بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  چهارشنبه 10 آذر 1400
بروز شده: 17 آبان 1400
 
  کد صفحه: 12       تاریخ درج: 21 مرداد 1389

 
 

 
سلو‌ك اخلاقي

آيت الله العظمي حاج سيد صادق حسيني شيرازي دام ظله در پرهيزگاري، زهد و تقوا زبان زد علما و بزرگان مراجع مي باشند و او را به عنوان عالمي دانشمند و با تقوا مي‌شناسند. معظم له در بين بزرگان دين و فرهيختگان عصر خويش به عالمي برجسته با فضايل اخلاقي بي‌شمار شهرت دارند و همه او را رادمردي متقي و دقيق در علوم ديني مي‌شناسند.

اخلاق اسلامي و نمونه‌ي ايشان، زينت بخش شخصيت والاي علمي معظم له در طول بيش از 50 سال مي‌باشد. هر شخصي كه با ايشان معاشرت داشته باشد، اخلاق نيك و فضايل انساني و خوشرويي معظم له، اولين مسئله‌اي است كه توجه او را جلب خواهد كرد.

دوري از مظاهر دنيا و ظواهر آن در كنار تقوي، ورع، توكل بر خدا، تواضع فراوان براي مردم، احترام به كوچك و بزرگ، صبر، پايداري و ثبات قدم، استقامت و تحمل مشكلات در راه اعتلاي كلمه حق، نشر و معرفي فرهنگ اهلبيت عصمت و طهارت عليهم السلام دوستي براي خدا و در راه خدا، خدمت به مردم و مدارا با آنان و محاسبه نفس، از توصيه‌ها و ارشادات اين مرجع بزرگوار مي‌باشد.

در همين راستا، و دركنار تربيت علمي، به تربيت اخلاقي طلاب، علما و فضلا اهميت شايان مي‌دهند. به طوري كه دروس اخلاق ايشان در عراق، كويت و ايران زبانزد همه علاقه‌مندان اخلاق اسلامي بوده و از محضر مباركش تعداد زيادي از فضلا و علما بهره برده‌اند.

شايان ذكر است كه درس‌هاي اخلاق ايشان در چندين مجلد به چاپ رسيده است كه مي‌توان به كتاب «نسيم هدايت» (4 جلد)، «درسنامه امام صادق عليه السلام»، «اي اباذر اين‌گونه باش»، «نفحات الهداية»، «زيور خوبان»، «العلم النافع»، «احياء عاشوراء»، «المرأة والعائلة»، «شميم رحمت»، «سرچشمه زلال غدير» و... اشاره نمود.
صفحه اصلی نسخه مناسب چاپ ارسال به دوستان ذخیره نشانی خبرخوان
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG