بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  جمعه 16 خرداد 1399
بروز شده: 15 خرداد 1399
 
  کد خبر: 9914       تاریخ انتشار: 11 آذر 1398 - 5 ربيع الثاني 1441

 

 

بررسی علل و اسباب تباهی جوانان عراق از سوی مرکز حضرت آیت الله العظمی شیرازی


مرکز تحقیقات و مطالعات حضرت آیت الله العظمی شیرازی گردهمایی هفتگی خود را در مرکز فرهنگی ـ رسانه ای النبأ در کربلای معلی با موضوع «جوانان عراق در برزخ تباهی و به کار گرفته شدن» برگزار کرد که تنی چند از شخصیت های دانشگاهی، حقوقدان و اصحاب رسانه در آن شرکت داشتند.

محمد الصافی، پژوهشگر مرکز آیت الله العظمی شیرازی مدیریت این جلسه را بر عهده داشت.

وی طی بیاناتی گفت: بر پایه اطلاعات و داده های سازمان آمار وابسته به وزارت برنامه، در حال حاضر جوانان عراق ده و نیم میلیون نفر بوده که 4/27 درصد جمعیت و 1/36 درصد نیروی کار کشور را تشکیل می دهند که 2/2 میلیون از آنان ساکن پایتخت هستند.

آمار شهروندان عراقی در حال افزایش و نسل جوان امروز بیشترین درصد را در طول تاریخ عراق نوین به خود اختصاص داده است.

این آمار از قدرت و نیروی کار فوق العاده ای حکایت دارد که ساختار جمعیتی جوانان عراق، آن را نمایندگی می کنند. لذا دولت و سازمان های بین المللی باید و باید ارزش و جایگاه آماری و پشتوانه نیروی کار و علمی ـ معرفتی این قشر بزرگ از کشور عراق را مورد توجه قرار دهند و برای چگونگی استفاده صحیح از اولویت های این پشتوانه بشری و بکارگیری نیرو و توان آنان در پروژه ها و فعالیت های کاری، تولیدات صنعتی و صنایع و دانش تلاش کنند.

در این گردهمایی از سوی شرکت کنندگان نظرهایی مطرح شد، از جمله حجت الاسلام شیخ مرتضی معاش، مدیر مؤسسه فرهنگی ـ رسانه ای النبأ طی سخنانی گفت: پیشرفت یک جامعه به چگونگی فکر و اندیشه بستگی دارد.

سرمایه گذاری واقعی و حقیقی در زمینه منابع درآمدیِ طبیعی منحصر نبوده، بلکه در سرمایه های انسانی است، اما جوامع عقب مانده و بحران زده این مطلب را نادیده گرفته و به این مقوله توجه ندارند و موارد و منابع درآمدزا، یعنی عرضه نفت را محور قرار می دهند و این مشکل بزرگی است که نیروی کار جوان عراق را تباه کرده و به هدر می دهد.

از زمانی که رژیم جمهوری در عراق به وجود آمد، جوانان عراقی سوخت و هیزم آتش جنگ شدند و برخی دیگر از جوانان به کشورهای دیگر مهاجرت کردند که بخشی از آنان با داشتن شایستگی ها و توانمندی ها در کشورهای میزبان به کارآفرینی پرداختند و نهضت علمی و صنعتی به راه انداختند.

جوان عراقی امروزه تباه شده است و همین امر برای جامعه عراقی رنج آور و دردناک است. به راستی چرا و به چه دلیلی برای رهاندن جوانان به عنوان یک نیروی کار و انرژی فوق العاده اما هدر رفته و قرار دادن آن در جای مناسب خود و استفاده از توانمندی آن اقدامی صورت نمی گیرد؟ آیا رها کردن جوانان در مرداب ناامیدی و یأس به نفع عراق خواهد بود؟
 
صفحه اصلی نسخه مناسب چاپ ارسال به دوستان ذخیره نشانی
فرستنده Email
نظر شما
کد امنیتی
 

نظرات کاربران: (0 نظر)
 
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG