بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  دوشنبه 2 بهمن 1396
بروز شده: 1 بهمن 1396
 
  کد صفحه: 261       تاریخ درج: 10 اردیبهشت 1396

 
 

 


حضرت زهرا سلام الله عليها

1 ـ تحمل مشكلات در راه نشر معارف فاطمي
در بحارالانوار آمده است كه اندكي پيش از شهادت خانم حضرت زهرا سلام الله عليها ايشان به گريه افتادند. مولاي متقيان به ايشان فرمودند: «يا سيدتي ما يبكيك؛ بانوي من براي چه گريه مي كني؟» حضرت زهرا سلام الله عليها اظهار داشتند: براي مصائبي كه در آينده بر سر شما مي آيد گريه مي كنم. مولاي متقيان فرمودند: «فوالله إن ذلك لصغير عندي في ذات الله؛ به خدا سوگند مصائبي كه در آينده در راه خدا بر سر من فرود مي آيد، در چشم من كوچك وخرد است».
فعاليت هاي تبليغي ونشر معارف فاطمي مصداق «في ذات الله» است. با توجه به اين كه احتمالاً اين سخن حضرت زهرا سلام الله عليها آخرين گفتگوي ايشان با مولاي متقيان است، اين مطلب اهميت والاي تحمل مشكلات در راه خداي متعال را مي رساند. بنابراين بكوشيد سختي ها ومشكلاتي كه در راه نشر فرهنگ اهل بيت عليهم السلام مي بينيد به حساب اهل بيت عليهم السلام بگذاريد وهمه اين دشواري ها را براي خدا بر خود هموار نماييد.
 
2ـ ضرورت آشنايي با اهداف حضرت زهرا سلام الله عليها
هر يك از ما اگر كاري براي حضرت زهرا سلام الله عليها انجام مي دهيم نشان از داشتن توفيق است كه اين نيز نيازمند توجه به دو نكته ضروري است، يكي اين كه هر يك از ما آنچه مي تواند از نظر مسائل اقتصادي، معنوي و يا فرهنگي در تعظيم شعائر حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها بكوشد، چرا كه تعظيم شعائر ايشان، تعظيم شعائر الهي است. لذا بايد سعي كنيم علاوه بر شركت كردن در برپايي مجالس آن حضرت، ديگران را نيز به اين امر تشويق كنيم كه هر كس خدمت بيشتري انجام دهد سعادتمندتر خواهد بود.
موضوع مهم تر ديگر هدف حضرت زهرا سلام الله عليها و شناخت آن است و اين كه بدانيم چرا آن حضرت از منـزل خود خارج شدند و براي مردم خطبه خواندند و با اين حركت خويشتن را در معرض خطر و مرگ قرار دادند؟ هدف حضرت زهرا سلام الله عليها بيدار ساختن مردم بود و اكنون وظيفه ماست كه اين هدف را احيا كنيم، زيرا هنوز بسياري از مردم جهان حضرت زهرا سلام الله عليها را نمي شناسند و من نيز براي اين موضوع بسيار متأسف هستم.
 
3 ـ جايگاه حضرت زهرا عليها السلام و ضرورت الگوپذيري از سيره ايشان
در حديث شريفي آمده است: «نحن حجج الله علي خلقه وجدتنا فاطمة حجة علينا؛ ما حجت خدا بر مردم هستيم ومادرمان فاطمه حجتي بر ماست» حجت به معناي اسوه ومقتدا وكسي است كه اطاعت از او واقتدا به او واجب است. يازده امامي كه همگي از نسل فاطمه زهرا عليهاالسلام مي باشند همگي واجب الاطاعه واسوه وحجتي براي تمام خلق هستند وحضرت زهرا سلام الله عليها براي آن بزرگواران حجت مي باشد؛ به عبارت ديگر بر امام حسن، امام حسين، وديگر امامان عليهم السلام واجب است كه به مادرشان تأسي كنند.
تا پيش از حضرت زهرا عليها السلام خدا هيچ زني را در اين سطح وبا اين مقام نيافريده بود وخداي متعال مقررداشته كه هيچ زني از گذشتگان وآيندگان به مقام والاي ايشان نرسد.
نقل است كه زني از طرف مادر خود خدمت حضرت زهرا عليها السلام رسيد تا مسائل شرعي را بپرسد. مسأله اي پرسيد و پس از آن مسأله دوم وسوم وچهارم و... ودهم را پرسيد وحضرت به همگي سؤالات پاسخ گفتند. پس از آن خاموش شد واز اين كه بقيه سؤالات خود را مطرح كند شرم كرد. وقتي حضرت اين حالت را مشاهده كرد، از او خواست هرچه دوست دارد سؤال كند. حضرت به او فرمودند: فرض كن به كسي بار سنگيني بدهند تا آن را از كوه بالا ببرد ولي دستمزد فوق العاده ارزشمندي برايش مقرر كنند. آيا چنين كسي از حمل آن بار احساس خستگي خواهد كرد؟ هر مسأله اي كه مي پرسي ومن پاسخ مي دهم خداي متعال به ازاي آن اجر والايي به من مي دهد.
زنان ومادران اين روزگار در دو مسأله بايد به حضرت فاطمه زهرا عليها السلام تأسي كنند. نخست: آموختن مسائل شرعي وعلوم اهل بيت عليهم السلام؛ دوم: ياد دادن آن به بانوان.
چه بسا بسياري از دختران از مسائل شرعي وآداب وفرهنگ اسلامي ناآگاه يا كم آگاه باشند؛ پس هرقدر در اين زمينه تلاش بيشتري به خرج دهيد، در روز قيامت به حضرت زهرا عليها السلام مقرب تر خواهيد بود.
 
4 ـ استفاده از ماهواره براي معرفي حضرت زهرا عليها السلام
امروزه ده ها شبكه ي ماهواره اي به بيش از چهل زبان از جمله فارسي، عربي، انگليسي و... براي حضرت مريم سلام الله عليها تبليغ دروغين مي كنند. روشن باشد كه ما حضرت مريم سلام الله عليها را بسيار بسيار محترم مي دانيم و قرآن كريم درباره ي ايشان لفظ «صدّيقه» را به كار برده است. با توجه به اين كه آن حضرت خدمتگزاري حضرت فاطمه سلام الله عليها را افتخار خود مي دانند، چرا نبايد از همين وسيله براي تبليغ آن حضرت استفاده كرد. در اين زمينه بانوان هم مسئوليت دارند.
قرآن كريم براي همه ي انسان ها بوده و در آن خطاب «يا ايها الناس؛ اي مردم» آمده است، از اين رو بايد همه ي جهانيان را با هر دين و آئيني مخاطب امر به معروف و نهي از منكر دانست و از همين نگاه به انجام وظيفه پرداخت.
البته بانوان بايد با توجه به رعايت وظيفه شرعي خود و به وسيله رسانه هاي نوين امر به معروف و نهي از منكر نموده و حضورشان در عرصه هاي گوناگون و در رسانه ها بايد با وقار و عفت همراه باشد و در اين راه نبايد به اندازه ي سرِ سوزني از منزلت، وقار و عفت آنان مخدوش شود و تصور نشود كه اين طبقه از جامعه در مقوله ي امر به معروف و نهي از منكر وظيفه اي ندارند.
 
5 ـ حفظ خطبه حضرت زهرا سلام الله عليها
خطبه حضرت زهراعليها السلام سه بخش است: اصول دين، فروع دين و اخلاق. به ديگر سخن، اين خطبه چكيده اسلام است.
نظر به اين كه تمام هدف حضرت زهراعليها السلام سازگار كردن عمل ما با قرآن است پيشنهاد مى‌كنم كه شما خانم هاى محترم خطبه حضرت زهراعليها السلام را حفظ كنيد و ديگر بانوان محترم، به خصوص خانم هاى جوان را كه آمادگى بيشترى دارند نيز تشويق كنيد تا اين خطبه را حفظ كنند. كل خطبه حضرت زهراعليها السلام حدود نصف جزء قرآن است و همه بانوان حتى بانوان كهنسال نيز مى‌توانند حداقل روزى يك يا دو خط از آن را همراه با معنايش حفظ كنند و اگر تصميم بگيرند مى‌توانند در مدت نسبتاً كوتاهى آن را حفظ كنند. خطبه حضرت زهراعليها السلام خلاصه اسلام است و بيان‌گر اين است كه حضرت زهراعليها السلام خود و فرزندانشان را در راه عمل به قرآن آگاهانه آماده پذيرش شهادت كرده‌اند.
 
6ـ اهداف والا و حيات بخش حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها
اهداف والا و حيات بخش حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها در سه موضوع خلاصه مي شود:
يك: اصول دين؛
دو: احكام اسلام و فروع دين؛
سه: اخلاق و آداب اسلام.
پس به عنوان دوستداران اهل بيت عليهم السلام به ويژه حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها در حد توان بكوشيم اين سه هدف را از طريق رسانه ها و وسايل ارتباط جمعي در سراسر جهان بگسترانيم. توجه داشته باشيم كه با تحقق اهداف حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها در واقع، مهم ترين اهداف رسول خدا كه خشنودي خداي متعال است تحقق مي يابد.
 
7- اقامه شعائر فاطمي در سراسر جهان
سزاوار است مؤمنان و مواليان اهل بيت عصمت وطهارت عليهم السلام در تمام نقاط جهان در ايام فاطميه در اقامه و تعظيم و تجليل هر چه بهتر و بيشتر شعائر حضرت زهرا سلام الله عليها بكوشند و با برگزاري مجالس سوگواري و وعظ در مساجد، حسينيه ها، منازل شخصي و راه اندازي دسته جات عزاداري و تهيه و توليد محصولات فرهنگي اعم از كتاب، مجله، و ضبط و پخش و تكثير برنامه هاي ماهواره اي، راديويي و اينترنتي... قلب مقدس حضرت بقيه الله الأعظم مهدي موعود ارواحنا فداه را خشنود سازند.
 
8- حضرت زهرا سلام الله عليها، راز الهي
آنچه از قرآن كريم ـ به صورت تأويل و جز آن ـ و نيز از روايات اهل بيت عليهم السلام، يعني رسول خدا صلي الله عليه وآله، اميرمومنان عليه السلام، حضرت زهرا سلام الله عليها و از فرزندان معصوم آن بزرگوار ـ كه درود خدا بر آنان باد ـ به دست مي آيد، اين است كه سرورمان، حضرت صديقه كبري فاطمه زهرا سلام الله عليها فراتر از آن كه امانت دارِ رازي هستند كه در آن حضرت به وديعت نهاده شده، خود نيز رازي الهي مي باشند.
واژه راز بر اموري مهم اطلاق مي شود و چنين رازي موقعيت، زمان و مكاني حساس دارد و تنها كسي از آن آگاه مي شود كه شايستگي آن را داشته و امانت دار آن باشد. بنابراين، قرآن، نبوت رسول خدا صلي الله عليه وآله، امامت اميرمومنان عليه السلام و ديگر امامان معصوم عليهم السلام راز نيست، اما سرورمان حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها و ظهور حضرت بقيه الله الأعظم عجّل الله تعالي فرجه الشريف راز است.
چنين رقم خورده است كه تاريخ شهادت حضرت زهرا سلام الله عليها مشخص نباشد. از اين رو برخي روايات معتبر شهادت آن بانوي بزرگ را 75 روز و پاره اي ديگر 95 روز پس از شهادت رسول خدا صلي الله عليه و آله گفته اند و البته هر دو دسته روايات، قرائن و دلايلي بر آن دارند. نيز مي بايست تربت پاك آن حضرت سلام الله عليها پنهان و رازگونه باشد و بنابراين بوده، هست و خواهد بود كه جهانيان از جاي دقيق آن بي خبر باشند. فراتر اين كه بر اساس پاره اي روايات، مقرر است كه امام زمان عجّل الله تعالي فرجه الشريف نيز در عصر ظهور، قبر مطهر حضرت زهرا سلام الله عليها را آشكار نكنند و تا روز قيامت همچنان رازي سر به مهر باشد.
كسي كه خواهان بهره جستن از اين راز الهي است، بايد به دو چيز پايبند باشد؛
1. در حدّ توان اين راز الهي را در پيشگاه حضرت باري تعالي واسطه قرار دهد و هم به واسطه او به حضرتش توجه و توسل جويد.
2. هميشه بردبار باشد و در حدّ توان از ديگراني كه به او بد كرده اند، درگذرد.
 
9- خدمت به حضرت زهرا سلام الله عليها
شما و ديگر مؤمنان با تمام مشكلات و بحران هايي كه با آن دست به گريبان هستيد، اما تمام دغدغه هاي خود را وانهاده به احياي شعائر فاطمي مي پردازيد. همين امر مراتب والاي پيوند شما را با اين راز بزرگ الهي كه بركات فراواني در آن نهفته است نشان مي دهد و خواهيد ديد كه بهترين و سودبخش ترين چيزي كه در دنياي خويش به دست آورده ايد، هماني است كه در راه حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها هزينه كرده ايد.
 
10- حضرت زهرا سلام الله عليها، محور هستي
چهارده معصوم عليهم السلام بنابه اراده خداي متعال، محور هستي، قطب دايره امكان و مركز وجود هستند و بدون استثنا همه چيز گرد وجود اين پاكان مي گردد، اما سرورمان حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها خود محورِ اين محور است. چنان كه در حديث شريف كساء مي خوانيم، فرشتگان از جمله حضرت جبرئيل امين عليه السلام از خداي متعال پرسيدند: «ومن هم تحت الكساء؟؛ و كساء نشينان كيانند؟» پاسخ شنيدند: «هم فاطمه، وأبوها، وبعلها، وبنوها؛ آنان فاطمه و پدرش و همسر و فرزندانش هستند».
در اين جا مي بينيم كه خداي متعال پيامبر خود، اميرمومنان، امام حسن و امام حسين عليهم السلام را به وسيله حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها معرفي فرمود. مسلماً اگر تمام تاريخ اديان الهي و تاريخ پيامبران و رسولان از آدم تا خاتم را بكاويم هرگز چنين تعريفي درباره هيچ يك از آنان نخواهيم يافت و اين بدان معني است كه حضرت زهرا سلام الله عليها راز سر به مهر الهي است.
 
11- تدبر در آخرين سخنان حضرت زهرا سلام الله عليها
بعد از شهادت پيامبر خدا صلي الله عليه وآله اميرمؤمنان عليه الصلاه والسلام و حضرت زهرا صلوات الله عليها در همان روزهاي اول سخنان بسيار مهمي دارند كه بسيار اساسي و راهگشايند، و مطالب فراواني در اين سخنان وجود دارد، و مي تواند براي كساني كه اهل تأمل و تفكر هستند سرنخي باشد كه بر اساس آن به روش هاي عملكرد و رفتارِ صحيح در سطح دنيا پي مي برند.
با اين جمله ها مي توان به راه هاي رفتار صحيح، كه مورد رضايت خدا و پيغمبر و اهل بيت صلوات الله عليهم اجمعين مي باشد، رسيد.
من باز هم سفارش مي كنم و هميشه بر اين موضوع تأكيد مي كنم كه جوانان عزيز در هر جاي دنيا كه هستند، اين فرمايشات اميرمومنان و حضرت زهرا صلوات الله عليهما را بخوانند و به صورت گروهي به بحث بگذارند و در آنها تأمل كند و از اين راه در پي كشف معاني اين سخنان باشند. ببينند كه آن بزرگواران چه مي خواستند بفرمايند؛ ببينند كه اسلام چگونه پايه و اساس گرفت؛ ببينند كه چگونه پس از پيامبر صلي الله عليه وآله اسلام را به هم زدند و چگونه بار ديگر اسلام در دنيا پايه مي گيرد، چگونه مي توان بار ديگر اسلام را عملي كرد و مردم دنيا را از اين مشكلات فراگير و پردامنه اي كه در سراسر دنيا وجود دارد، نجات داد. به هر حال همه را به ويژه جوانان را به مطالعه و بحث اين سخنان پربار سفارش مي كنم. شايد از اين رهگذر مقدمه ي خوب و زوديابي پديد آوريم براي ظهور حضرت بقيه الله عجل الله تعالي فرجه الشريف، ان شاء الله تعالي.
 
12- خدمت به حضرت زهرا سلام الله عليها
اولين كاري كه ما مي توانيم انجام دهيم اين است كه از اخلاص حضرت زهرا سلام الله عليها درس بگيريم و سعي كنيم تا جايي كه مي توانيم و قابليت داريم از آن استفاده كنيم و سود ببريم و سعي كنيم تا براي حضرت زهرا سلام الله عليها باشيم كه بودن براي حضرت زهرا سلام الله عليها يعني براي خدا بودن و خدايي شدن.
دومين مورد نيز كوشش است. كوشش كردن در اين راه كه بتوانيم از اين نور حقيقت كه خداي متعال براي اهل بيت عليهم السلام قرار داده است، استفاده كنيم و ديگران را نيز با اين نور حقيقت آشنا سازيم.
جميع اين اعمال باعث مي شود تا در روز حسرت از حسرت انسان كاسته شود.
 
13- حضرت زهرا سلام الله عليها محور اهل بيت عليهم السلام
خداي متعال در حديثي قدسي به ملائكه تسبيح گوي آسمان ها فرموده است: «وعِزَّتي وجَلالي لَأَجْعَلَنَّ ثواب تسبيحكم وتقديسكم إلي يوم القيامه لـمحبي هذه المرأه وأبيها وبعلها وبنيها؛ به عزت وشكوهم سوگند كه ثواب تسبيح وتقديستان را براي كساني خواهم نوشت كه اين زن وپدر وهمسر وفرزندانش را دوست مي دارند». در اين نكته ترديدي نيست كه حضرت زهرا سلام الله عليها دنباله رو پدر بزرگوارشان مي باشند واز آن حضرت برتر نيستند، بلكه خود را فداي شريعت پدرشان فرمودند. با اين حال خداي متعال برخلاف اسلوب رايج وشيوه هميشگي، پيغمبر صلّي الله عليه وآله وديگر خاندان اهل بيت عليهم السلام را به واسطه حضرت زهرا معرفي كرده وايشان را محور معرفي آن ذوات مقدسه قرار داده است. گزاف نيست اگر بگوييم دركي كه تمام علما وحكما ومتفكران دنيا از مقام والاي ايشان دارند فقط سايه اي از حقيقت است وشايد حقيقت واقعي را فقط در آخرت بتوان درك نمود. شايد يكي از ويژگي هاي ناب منظومه معرفتي تشيّع وفرهنگ بي بديل آن همين نكته باشد كه حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها مركز اين منظومه ومحور شناخت ديگر ذوات مقدس آل عبا باشد.
 
14- حضرت زهرا سلام الله عليها حجت بر اهل بيت عليهم السلام
در روايتي از معصوم عليه السلام نقل شده است: «نحن حجج الله علي خلقه وجدتنا فاطمه حجه علينا؛ ما حجت خدا بر مردم هستيم ومادرمان فاطمه حجتي بر ماست». حجت به معناي اسوه ومقتدا وكسي است كه اطاعت از او واقتدا به او واجب است. يازده امامي كه همگي از نسل فاطمه زهرا عليهاالسلام مي باشند همگي واجب الاطاعه واسوه وحجتي براي تمام خلق هستند وحضرت زهرا سلام الله عليها براي آن بزرگواران حجت مي باشد؛ به عبارت ديگر بر امام حسن، امام حسين، وديگر امامان واجب است كه به مادرشان تأسي كنند.
تا پيش از حضرت زهرا خدا هيچ زني را در اين سطح وبا اين مقام نيافريده بود وخداي متعال مقررداشته كه هيچ زني از گذشتگان وآيندگان به مقام والاي ايشان نرسد.
 
15- بهترين الگو
بانوان ما بايد شخصيت هايي چون حضرت زهرا، حضرت زينب، حضرت معصومه، بي بي تكتم (مادر امام رضا عليه السلام)، بي بي نرجس (مادر امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف) را الگوي خود قرار دهند والبته در اين ميان حضرت زهرا سلام الله عليها مهم ترين الگو هستند. مبادا كسي خيال كند زندگي حضرت زهرا آسان بوده است. آن جناب چه بسا طي شبانه روز حتي نصف خرما هم در خانه نداشتند. شوهر ايشان بسياري از اوقات را در نبرد با مشركان مي گذراندند. زندگي حضرت زهرا در چنين شرايطي يك زندگي آسان نبوده است.
خانمي كه حضرت زهرا را الگوي خود قرار دهد به سعادت مي رسد. سعادت با داشتن ثروت، شهرت، مقام واموري از اين قبيل به دست نمي آيد. زني كه از سختي هاي زندگي ودرشتي هايِ اخلاقيِ شوهر به خاطر خدا بگذرد وآن را به حساب حضرت زهرا سلام الله عليها بگذارد، هيچ وقت دچار افسردگي ونااميدي نخواهد شد.
 
 صفحه اصلی نسخه مناسب چاپ ارسال به دوستان ذخیره نشانی خبرخوان
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG