و آزادی ها:
تصمیم و مصوبه ی امریکا محکوم است چراکه نقض آشکار قوانین بین المللی و اقدامی جانبدارانه به نفع اسرائیل است


در پی مصوبه و تصمیم اخیر دولت امریکا مبنی بر اعلام شهر قدس به عنوان پایتخت رژیم اسرائیل، مرکز آدم برای دفاع از حقوق بشر و آزادی ها بیانیه ای صادر کرد.

در این بیانیه آمده است: تصمیم و مصوبه ی دولت امریکا مبنی بر به رسمیت شناختن شهر قدس اشغال شده به عنوان پایتخت دولت غاصب و اشغالگر صهیونیستی که انتقال سفارتخانه ی امریکا رهاورد این اقدام است، را به شدت محکوم می کنیم.

در بیانیه ی این مرکز آمده است: انتظار می رفت که ایالات متحده ی امریکا در این قضیه اقدامی قاطع و بی طرفانه در پیش می گرفت، چراکه شهر قدس شهر زندگیِ مسالمت آمیز برای پیروان تمام ادیان است و حداقل از وضعیت قانونی آن حمایت می کرد؛ هرچند مسلمانان برای اداره ی این شهر سزاوارتر و شایسته تر بوده و هستند. متأسفانه این کشور با اعلام شهر قدس به عنوان پایتخت اسرائیل، جانبدارانه عمل کرد و حقوق همیشگی مسلمانان را نادیده گرفت.

در ادامه ی بیانیه ی مرکز آدم آمده است: دولت امریکا با این اقدام خود قوانین بین المللی را که حقوق ساکنان اصلی را به رسمیت می شناسد و مسلّم می داند، نادیده گرفته و احساسات میلیون ها مسلمان را زیرپا گذاشته است، زیرا این شهر با همه ی پیکره ی اسلامی پیوندی عمیق دارد، چون محل معراج رسول الله صلی الله علیه وآله به سوی آسمان است و نخستین قبله ی مسلمانان به شمار می رود.

همچنین بر خلاف قانونِ انسانیِ بین المللی که این شهر را اشغال شده می داند، این رفتار امریکا به معنای لغو حمایت هایی است که در پیمان ژنو در سال 1949م آن را تضمین کرده است.

این مرکز، اقدام امریکا را عملی نکوهیده و زشت خوانده و آورده است: ما این رفتار زشت و نکوهیده را به شدت محکوم کرده، از ساکنان کاخ سفید می خواهیم در این تصمیمِ ظالمانه و یک جانبه تجدیدنظر کنند و از آن عقب نشینی نمایند. همچنین از شورای امنیت خواستاریم با مسئولیت پذیری، واقع نگری و بی طرفی با اتخاذ تصمیمی، فوری به این موضوع پرداخته و حقوق مسلمانان در زمین و مقدسات آنان را تأمین و حفظ کند و به اشغالگری اسرائیل در تمام زمین های آنها پایان دهد.

این بیانیه همچنین از تمام کشورها و ملت های عربی و اسلامی خواسته است همبستگی خود را با شهر قدس اعلام کنند و از راه های قانونی و دیپلماتیک و البته مسالمت آمیز اقدام و مصوبه ی امریکا را ردّ و محکوم کنند.

گفتنی است که رئیس جمهور امریکا دونالد ترامپ با تصمیمی یک جانبه، حق حاکمیت اسرائیل را بر بخش غربی و بخش شرقی شهر قدس به رسمیت شناخته و آن را به عنوان پایتخت همیشگیِ رژیم اسرائیل پذیرفته است که این تصمیم با واکنش های بین المللی و منطقه ای روبرو شده است.
 
مرکز آدم برای دفاع از حقوق بشر و آزادی ها
 
صفحه اصلی نسخه مناسب چاپ ارسال به دوستان ذخیره نشانی
فرستنده Email
نظر شما
کد امنیتی
 

نظرات کاربران: (0 نظر)
 
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG