بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  چهارشنبه 29 خرداد 1398
بروز شده: 29 خرداد 1398
 
  کد خبر: 6738       تاریخ انتشار: 23 فروردین 1397 - 25 رجب 1439

 

 

نامه سازمان جهانی نفی خشونت به همایش سران عرب در دمام عربستان سعودی


سازمان جهانی نفی خشونت «مسلمان آزاد» (وابسته به بنیاد جهانی آیت الله العظمی شیرازی) خطاب به سران عرب شرکت کننده در همایش دمام عربستان سعودی نامه ای به این شرح نوشت:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
 
خدای سبحان می فرماید: «وَتَعَاوَنُوا عَلَی الْبِرِّ وَالتَّقْوَی وَلَا تَعَاوَنُوا عَلَی الْإِثْمِ وَالْعُدْوَانِ؛ و در نیکوکاری و پرهیزگاری با یکدیگر همکاری کنید و در گناه و تعدی دستیار هم نشوید» (مائده/2).

رهبران کشورهای عربیِ گردآمده در دمام! پس از تحیت و احترام سازمان جهانی نفی خشونت «مسلمان آزاد» نامه خود را تقدیم عالی جنابان می کند، باشد که در چارچوب مصوبه ها و تصمیم گیری های آن نشست پذیرفته شود و مورد توجه قرار گیرد، چراکه این نامه از محتوا و فراخوانیِ پر اهمیت و حساس در عرصه انسانی و سرنوشت ملت های شما در سطح و گرایش های گوناگون برخوردار است.

شما نسبت به آینده و فرجام و شرایط سختی که شماری از کشورهای عربی را فراگرفته است و فروپاشی های مخاطره آمیزی که امنیت و سلامت میلیون ها تن از عرب ها را تهدید می کند آشناتر هستید؛ تهدیدهایی که برخی از جوامع با گرایش های گوناگونِ دینی، مذهبی، نژادی را هدف قرار داده است. فراتر اینکه راه حل هایی را برای نجات ملت ها و کشورهای خود از تنگناها و بحران های با انگیزه و آمیزه سیاسی می شناسید؛ عواملی سیاسی ای که با تمایلات و گرایش ها و منافع ملی، حزبی و مذهبیِ برای ناظران آمیخته است.

جنگ های جاری در سوریه و یمن و چالش ها و منازعات بین کشورهای حاشیه خلیج فارس و از دیگر سو تنش هایی که روابط عربی ـ عربی را برآشفته است، از دیرباز تا به امروز کیان ملت های عربی را ویران کرده و ثروت آنان را به گردبادهای نابودی و تباهی سپرده است که چنین روندی به طور مستقیم در بالا گرفتن و گسترش یافتن بحران دخالت داشته و میلیون ها انسان بی گناه را به وسیله گرسنگی و کشتار به کام مرگ فرستاده است.

آنچه در این معنا جلب توجه می کند این است که در این بحران ها و تنش ها هیچ افق روشن و امیدبخشی وجود ندارد که پایان آن را نوید دهد؛ وضعیتی که رهاورد منازعات و جنگ و ستیز جاری بین رژیم های حکومتی شما و رواج و گسترش یافتن اندیشه ترور و تروریسم در جوامع امن است.

لذا سازمان جهانی نفی خشونت از خاستگاه انسانی ـ اسلامی خود سران و رهبران عرب را دعوت می کند که به اتحاد کلمه برسند و همصدایی و همدلی را در پیش گیرند تا از فروپاشیِ در حال وقوع جلوگیری شود، منازعات و اختلافات سیاسی به کنار گذاشته شود و برای پیشگیری از هدف قرار دادن انسان ها به صورت های گوناگونِ آن تدبیری جدی و کارآمد اندیشیده شود، که برجسته ترین این تدابیر را می توان به شرح زیر بیان کرد:

1. پس از حضور گروه های متخاصم و اطراف منازعه و جنگ بر سر میز مذاکره به جای جنگ داخلی جنگ بر ضد یمن متوقف و ویرانه های ناشی از جنگ بازسازی شود؛

2. امدادرسانی به گروه های مسلح در سوریه متوقف و ادبیات آشتی و گفتمان حاکم گردانده شود، سپس کمک های اقتصادی آغاز گردد تا وضعیت معیشتی ملت آن سامان بهبود یابد و دیگر اینکه ویرانه های ناشی از جنگ در سوریه بازسازی شود؛

3. با تلاش بین المللی از ظلمی که بر ملت فلسطین روا داشته می شود و برای استیفای حقوق تاریخی و پر سابقه ی آنان اشغالگران تحت فشار قرار گیرند؛

4. به سوی کشورهای عربیِ قربانیِ عوارض و زیان های سنگین تروریسم و وضع بد اقتصادی ناشی از آن که مردم را در محنت و سختی قرار داده است دست یاری دراز شود؛

5. زندانیان اظهار رأی آزاد شوند و زمینه آزادی بیان، تکثر سیاسی و حزبی و فکری و همچنین آزادی های فردی و عمومی فراهم شود؛

6. ارائه برنامه های توسعه و رشد اقتصادی در قالب طرح مشترکی که تمام کشورهای عربی را گرد آورد و همراهی و همصدایی به وجود آورد.

سازمان جهانی نفی خشونت «مسلمان آزاد» در پایانِ نامه خود مجدداً سران کشورهای عربی را به پیاده کردن طرح مصالحه و آشتی میان خود فرا می خواند، چراکه این روند ثبات و شکوفاییِ انسان را برای تمام ملت های آنان به ارمغان خواهد آورد، والله ولی التوفیق.
 
سازمان جهانی نفی خشونت «مسلمان آزاد» ـ واشنگتن
 
صفحه اصلی نسخه مناسب چاپ ارسال به دوستان ذخیره نشانی
فرستنده Email
نظر شما
کد امنیتی
 

نظرات کاربران: (0 نظر)
 
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG