بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  شنبه 27 بهمن 1397
بروز شده: 25 بهمن 1397
 
  کد خبر: 6911       تاریخ انتشار: 27 اردیبهشت 1397 - 1 ماه رمضان 1439

 

 

حضرت آیت الله العظمی شیرازی در جمع شیوخ و سران عشایر غیور عراقی:
رهایی عراق و ملت عراق از مشکلات موجود در گرو همصدایی و وحدت صف آنان است


در روز دوشنبه 27 ماه شعبان المعظم 1439ق (1397/2/24) جمعی از شیوخ و سران عشایر غیور عراقی از شهر بغداد و اطراف آن به همراهی حجت الاسلام سید رسول الحسینی (مدیر مدرسه و حسینیه امام حسن الزکی علیه السلام در بغداد) و حجت الاسلام شیخ علی مجاهد از کربلای معلی در شهر مقدس قم با مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی دیدار کردند و مورد استقبال ایشان قرار گرفتند.

در این دیدار معظم له پس از دعا برای موفقیت میهمانان خود فرمودند: سعادت دنیا و آخرت در سه کلمه نهفته است که از قرآن کریم و تاریخ رسول خدا صلی الله علیه وآله و تاریخ عترت پاک رسول الله صلی الله علیه وآله برآمده است.

ایشان ادامه دادند: این سه کلمه عبارت از دو واژه نه و یک آری است که ذیلاً تبیین می شود.

1. نه گفتن به نومیدی است، از این رو نباید انسان در زندگیِ خانوادگی، اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و حتی در سخت ترین شرایط و مشکلات اسیر نومیدی شود و هماره باید به خدای متعال و اهل بیت علیهم السلام امیدوار باشد و روح امید را در خود بپروراند و تقویت کند. باید توجه داشت کسانی که در تاریخ موفق شده اند امیدوار بوده اند و هرگز دستخوش ناامیدی نشده اند، چراکه نومیدی آغاز سقوط است.

2. نه گفتن به سرگشتگی و سرگردانی است. گاهی انسان در زندگی و مشکلات خود بر سر دوراهی، سه راهی یا چهارراهی سرگردانی قرار می گیرد. در چنین شرایطی باید خود را از سرگردانی دور بدارد و نکات مثبت و منفیِ دنیایی و اخروی را بسنجد و با برگزیدن راه صحیح پا به میدان عمل نهد، چراکه سرگشتگی و سرگردانی نیز پیش درآمد سقوط است. باید توجه داشت که این مسأله در امر تزویج دختر و پسر، وام گرفتن از دیگری، مقوله کشاورزی و دادوستد نیز موضوعیت دارد.

3. آری گفتن به مشکلات و تن دادن به آن است، بدین معنا که انسان از مشکلات فرار نکند زیرا مشکلات طبیعت و سرشت زندگی است. در توضیح این مطلب باید گفت و توجه داشت که زندگیِ گرامی ترینِ آفریدگان، حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه وآله سرتاسرش آمیخته و توأم با مشکلات بود. پس انسان در صورت پدیدآمدن مشکلی، بیندیشد و راه بهتر و مناسب تر را برگزیند. مسلم این است که مشکلات همیشه وجود داشته و دارد و با سپری شدن یک مشکل، مشکلی دیگر جای آن را خواهد گرفت. روشن باشد زندگی همیشه با مشکلات قرین و همراه بوده و هست و در این میانه انسان با عملکرد خود در پیدایش و ایستادگی در برابر مشکلات آزموده می شود.

ایشان تأکید کردند: با پایبندی به این سه کلمه و سه آموزه، انسان سعادتمند می شود و اگر یکی از سه مورد یادشده را از دست داده و بدان بی توجه شود سعادت دنیا و آخرت را از دست خواهد داد.

مرجع عالیقدر سپس به اوضاع عراق پرداخته و فرمودند: ملت عراق از حدود یکصد سال قبل یعنی از زمان انقلاب خود به رهبری مراجع در سال 1920 میلادی بر ضد اشغالگران انگلیسی و پس از آن قیام ها و کودتاهای چهاردهم و سی ام ماه تموز (ژوئیه) و جز آن با مشکلات فراوانی درگیر بوده است. این آزادی که امروز در عراق وجود دارد نعمت همه جانبه است.

در این میانه ملت عراق و شما باید در حدّ توان و قدرت خود بکوشید به وحدت کلمه و وحدت صف برسید و یکدیگر را بپذیرید و تحمل کنید.

مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی شیرازی دام ظله در پایان بیانات خود فرمودند: از خدای منان مسئلت دارم که شما را در جذب و گردآوری جوانان عشایر و تمام جوانان ملت مظلوم و مقاوم و صبور عراق یاری فرماید، وصلی الله علی محمد وآله الطاهرین.

شایان توجه است این میهمانان در ادامه با حجت الاسلام والمسلمین سید حسین شیرازی، فرزند مرجع عالیقدر آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی دام ظله دیدار کردند و به سخنان ایشان گوش فرا دادند.
 
صفحه اصلی نسخه مناسب چاپ ارسال به دوستان ذخیره نشانی
فرستنده Email
نظر شما
کد امنیتی
 

نظرات کاربران: (0 نظر)
 
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG