بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  یک‌شنبه 5 خرداد 1398
بروز شده: 5 خرداد 1398
 
  کد خبر: 6894       تاریخ انتشار: 24 اردیبهشت 1397 - 27 شعبان 1439

 

 

پیام بنیاد جهانی آیت الله العظمی شیرازی در آستانه ماه مبارک رمضان به سران و رؤسای کشورهای عربی و اسلامی


در آستانه فرارسیدن ماه پر فیض و مبارک رمضان بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی پیامی خطاب به سران و رؤسای کشورهای عربی و اسلامی صادر کرد. این پیام به شرح زیر است:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
 
خدای متعال می فرماید: «شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِی أُنْزِلَ فِیهِ الْقُرْآنُ هُدًی لِلنَّاسِ وَبَیِّنَاتٍ مِنَ الْهُدَی وَالْفُرْقَانِ؛ ماه رمضان [همان ماه] است که در آن قرآن فرو فرستاده شده است [کتابی] که مردم را راهبر و [متضمن] دلایل آشکار هدایت و [میزان] تشخیص حق از باطل است» (بقره/185).

چند روزی دیگر ماه بزرگ خدا ماه مبارک رمضان که خدای متعال آن را از سر رحمت و لطف بر مسلمانان ارزانی داشته است فرا می رسد؛ ماهی که محاسبه نفس، ایثار، مهرورزی مردم نسبت به یکدیگر و گذشت و تسامح از ویژگی های آن است و اینکه قدرتمندان بر ضعیفان مهربانی می ورزند و برخورداران به یاری تهیدستان می شتابند، گناهان پاک می شود و دل ها صفا می یابد و به یک سخن ماه مبارک رمضان ماه بخشش و آمرزش است.

از این رو خدای عزیز و کریم را می ستاییم و سپاس می گوییم که با کرم و مغفرت واسعِ خود این ماه را دروازه ای برای توبه و استغفارکنندگان و امیدواران به برکات و نعمت های خود قرار داده و کریمانه آن را بر ما گشوده است.

رسول خدا صلی الله علیه وآله درباره این ماه و فضیلت آن فرموده اند: «ای مردم، هرکس در این ماه خلق و خوی خویش نیکو گرداند، [این خوش اخلاقی] در روزی که گام ها می لغزند (در قیامت) برای او براتی خواهد بود که با آن از پل صراط خواهد گذشت. هرکس بر زیردستانِ خود آسان گیرد خدای متعال حساب را بر او آسان خواهد گرفت و آن کس که شرّ خود را [از مردم] بازدارد خدا در [روز قیامت که او را در محضر خود دارد] خشم خود را از وی بازخواهد داشت».

پس از این مقدمه بنیاد جهانی آیت الله العظمی شیرازی این فرصت را مغتنم می شمرد و از سران و رؤسای کشورهای عربی و اسلامی دعوت می کند که برخی از مسائل و قضایای انسانی و اجتماعی را که در آسان گیری بر زیردستان به ویژه خانواده های بازداشت شدگان و زندانیان سیاسی که به جهت مخالفت با حاکمیت در زندان به سر می برند، مدّنظر قرار دهند.

باید توجه داشت بهترین اعمال در این ماه پر خیر و برکت گذشت، احسان، زدودن اندوه مسلمانان، ایجاد محبت در دل ها و نشاندن لبخند بر لبان و زدودن غم از چهره هاست.

این بنیاد همچنین از رهبران و سران می خواهد با استفاده از فرصت این ماه پر فضیلت قضایا و مسائل سیاسی داخلی و خارجی را مورد بازنگری قرار دهند و در آن تجدید نظر کنند، چراکه بیشتر مسلمانان چندین دهه است که با شرایط و اوضاع سختِ ناشی از منازعات و جنگ در برخی مناطق روبرو بوده و هنوز از آن در رنج و محنت هستند و البته انگیزه های صرفاً سیاسی در ادامه یافتن آن دخالت دارند.

این بنیاد از ائتلاف عربی می خواهد که جنگ بر ضد یمن را متوقف کند و به گفتمان و مذاکره روی آورد تا از این رهگذر جان و مال مردم ایمنی یابد. دیگر اینکه در این زمینه ملت یمن در برپایی دولتی کریمه حمایت شوند تا از این طریق حقوق و کرامت فرزندان آن محفوظ شود و اینکه هیچ کس به حاشیه رانده نشود و حق کسی پایمال نگردد.

همچنین تلاش شود که جنگ و کشتار در سوریه متوقف شود و راه حلی سیاسی برای بحران زدایی در آن کشور اتخاذ گردد.

دیگر پیشنهاد این بنیاد آن است کشورهای متمکن، کشورهایی را که از فقر و بینوایی در رنج هستند و این دو پدیده شوم و نکوهیده بر ملت های آن سایه افکنده است، مانند: مصر، فلسطین، سومالی و جز آن مورد حمایت های مادی و اقتصادی خود قرار دهند.

یادآوری این آموزه رسول خدا صلی الله علیه وآله بایسته و شایسته است که فرموده اند: «هرکس در این ماه روزه دار مؤمنی را افطار دهد پاداش آزاد کردن برده ای را نزد خدا خواهد داشت و گناهان و لغزش های گذشته اش آمرزیده خواهد شد».
 
بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی ـ واشنگتن
 
صفحه اصلی نسخه مناسب چاپ ارسال به دوستان ذخیره نشانی
فرستنده Email
نظر شما
کد امنیتی
 

نظرات کاربران: (0 نظر)
 
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG