بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  یک‌شنبه 6 بهمن 1398
بروز شده: 6 بهمن 1398
 
  کد خبر: 6692       تاریخ انتشار: 15 فروردین 1397 - 17 رجب 1439

 

 

نامه بنیاد جهانی آیت الله العظمی شیرازی به سران کشورهای اسلامی به مناسبت اعیاد سه ماه رجب المرجب، شعبان المعظم و رمضان المبارک


به مناسبت اعیاد ماه های رجب المرجب، شعبان المعظم و رمضان المبارک بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی نامه ای خطاب به سران کشورهای اسلامی نوشت و طی آن خواستار آزادی زندانیانِ اظهار عقیده و همچنین اجازه ورود نیروهای جوان و خلاق به عرصه ی فعالیت شد. در این نامه آمده است:

رؤسا، پادشاهان و فرمانروایان کشورهای اسلامی

با توجه به چالش های مخاطره آمیزی که گریبان گیر امت اسلامی است می طلبد و بایسته است که دولت ها از رهگذر روزآمد کردن سیاست ها و روش خود، پا به پای چالش ها پیش بروند و بدین وسیله شهروندان مان در کشورهای خود از آزادی اندیشه و بیان برخوردار شوند و از رهگذر متحول و روزآمد کردن خود به سطح شناخت و درکِ مرحله ی جاری و شناخت چالش های آن برسند.

ما اکنون در فضای سه ماه عبادی «رجب الأصب، شعبان المعظم و رمضان المبارک» با تمام ارزش هایش که نمادهای دینیِ متولد شده و به شهادت رسیده در این ماه ها آن را عینیت بخشیده اند روزگار سپری می کنیم. پس شایسته است که حکومت های کشورهای اسلامی از ارزش ها و نمادهای این ماه ها برای روزآمد کردن، اصلاحات و تحولاتِ بایسته در سیاست و راهبردها بهره گیرند.

بدین ترتیب رهبران جهان اسلام خواهند توانست از طریق گسترش آزادی اندیشه و بیان، پدیده ی شوم زندانیان اظهارنظر را که متأسفانه همچنان یکی از شوم ترین و بدترین پدیده در جهان اسلام است برای همیشه از بین ببرند؛ پدیده ای که با تمام معیارهای دینی ما که به آزادی بیان فرا می خواند و آن را تشویق می کند مغایرت دارد و در تعارض همه جانبه است.

سیاست توزیع عادلانه ی ثروت و فراهم آوردن فرصت برای نیروهای جوان و خلاق که هماره سرکوب را با تمام وجود خود حسّ و لمس می کنند و به صورت های گوناگون به حاشیه رانده شده و می شوند دیگر بایسته ای است که نباید آن را نادیده گرفت.

از جامعه ای که دانشمندان، اندیشمندان و فرهیختگان آن به جرم اظهارنظر زندانی می شوند و نسل جوان آن هیچ فرصتی برای ابراز وجود و نشان دادن شایستگی، توانایی و انرژی خود نیافته و زمینه ای را نمی یابد که نقش مثبت و خلاق خویش را آشکار سازند نمی توان انتظار داشت به تحولی دست یابد که او را همپای تمدن و فرهنگ جهان امروز بشری پیش ببرد.

حاکمان جهان اسلام امروزه با فرصتی تاریخی روبرو هستند که می توانند از رهگذر آن از گذشته ی غبارآلود و تیره ی خود جدا شوند و قدرت خود را برای رهبری جامعه به سمت و سوی آینده ای روشن آشکار کنند و به نمایش گذارند. روشن باشد که این تحول و نیل به روزآمدی از طریق اصلاحات سیاسی، راهبردها و رفتارهایی ممکن است که با ابزارها و راهکارهای متناسب با چالش های فرهنگِ روز سازگار و همسو باشد.
 
بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی ـ واشنگتن
 
صفحه اصلی نسخه مناسب چاپ ارسال به دوستان ذخیره نشانی
فرستنده Email
نظر شما
کد امنیتی
 

نظرات کاربران: (0 نظر)
 
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG