بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  یک‌شنبه 5 خرداد 1398
بروز شده: 5 خرداد 1398
 
  کد خبر: 6842       تاریخ انتشار: 12 اردیبهشت 1397 - 15 شعبان 1439

 

 

پیام سازمان جهانی نفی خشونت به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات:
آزادی مطبوعات از عوامل ثبات بخش به حاکمیت هوشمندانه و توسعه اجتماعی است


سازمان جهانی نفی خشونت «مسلمان آزاد» (وابسته به بنیاد جهانی آیت الله العظمی شیرازی) به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات بیانیه ای به شرح زیر صادر کرد:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
 
جامعه جهانی، روز جهانی آزادی مطبوعات را گرامی و بزرگ می دارد؛ روزی که در آن بیانیه «ویندهوک» در ارتباط با امور روزنامه نگاران و دیگر عوامل دست اندرکار مطبوعات صادر شد و سلامتی، امنیت و آزادی در راه ایفای رسالت هدفمند را در جوامع گوناگون تضمین کرد.

علی رغم اینکه بیانیه یادشده از سوی سازمان ملل متحد پذیرفته شد، برخی از اصحاب رسانه همچنان با بسیاری از رفتارهای ستمکارانه و جائرانه روبرو می شوند که مقررات مرتبط را نقض می کند و نسبت به فعالیت های صنفی خود به ویژه در زمینه رصد اخبار و آزادی فعالیت در برخی از کشورها با رفتارهایی غیر مسئولانه روبرو می شوند.

در این زمینه نقض حقوق صنفیِ اصحاب رسانه به حدی می رسد که جانِ برخی از آنان تهدید شده و در موارد فراوانی نیز جان خود را از دست داده و هدف تیر قرار گرفته یا بازداشت شده اند. در این مورد باید برخورد فیزیکی و معنویِ در قالب تهدیدهای مستقیم و غیر مستقیم را نیز به آنچه بیان شد افزود.

به عنوان نمونه به آگاهی می رسانیم که بسیاری از روزنامه نگاران محلی و بین المللی در کشورهای خاورمیانه کشته یا بازداشت شده اند که این کشورها برخی دچار نابسامانی و آشفتگی سیاسی و رفتارهای نظامی هستند و شماری از آن ها نیز زیر یوغ نظام های مستبد در منطقه خلیج گرفتار آمده اند.

تیم های رسانه ای گاهی به طور مستقیم، زمانی به دست گروهک های تروریستی و گاهی به وسیله دستگاه های امنیتیِ این کشورها هدف قرار می گیرند. در خلال برهه گذشته این مسأله به طور چشمگیری بالا گرفته که به دنبال آن آزادی مطبوعات و اوضاع فعالان در این زمینه سیر قهقرایی به خود دیده است.

لذا سازمان جهانی نفی خشونت «مسلمان آزاد» از سازمان ملل متحد می خواهد به درد و رنجی که بر این قشر از جامعه تحمیل می شود توجه نماید و قوانینی تصویب کند که در تأمین آزادی رسانه و فعالان در این عرصه کارآمدتر باشد و آزادی مشروع آنان را تأمین کند و در نهایت روزنامه نگارانی که به تهمت های سیاسی بازداشت شده اند رهایی یابند.
 
سازمان جهانی نفی خشونت «مسلمان آزاد» ـ واشنگتن
 
صفحه اصلی نسخه مناسب چاپ ارسال به دوستان ذخیره نشانی
فرستنده Email
نظر شما
کد امنیتی
 

نظرات کاربران: (0 نظر)
 
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG