بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  یک‌شنبه 5 خرداد 1398
بروز شده: 5 خرداد 1398
 
  کد خبر: 7937       تاریخ انتشار: 11 آذر 1397 - 24 ربيع الاول 1440

 

 

نامه بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی به کشورهای شرکت کننده در اجلاس گروه بیست


به مناسبت برگزاری اجلاس گروه بیست، بنیاد جهانی آیت الله العظمی شیرازی نامه ای خطاب به شرکت کنندگان در این اجلاس صادر کرد که بخشی از آن به شرح زیر است:

عالی جنابان، سران کشورها و دولت های شرکت کننده در گروه بیست!

پس از تقدیم احترام، اجلاس بیست طی چند روز در شرایط سخت بحرانی در کشور آرژانتین برگزار می شود، حال آنکه با چالش هایی سخت روبروست و نه تنها یک کشور را درگیر کرده است، بلکه جامعه جهانی را که شما به طور مستقیم یا غیر مستقیم سیاست های کلی آن را رقم می زنید، با بحران های زنجیره ای و درهم پیوسته مواجه ساخته و در نتیجه اشکال های بنیادین آن را در برابر جامعه بشری عیان نموده است و می تواند به منبع تهدید فراوانی برای ملت ها و جوامع بشری بدل شود.

پیدایش و گسترش حجم و تعداد مسائلی که جامعه بشری به طور کلی و ملت های معین به صورت خاص درگیر آن شده اند، تابع ماهیت و طبیعت برنامه ها، سیاست ها و ابزارهای دولت های پیشرفته در تکنولوژی و علم است؛ بی تفاوت که ابزارهای سیاسی، اقتصادی یا انسانی باشد. بر کسی پوشیده نیست که فروپاشی و عقبگرد به وجود آمده در اوضاع جوامع بشری به طور خودکار دنباله رو اراده و روش هایی است که شما بر پایه آن، مسائل آنان را دنبال می کنید؛ کنش و روشی که باید در قضیه پرونده انسانی به صورت کلی و به طور مفصل در آن تجدیدنظر کنید و در این جهت ماهیت چالش را نیز لحاظ بدارید.

روشن باشد که حجم بحران های انسانی در کشورهای خاورمیانه و جنوب شرق آسیا و پاره ای از کشورهای افریقایی و لاتین و درد و رنج و مصیبت های ناشی از آن به طور بی سابقه ای در میان کشورهای به اصطلاح شما «توسعه یافته» گسترش یافته است و از دیرباز تا به امروز از رهگذر مهاجرت و تروریسم و اخلال در تراز تجاری و فراتر اینکه موارد متعددی از اثرگذاری منفیِ جانبی بر جهانِ پیشرفته شما داشته است.

از دیگر سو ملت هایی که از نظر اقتصادی و سیاسی سرکوب و دچار فروپاشی شده اند، شما را مسئول مشکلات خود می دانند و انتظار دارند که اجلاس و گردهمایی شما تصمیماتی مثبت و مفید اتخاذ کند که به صورت شامل تر و کامل تر اوضاع انسانی وخیم آنان را لحاظ دارد.

عالی جنابان، سیاست هایی را که شما در پیش گرفته اید در دمیدن و تفتان کردن تنور جنگ و منازعات مسلحانه و به وجود آمدن دیکتاتوری ها و فروپاشی اقتصادی بسیاری از کشورها سهیم و مؤثر بوده است و فراتر اینکه آثار و دگرگونی های مخربی بر شرایط آب و هوایی داشته که به شکل سیل های ویرانگر بروز کرده و در بخش بزرگی از جهان در قالب بیابان زایی چهره نموده است.

این حوادث نتیجه گازها و بخارهای آلوده و آلاینده و ویرانگر صنایع و تأسیسات بزرگ شماست که [فعال بودن آن] در تصمیمات ظالمانه شما قرار دارد و بر پایه منافع تنگ نظرانه بدان پایبند هستید.

دیگر مطلب بایسته توجه این است که برخی از دولت های شما در زمینه نقض حقوق بشر به طور مستقیم یا به نیابت ایفای نقش می کنند، مانند آنچه نسبت به مسلمانان ایگور چین اعمال می شود؛ همان هایی که حقوق عمومی و فردی شان مصادره شده است یا ملت بحرین و سعودی که گرفتار سرکوب و قلع و قمع مورد حمایت برخی از کشورها هستند و دیگر، جنگ هایی است که بر ضد ملت های یمن و سوریه اعمال می شود و البته آخرین جنگ ها نخواهد بود.

عالی جنابان! بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی با خوش گمانی این اشکال ها را با آن اجلاس در میان می گذارد. باشد که در تصمیم گیری ها در اجلاس خود خردورزی و جانب حکمت و عقلانیت را لحاظ دارید، به این امید که در سیاست های خود در رنج و دردی که بر مردم ستمدیده رفته است تجدیدنظر کنید، به ویژه اینکه رخدادهای یادشده مفاسدِ ناشی از تصورات و ارزیابی های شما نسبت به اوضاع انسانی و جهانی را آشکار کرده است.

این بنیاد در پایان نامه خود از شما عالی جنابان می خواهد که به حجم مسئولیت قانونی و اخلاقی خود نسبت به تمام نژادها و قومیت های جامعه جهانی، به ویژه در چندگونگی شرایط فعلی توجه لازم داشته باشید.
 
بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی ـ واشنگتن
 
صفحه اصلی نسخه مناسب چاپ ارسال به دوستان ذخیره نشانی
فرستنده Email
نظر شما
کد امنیتی
 

نظرات کاربران: (0 نظر)
 
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG