بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  چهارشنبه 29 خرداد 1398
بروز شده: 29 خرداد 1398
 
  کد خبر: 8084       تاریخ انتشار: 16 دی 1397 - 29 ربيع الثاني 1440

 

 

بررسی موضوع «نقش گردهمایی های فکری در ایجاد بیداری فرهنگی و مدنی» در مرکز المستقبل در کربلای معلی


 
مرکز مطالعات استراتژیکی المستقبل، از مراکز مرتبط با مرجعیت در کربلای معلی گردهمایی فکری اخیر خود را به بررسی «نقش گردهمایی های فکری در ایجاد بیداری فرهنگی و مدنی» اختصاص داد.

این گردهمایی در مقر مرکز فرهنگی ـ رسانه ای النبأ در کربلای معلی و با حضور شخصیت های حقوقدان، دانشگاهی و اصحاب رسانه و مطبوعات برگزار شد که طی آن دکتر قحطان حسین اللاوندی، استاد علوم سیاسی دانشگاه بابل و پژوهشگر مرکز المستقبل در سخنان خود اظهار داشت: تعدد و تکثر گردهمایی های فکری، فرهنگی و گفتمانی بی تردید از مظاهر فرهنگ، تمدن و مدنیت است که مجامع فکری انسانی بدان آراسته است؛ گردهمایی که از سوی مؤسسه ها و افرادی برگزار می شود و به جنبه فکری در موضوع های گوناگون اهتمام می ورزند، چراکه این گردهمایی ها بنابر تعدد و تنوع خود از تفاعلِ خرد انسانی با مشکلات محیطی برای پیدا کردن راه حل هایی می کوشند. از سوی دیگر این گردهمایی ها از نظر تاریخی کارگاهی برای تولید افکار و دیدگاه های هدفمند برای تغییر و تحول بخشیدن به جامعه و مبانی فکری آن هستند. البته تاریخ مدوّن ثبت شده یا اثری وجود ندارد که دیرینه این گردهمایی های فکری، طبیعت، تنوع، مدیران و برگزار کنندگان آن را ثبت کرده باشد.

وی افزود: روشن باشد گردهمایی های فکری ای که امروزه بر پایه گفتمان، مناقشه، بحث و بررسی، پرسش و پاسخِ بر اساس و در سایه ورزش ذهنیِ-فکری و با نوعی از نرمی و ملایمت همراه است و بدون وجود قید و بندهای تحمیلی بر عقل صورت می گیرد، زمینه به وجود آمدن محیط فکری تشویق کننده نوآوری و طرح افکار هدف دار را فراهم می آورد، هرچند آن افکار با ارزش و معیارهای حاکم بر جامعه بیگانه باشند.

من وجود این معیارها را برای این که گردهمایی های فکری در محیط انسانی و اجتماعی و در افزایش بیداری مدنی و فرهنگی ملت ها مؤثر و کارآمد باشند، لازم می دانم.

آن گاه جناب حجت الاسلام شیخ مرتضی معاش، سرپرست مؤسسه فرهنگی ـ رسانه ای النبأ طی سخنانی در این موضوع گفت: معیار پیشرفت و عقب گرد امت ها بر پایه چند نمودار و سنجه مقایسه می شود. به عنوان مثال تعداد کتاب هایی است که یک عضو جامعه می خواند و شمار دانشگاه ها و اندیشمندان آن جامعه است. تعداد کنگره ها و انجمن هایی که در آن جامعه برگزار می شود و شمار کارگاه های فعال و همچنین گردهمایی های فکری، علمی و مطالعاتی و تحقیقاتی که در این جوامع برگزار می شوند باید معیار و ملاک بیشتر عقب گرد باشد و در دسته بندی های فرهنگی و مدنیِ مبتنی بر بیداری اجتماعی باید آن ها را مهم دانست و لحاظ داشت.

به عنوان مثال، امروزه گردهمایی های فکری و گفتمانی که به پختگی افکار کمک می کنند در جهان عربی و اسلامی ما جای ندارند و غالب گردهمایی ها و جلسات جدالی که در این زمینه برگزار می شوند مفید و اثرگذار نیستند.
 
صفحه اصلی نسخه مناسب چاپ ارسال به دوستان ذخیره نشانی
فرستنده Email
نظر شما
کد امنیتی
 

نظرات کاربران: (0 نظر)
 
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG