بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  چهارشنبه 10 آذر 1400
بروز شده: 17 آبان 1400
 
  کد صفحه: 264       تاریخ درج: 10 اردیبهشت 1396

 
 

 


اربعين مقدس حسيني

1 ـ دعاي اهل بيت عليهم السلام در حق زائران امام حسين عليه السلام
در روايات متعددي آمده است كه دعا براي آنان كه در مناسبت هاي سوگواري به زيارت امامان معصوم مي روند و هر نوع خدمتي كه بتوانند عرضه مي دارند، مستحب است.
امام صادق عليه السلام در اين معنا فرمودند: هر كه به زيارت امام حسين عليه السلام برود «يدعو له رسول الله، وعلي، وفاطمه، والأئمه؛ رسول خدا، حضرت علي، حضرت فاطمه و ائمه عليهم السلام براي آنان دعا مي كنند».
همچنين آن حضرت فرموده اند: «من يدعو لزواره عليه السلام في السماء أكثر ممن يدعو لهم في الأرض؛ آنان كه در آسمان براي زائران امام حسين عليه السلام دعا مي كنند، بيش از آنهايي هستند كه در زمين برايشان دعا مي كنند».
البته بايد توجه داشت كه چهارده معصوم عليهم السلام از تمام آسمانيان و زمينيان مهم تر و برترند و به همين جهت دعايشان نيز برتر است.
اجر و ثواب شخصي كه به زائر خدمت كند بيشتر است زيرا امام باقر و امام صادق عليهما السلام فرموده اند شخصي كه به زائر خدمت كند، از زيارت خود زائر برتر و افضل است. به عنوان مثال، زماني آن حضرت به يكي از زائران كه به دليل خدمت به ساير زائران كمتر توانسته بود به زيارت برود، فرمودند: «أنت أعظمهم أجراً؛ پاداش تو از آنان اعظم است».
 
2 ـ اهميت زيارت امام حسين عليه السلام
منابع تاريخي و روايات شريفه ي فراواني گوياي اين است كه رفتن به زيارت امام حسين عليه السلام در روزگاراني مانند روزگار هارون، متوكل، حجاج و ديگر حاكمان جور امويان و عباسيان مصداق بارز القاي نفس درتهلكه بوده است، ولي حضرات معصومين عليهم السلام درآن زمان نيز رفتن به زيارت امام حسين عليه السلام را تشويق مي كردند.
زائران در آن روزگار دچار شكنجه مي شدند و در زندان ها جان مي سپردند، به دستور متوكل دست و پايشان قطع مي شد، اما فرمان آن بود كه تقيه نباشد وبي باك از اين مجازات ها، زيارت امام حسين عليه السلام استمرار يابد. اين در حالي است كه تقيه در آن روزگار نيز از جايگاه خود برخوردار بوده است.
در تاريخ آمده است كه منصور دوانيقي نابهنگام عيد فطر اعلام كرد و مي خواست بهانه اي براي به شهادت رساندن امام صادق عليه السلام داشته باشد، اما اينجا زيارت نبوده، مسأله ي روزه و حكم خدا بوده و حكم خدا با تقيه برداشته مي شود، و لذا حضرت صادق عليه السلام نيز افطار كردند. وقتي از ايشان پرسيده شد: يابن رسول الله، آيا امروز عيد است؟
حضرت فرمودند: خير.
گفتند: پس چرا افطار كرديد؟
حضرت اشاره به حكم تقيه نموده و فرمودند: يك روز از ماه رمضان ( از سر اجبار و حفظ جان ) افطار كنم، سپس قضاي آن را بگيرم بهتر است از اين است كه گردنم زده شود.
بنابراين واجبات شرعي مانند روزه و حج با وجود خطر و خوف ضرر و قرار گرفتن در مصداق تقيه، رفع مي شود، اما زيارت امام حسين عليه السلام هر چند مصداق تقيه باشد باز هم تأكيد بر آن وجود دارد واين اهميت زيارت حضرت را مي رساند و مي توان گفت؛ در اهميت زيارت امام حسين عليه السلام همين بس كه درحاشيه ي علامه مجلسي و علامه اميني بر كتاب شريف كامل الزيارات آمده است كه اگر شخصي به زيارت امام حسين عليه السلام برود و يقين به كشته شدن داشته باشد، سفر او جايز است.
در كتابي از آثار مرحوم شيخ خضر كه صاحب فضل و شاگرد علامه بحرالعلوم بوده ديدم كه به نقل از فقها آورده است كه: اگر زائر امام حسين عليه السلام يقين داشته باشد كه سفر كربلا باعث مرگش مي شود، اين سفر جايز است.
بلي، «وَلَا تُلْقُوا بِأَيْدِيكُمْ إِلَى التَّهْلُكَه؛ و خود را با دست ‌خود به هلاكت ميفكنيد» عام است واين سفر، خاص آن و استثنا شده است. پس اگر امري عرفا جزء دستگاه حضرت سيدالشهدا عليه السلام و مرتبط با آن حضرت باشد، از شعائر حسيني و در امتداد شعائر الله خواهد بود و دراين صورت اگر مي بينيم ويا مي شنويم كه از فقها درباره ي شعائر سؤال شده و يا مي شود و پاسخ هايي مانند: جايز است و مستحب است داده مي شود، به اينگونه سؤال و جواب ها اصولا نياز نيست، زيرا اگر موضوع، عرفا در امتداد شعائر الله شد، مستحب مي شود.
 
3ـ زيارت اربعين يكي از ويژگي هاي امام حسين عليه السلام
خداي سبحان منزلت و شأن امام حسين عليه السلام را چنان بالا برده و آنقدر ويژگي هاي منحصر بفرد به ايشان بخشيد كه ديگر معصومان پيش از آن حضرت، يعني جدشان رسول خدا، پدرشان اميرمؤمنان، مادرشان فاطمه زهرا و برادر بزرگوارشان امام حسن مجتبي عليهم السلام كه از حضرتش بالاتر و برتر بودند را از آن برخوردار نفرمود.
در اين باره حديثي از امام صادق عليه السلام روايت شده است كه فرمودند رسول خدا كه جدّ امام حسين عليه السلام است و امام حسين عليه السلام افتخار مي كنند كه در راه دين جدّشان جانفشاني كردند، از خدا رخصت مي خواهند تا به زيارت امام حسين عليه السلام بروند و خداي متعال به حضرتش اجازه مي دهد، آن گاه پيامبر اكرم صلي الله عليه وآله به كربلا رفته و نواده خود را زيارت مي كند. اين يكي از ويژگي هايي است كه خداي متعال براي امام حسين عليه السلام جهت شهادتشان مقرر فرموده است.
از ديگر ويژگي هايي كه خداي سبحان براي امام حسين عليه السلام قائل شده، زيارت اربعين است، چنانكه در روايت آمده است زيارت اربعين از نشانه هاي مؤمنان است. خداي متعال همه ساله به ويژه در سال هاي اخير، ميليون ها انسان از سراسر جهان و خصوصاً از كشورهاي همسايه ي عراق و علي الخصوص از سراسر عراق را به زيارت اربعين موفق مي كند و آنان به اين انگيزه در كربلاي معلي گرد هم مي آيند.
انگيزه آفرينان نخستين، براي برگزاري شعائر حسيني، از جمله زيارت اربعين، معصومين عليهم السلام بودند كه با رسول خدا صلي الله عليه وآله شروع شد و تا امام حسن عسكري عليه السلام و در نهايت به امام زمان عجّل الله تعالي فرجه الشريف ادامه يافت. به پيروي از اين بزرگان، مراجع تقليد و فقهاي شيعه، مانند علامه سيد بحرالعلوم از صدها سال قبل بدين امر نيز فرا خوانده و مي خوانند، چراكه مراجع جامع شروط تقليد به جهت پيروي از امامان معصوم عليهم السلام خود در حدّ توان به زيارت اربعين رفته و شركت در آن را ستوده و ترغيب كرده اند و هماره به آن تشويق مي كنند.
 
4 ـ ارزش والاي زيارت اربعين
در حديثي از امام حسن عسكري عليه السّلام درباره ي زيارت امام حسين عليه السّلام در روز اربعين آمده است:
«پنج چيز نشانه مؤمن است: پنجاه و يك ركعت نماز روزانه (17 ركعت واجب و 34 ركعت نافله)، زيارت [امام حسين عليه السّلام] در اربعين، انگشتر در دست راست كردن، [به رسم بندگي] پيشاني بر خاك ساييدن و با آواز بلند بسم الله الرّحمن الرّحيم گفتن» .
در اربعين با عظمت حسيني انتظار مي رود ميليون ها انسان مؤمن از سراسر عراق و ديگر كشورها در سرزميني كه خدايش مقدس گردانده و آن را آفريده تا برترين نقطه بهشت باشد، گرد آيند، به فيض زيارت حضرت امام حسين عليه السّلام نايل شوند؛ زيارتي كه پيامبر اكرم صلّي الله عليه وآله و امامان معصوم عليهم السّلام هماره به آن فرا خوانده اند. احاديث متواتري در اين باب وجود دارد، از آن جمله روايتي است كه كتاب هاي حديث از پيامبر اكرم صلّي الله عليه وآله نقل كرده اند كه حضرت رسول صلّي الله عليه وآله به يكي از همسران خود فرمودند: «... هر كس او (حسين) را زيارت كند، خداي عزّ وجل حجّي از حج هاي من براي او مي نويسد.
پرسيد: حجّي از حج هاي شما [اي رسول خدا]؟!
پيامبر صلّي الله عليه وآله فرمودند: آري دو حج از حج هاي من.
پرسيد: دو حج از حج هاي شما؟!
فرمودند: آري، چهار حج از حج هاي من».
همسر پيامبر صلّي الله عليه وآله همچنان پاداش زائر امام حسين عليه السّلام را زياد مي خواند و پيامبر صلّي الله عليه وآله بر شمار آن مي افزودند تا اين كه پاداش زائر سيدالشهدا عليه السّلام را با نود حج و نود عمره خويش برابر خواندند.
در اين مناسبت مهم، هيئت هاي عزاداران سيدالشهدا عليه السّلام سواره و پياده از سراسر عراق و از كشورهاي ديگر به كربلاي معلّي مي آيند تا مراسم سوگواري آن حضرت را ـ كه از مصاديق شعائر الهي است ـ برگزار كرده، اين مصيبت بزرگ را كه در اين سرزمين بر عترت پاك و ياران خجسته آنان رفته، به ساحت اقدس رسول خدا صلّي الله عليه وآله، اميرمؤمنان حضرت علي عليه السّلام، صديقه ي كبري فاطمه ي زهرا سلام الله عليها، ديگر امامان معصوم عليهم السّلام و به ويژه صاحب اين عزا ـ در اين زمان ـ حضرت بقيّه الله الأعظم امام زمان عجّل الله تعالي فرجه الشّريف تسليت گويند كه همانا اين شعائر تماماً مصداق احياي امر اهل بيت عليهم السّلام است.
امام صادق عليه السّلام به زنده نگاه داشتن امر ( قضيه) اهل بيت عليهم السّلام فرمان دادند و براي احيا كنندگان اين امر دعا كردند. در روايتي كه در همين باب از آن حضرت رسيده، آمده است: «امر ( قضيه) ما را زنده نگاه داريد، خداي رحمت كند كساني را كه امر ما را زنده نگاه مي دارند».
 
5 ـ افرادي كه توان تبليغ و رساندن حقايق را دارند مسئول هستند
در يكي از كشورها بودم كه يكي از علماي عامه از من پرسيد: از كجايي؟ گفتم: از سرزمين مقدس كربلا. او گفت: واژه ي مقدس خيلي بزرگ و سنگين است و زمين را مقدس نمي خوانند! گفتم: زمين كربلا را مقدس مي خوانند زيرا اگر كربلا و صاحب كربلا امام حسين عليه السلام نبود، امروز در اين جا نماز نمي خواندي. بايد دانست و پذيرفت كه ماندگاري اسلام به سبب فداكاري امام حسين عليه السلام است. با يكديگر گفتگو و بحث كرديم و او كه معاند به نظر نمي رسيد سكوت كرد و شايد هم تحت تأثير قرار گرفت.
مطالب و حقايق فراواني بر خيلي ها پوشيده است و بسياري از مردم ناآگاهند، لذا افرادي كه توان تبليغ و رساندن حقايق را دارند در اين معنا مسئول هستند و از اين كه در اين راه كوتاهي يا بي توجهي كنند مورد بازخواست قرار خواهند گرفت. پس بايد بر پايه ي مسئوليت ها و توانمندي ها تبليغ شود تا قدسيت اين سرزمين و قدسيت شعائر مرتبط با آن براي جهانيان روشن گردد و همگان دريابند كه زائر امام حسين عليه السلام مقدس و خدمت به زائران آن حضرت نيز مقدس است و اين¬كه اين امور هر جا كه باشد تماماً شعائر خداست، چراكه تجليل از امام حسين عليه السلام است و در نتيجه تجليل از اسلام، تجليل از رسول خدا صلي الله عليه وآله و تجليل از خداست. رسول خدا صلي الله عليه وآله در اين باره فرموده اند: «من زار الحسين بكربلاء كان كمن زار الله في عرشه؛ زائري كه امام حسين را در كربلا زيارت كند، چنان است كه خدا را در عرش زيارت كرده است» .
در واقع خداي عزوجل از امام حسين عليه السلام زيارت، زائر و هرچه با آن حضرت مرتبط است تجليل فرموده است. كم و بيش ديده و شنيده ايد ـ كه عين واقعيت هم هست ـ مردم از تمام طبقات اجتماعي در اين دستگاه و مناسبت اربعين شركت و خدمت كرده اند و البته بيشتر افرادي كه به خدمت زائران و انفاق در راه امام حسين عليه السلام پرداختند از طبقه ي فقير جامعه هستند. از ميان آنان افرادي بوده اند كه گفته شد مالي نداشتند نثار حضرت و زوّار حضرت كنند جز خانه ي مسكوني خود و آن را فروخته و پول آن را هزينه ي پذيرايي از زائران پياده ي اربعين حسيني كرده اند. اين افرادِ كم بضاعت حتي با فروختن منزل مسكوني خود وفا و علاقه ي خود را به امام حسين عليه السلام و اهل بيت عصمت و طهارت، به ويژه امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف نشان داده اند.
ضعفا كار خود را انجام داده و نوبت به نيرومندان و اغنيا رسيده كه جوانان در آن سر آمدند و در روايت آمده است كه مي فرمايد: «يعجبني رأي الشيخ وجَلَدُ الغلام؛ نظر حكيمانه ي سالخوردگان و تلاش و پشتكار جوانان را خوش مي دارم».
بنابراين بايد بي تفاوت نبوده و هرچه در توان دارند در ايام اربعين حسيني به كار گرفته و در اين مسير به امام حسين عليه السلام و زائران حضرت وفاداري و فداكاري خود را در خدمت رساني نشان دهند و از حكومت ها بخواهند كه براي رفاه زائران همه گونه تسهيلات، خدمات و همكاري را انجام دهند تا اگر در جايي از اين كره ي خاكي حتي يك مشتاق زيارت امام حسين عليه السلام وجود داشته باشد بتواند به زيارت ايشان برود و مطمئن باشند كه اين عمل خير دنيا و آخرت آنان خواهد شد.
 
6 ـ اربعين حسيني و سكوت رسانه ها
امروزه دنيا در نوعي بي خبريِ طراحي شده به سر مي برد، يعني ستمگران حاكم بر دنيا از ناداني مردم نسبت به تاريخ رسول خدا صلي الله عليه وآله و اهل بيت آن حضرت عليهم السلام استفاده مي كنند وآنان را در نوعي بي اطلاعي از حقايق نگهداشته و در عوض، تصوير نادرستي از اسلام به جهانيان نشان مي دهند و همچنان اين شيوه را دنبال مي كنند.
نمونه عيني آن را بسياري از مردم ديده اند و خيلي ها به مناسبت روز اربعين به زيارت امام حسين عليه السلام مشرف شده اند يا اوصاف آن را شنيده اند وبرخي نيز اگر نه از نزديك، از طريق شبكه هاي ماهواره اي مرتبط به اهل بيت عليهم السلام ديده اند. از اول تا بيستم ماه صفر، چه اتفاقي در عراق رخ مي دهد؟ اربعين حسيني در كربلاي معلي، رويداد بزرگي است كه قطعاً و يقيناً در سر تا سر كره ي زمين بي مانند و بي نظير است. اين عظمت، استثنائي است كه خداي متعال به امام حسين عليه السلام عنايت نموده است. به راستي اين رويداد بزرگ براي چيست و اين شكوه از كجا هدايت مي شود؟
در مقابل مي بينيم كه رسانه هاي خبري و شبكه هاي ماهواره اي و تلويزيوني دنياي كفر و رسانه هاي مرتبط به دشمنان اهل بيت عليهم السلام، حتي يك دقيقه از اين رويداد عظيم (اربعين حسيني) را پخش نكرده و نمايش ندادند. اين درحالي است كه اگر در نقطه اي دور افتاده از اين جهان يك نفر زخمي يا كشته شود، آن را بزرگ جلوه داده و ده ها بار خبرش را با تفاصيل از رسانه ها منتشر مي كنند، اما اين جمعيت ميليوني زائران امام حسين عليه السلام را ناديده مي انگارند و در سكوت خبري باقي مي گذارند. اين همه زائران را با انفجارهاي كور و انتحاري شهيد كردند، اما دراين باره حتي كلمه اي هم نگفتند. اين جمعيت ميليوني، اعم از پير، جوان، كودك، بيمار و ناتوان كه با اشتياق، پياده به سوي كربلاي حسيني حركت مي كنند، برخي از رسانه ها حتي لحظه اي و يا گوشه اي از آن را در رسانه هاي تصويري و شنيداري شان نشان نمي دهند. قطعا اين زائران اجر و پاداش خودشان را از امام حسين عليه السلام به بهترين وجه مي گيرند و در دنيا و آخرت پاداش خود را دارند، اما سخن اين جاست كه چرا رسانه هاي مخالف اسلام اين همه بي عدالتي رسانه اي و سكوت خبري و سياه نمايي مي كنند؟! دنيا شاهد و حاكم است و از اين بي عدالتي ها نخواهد گذشت.
به گفته ي يكي از مسئولان شبكه هاي ماهواره اي، سه هزار شبكه ماهواره اي فعال در كار اطلاع رساني وجود دارد. متأسفانه تعداد بسيار محدودي از اين سه هزار شبكه تلويزيوني ماهواره اي به مكتب اهل بيت عليهم السلام مرتبط است.
 
 
7 ـ وظيفه ي ما در قبال اربعين حسيني
چه شخصي بايد در عرصه ي جهاني شدن اربعين مقدس حسيني فعاليت كند تا پيام اسلام را كه امام حسين عليه السلام با شهادتشان بيان و ابلاغ فرمودند به دنيا برساند؟ آيا احدي جز شما جوانان و دوستداران اهل بيت عليهم السلام حاضر است اين كار را بكند؟ ما نبايد منتظر باشيم تا ديگران اين رويداد بزرگ را به رخ جهانيان بكشند، بلكه بايد جوانان مؤمن اقدام كرده، واين كار را به انجام برسانند، و مطمئن باشند كه فرزندان جوان بيگانگان با اسلام، اسلام را مي پذيرند وبه خداي متعال و رسول اكرم صلي الله عليه وآله و اميرمؤمنان علي بن ابي طالب عليهما السلام ايمان مي آورند و دوستدار اهل بيت عليهم السلام مي شوند. جوانان امروز و فرزندانِ همين رؤساي حاكمِ بر دنيا عوض مي شوند، همان گونه كه در تاريخ چنين رويدادهايي فراوان چهره نموده است. پس درهر جاي دنيا كه هستيد، در بلاد كفر، در بلاد اسلامي، در كشورهاي شيعي، هر جا كه هستيد بايد در پي اطلاع رساني رويداد عظيم اربعين حسيني در كربلاي معلي باشيد.
اين كار بزرگ و تاثير گذار سه چيز مي خواهد:
ـ تلاش پي گير و خستگي ناپذير؛
ـ صبر و تحمل مشكلات؛
ـ اخلاق خوب.
امام حسن عسكري عليه السلام يكي از علامات مؤمن را «زياره الاربعين» توصيف كرده اند، در حالي كه اينچنين توصيفي را براي اربعينِ غير از حضرت سيدالشهدا عليه السلام نفرموده اند، با اينكه برگزاري اربعين ديگر خمسه ي طيبه و امامان معصوم اهل بيت عليهم السلام هرچند در جاي خود كار شايسته اي مي باشد، ولي به اين حد توصيه و تأكيد نشده است. فقهاي بزرگوار وقتي در كتاب هايشان سخن به سيدالشهدا عليه السلام وماجراي ايشان مي رسد روششان دگرگون مي شود و براي آن حضرت استثناهايي قائل مي شوند. با اين كه فقه ما فقهي محكم و آب¬ديده است وهزاران تن از فقهاي ورزيده طي قرون واعصار روي آن كار كرده اند. هرجا به ماجراي سيدالشهدا عليه السلام مي رسد داراي استثنا است و همه چيز را براي امام حسين عليه السلام استثنا كرده است.
بياييد با گسترش شبكه هاي ماهواره اي شيعي و حمايت هاي همه جانبه ي مردمي، معارف اهل بيت عصمت و طهارت عليهم السلام و رويداد بزرگ و بي نظير اربعين حسيني در كربلاي معلي را به جهانيان نشان دهيم.
هيئت هاي پياده كه سختي هاي فراواني را در راه برگزاري مراسم اربعين حضرت سيدالشهدا عليه السلام در كربلاي معلي بر خود هموار مي كنند، توجه داشته باشند كه دسته هاي عزاداري موجود، ادامه ي دسته ي آن سوگواريي است كه حضرت سجاد، زينب كبري، ام كلثوم و ديگر افراد خاندان حضرت سيدالشهدا عليهم السلام برپا كرده اند و در روز اربعين آن حضرت، خود را به كربلاي معلي و كنار تربت پاكش رسانيدند. بنابراين بايسته است كه هيئتيان و دسته هاي عزادار بيش از گذشته، آداب اسلامي را به كار بندند و پاي بند آن باشند و در مسير اهل بيت عليهم السلام حركت نمايند.
خدمات و زحماتي كه در دستجات عزاداري صورت مي گيرد پاداشي فوق العاده دارد و از حد تصور ما بيرون است و تنها خداي متعال مي تواند اجر عزاداران حسيني را بدهد و حقّشان را ادا نمايد.
 
8 ـ اربعين حسيني و هدايت فرهيختگان غير مسلمان
با وجود حوادث خونين و مشكلاتي از قبيل: سر بريدن ها، انفجارها، ايجاد رعب و وحشت ها و ديگر امور، آن هم به نام اسلام كه غرب و شرق و مزدورانشان، در عراق به راه انداختند، بر رغم همه ي اين موانع در زيارت اربعين امسال مراسمي بي نظير برگزار شد كه در زمان حاضر مانند نداشته و در آينده ادامه خواهد داشت و ديديم كه جمعيت چند ده ميليوني از سراسر عراق و جهان و حتي از پيروان اديان غير اسلامي از داخل و خارج عراق در آن حضور يافته، به زيارت امام حسين عليه السلام شتافتند. اگر امروزه از حضور چند ده ميليون در مراسم اربعين امام حسين عليه السلام صحبت مي شود، ان شاء الله در آينده چند صد ميليون در اين مراسم شركت خواهند كرد، لذا بنده بنا به وظيفه ي شرعي دعاگوي همه ي زائران هستم و از ايشان قدرداني مي كنم، حتي افرادي كه نتوانسته اند به كربلا بروند، ولي به نام اربعين و به منظور بزرگداشت اين مناسبت حسيني در شهرهاي خود در كشورهاي اسلامي و غير اسلامي در روز عاشورا و اربعين پياده روي كردند و البته اقدام آنان سبب هدايت و مستبصر شدن بسياري از فرهيختگان و تحصيل كردگان غير مسلمان شده است. و خود با عده اي از همين راه يافتگان به سوي شاهراه هدايت ديدار داشتم كه اين مراسم حسيني را دليل مسلمان شدنشان معرفي نمودند.
مطلبي را در اين جا لازم مي دانم بازگو كنم و آن اين است كه طائفه اي غير مسلمان در يكي از كشورهاي غير اسلامي سالانه مراسمي به عنوان يك زيارت ديني برگزار مي كنند. اين مراسم از سوي ماهوراه ها به طور كامل پوشش داده مي شود و حتي برخي كشورهاي اسلامي آن را پوشش خبري مي دهند، اما خيلي ها از مراسم اربعين امام حسين عليه السلام هيچ گزارشي نداده و يا بسيار اندك و گذرا بوده است. بنا به گزارش هاي خبري و مطبوعات در دسترس و در كشورهاي اسلامي، در ايام برگزاري مراسم يادشده نرخ ها را به صورت چشمگير پايين آورده و همه چيز حتي بهاي خدمات حمل و نقل، هتل و مسكن نيز ارزان مي شود. جالب توجه اين كه افراد ممنوع الخروج و حتي زنداني ها نيز با سپردن تعهد يا معرفي ضامن مي توانند براي حضور در اين مراسم از كشور خود خارج شوند و دولت هاي مربوط حق ممانعت ندارند، زيرا اين مطلب را قانون بين المللي امضا نموده است.
نكند ما نسبت به زيارت و زوار امام حسين عليه السلام كه سر آمد همه ي مراسم هاي ديني دنيا و آخرت است، كمتر از آن طائفه غير مسلمان و آن دولت غير اسلامي عمل كنيم و يا خداي ناكرده بر عكس رفتار كرده و نرخ ها را اضافه كنيم و سودجويي نماييم كه اين يك نوع بي وفايي بلكه جفا است به زائران، زيارت و صاحب زيارت.
 
9 ـ فضيلت پياده روي به زيارت امام حسين عليه السلام
يكي از استثناهايي كه خداي متعال براي امام حسين عليه السلام قرار داده، فضيلت بي مانند پياده رفتن به زيارت بارگاه مطهر ايشان است. در روايت آمده است كه امام صادق عليه السلام به يكي از اصحابشان فرمودند: كسي كه به قصد زيارت قبر حسين بن علي از خانه اش خارج شود اگر پياده باشد خدا به ازاي هر گام او حسنه اي برايش مي نويسد و گناهي از او پاك مي كند و هنگامي كه به حائر مقدس برسد خدا او را در شمار قبول شدگان و برگزيدگان مي نويسد و هنگامي كه آيين ها [و زيارت] او تمام شد خدا نام او را در شمار رستگاران قلمداد خواهد كرد و وقتي قصد بازگشت نمود فرشته اي نزد او مي آيد و مي گويد: رسول خدا به تو سلام مي رساند و مي گويد: اعمال خود را از سر گير كه همه گناهان گذشته ات آمرزيده شد.
اين كه حقيقت و كنه سلام رسول خدا چيست بنده نمي دانم و شما به قدر ايمان و نورتان ممكن است برداشت هاي متفاوتي از آن داشته باشيد. ولي شايد يكي از اجزاي اين سلام، تشكر از زائران باشد. بدين معنا كه رسول خدا از همه زائران قبر اباعبدالله الحسين تشكر مي كنند ولي از زائران پياده تشكر خاص مي فرمايند و به يكايك آنان عنايت ويژه دارند.
بكوشيد اين پاداش عظيم را به دست آوريد؛ بدين نحو كه كمي قبل از رسيدن به كربلا به اندازه اي كه صدق كند پياده به كربلا آمده ايد، از اتومبيل پياده شويد. به ويژه جوانان مؤمن كه توان چنين كاري را دارند ـ هر چند توأم با مشقت باشد ـ از اين عمل غافل نشوند. زيرا مايه ي سعادتمندي است كه فرشته الهي سلام رسول الله را به انسان برساند.
حضرت امام صادق عليه السلام در حديث صحيحي كه از ايشان درباره ي زيارت سيدالشهدا عليه السلام نقل شده مي فرمايند: «إن كل من لقي في السفر تعباً ومشقه أكثر يكون ثوابه أعظم ويكون ذلك سبباً لقربه إلي أهل البيت عليهم السلام أكثر؛ هر كه در سفر [زيارت حضرت سيدالشهدا عليه السلام] متحمل خستگي و مشقت بيشتري شود از ثواب عظيم تري برخوردار خواهد بود و اين كار سبب نزديكي بيشتر او به اهل بيت عليهم السلام خواهد شد».
سعي كنيد از اين سفر استثنايي، بهره استثنايي ببريد. در اين مدت به سفارش چهار امام معصوم كه همان محاسبه نفس است اهميت بدهيد و هر روز براي دقايقي: اعمال شبانه روز گذشته را از نظر بگذرانيد. امام حسين عليه السلام هميشه براي افاضه ي لطف و نور آماده اند. اين عمل را در اين سفر حتما انجام دهيد تا شما نيز قابليت دريافت و پذيرفتن اين الطاف را پيدا كنيد. در همه ي مشاهد مشرفه اگر حالي دست داد براي فرج و ظهور حضرت ولي عصر ارواحنا فداه و براي همه گرفتاران شيعه ـ به ويژه شيعيان منطقه و همه ي مظلومان جهان ـ دعا كنيد؛ زيرا چنين حالي به اجابت نزديك است و علي الخصوص از زائران حضرت سيدالشهدا عليه السلام كه اميد است مورد نظر خداي تعالي قرار گيرد.
 
10 ـ زيارت امام حسين عليه السلام در حال خوف
در دوران امام باقر و امام صادق و امام كاظم عليهم السلام، مردم زيادي براي زيارت امام حسين عليه السلام رفتند و كشته شده، باز نگشتند. زيارت آن حضرت هرگز تعطيل نشد و صدها و هزاران تن كه به كربلا مي رفتند، كسان شان گريه ي وداع مي كردند، چراكه اميدي به بازگشت آنان نداشتند و البته حضرات معصومين عليهم السلام يك مورد هم نهي نكردند، بلكه همواره مردم را تشويق به زيارت سيدالشهدا عليه السلام مي كردند.
نوه جناب ابوحمزه ثمالي در زمان بني مروان با سختي هاي فراواني نيمه شب خود را به قبر مطهر سيدالشهدا عليه السلام رسانيد و وقتي نيمه شب با ترس و احتياط آنكه دشمنان متوجه او شوند براي زيارت آن حضرت آماده شد و خود را به نزديكي هاي قبر ايشان رساند. وقتي به چند قدمي قبر مطهر آن حضرت رسيد صدايي او را متوجه خود كرد كه از او تشكر نمود كه به زيارت سيدالشهدا نائل گشت. سپس آن شخص به او گفت: برگرد.
او گفت متوجه شدم اين شخص دوست اهل بيت عليهم السلام است و از طرز برخوردش ملتفت شدم و برگشتم. پس از مدتي دوباره به طرف قبر مطهر رفتم دوباره آن صدا مرا به خود خواند و گفت: برگرد. به او گفتم از راه دور آمدم و ميخواهم زيارت كنم. اگر صبح شود عمال بني مروان مرا مي كشند. آن صدا گفت: الان نمي تواني به زيارت سيدالشهدا بروي. پرسيدم چرا؟
گفت: ان موسي بن عمران استأذن الله تعالي في زياره الحسين؛ حضرت موسي الان آنجاست و در حال زيارت امام حسين عليه السلام است. گفتم شما كه هستيد؟ گفت از ملائكه ي نزد قبر حضرت هستم، گفت برگشتم و كمي صبر نمودم و سپس آمدم و كسي مرا مانع نشد و فجر نماز صبح را خواندم و قبر مطهر را زيارت كردم و فوراً برگشتم.
چرا در آن زمان حضرت امام صادق و امام باقر عليهما السلام از زيارت سيدالشهدا عليه السلام ممانعت نفرمودند؟ بلكه در روايات متعدد فرمودند: اگر در اين راه سختي بكشيد و ترس وجودتان را فرا بگيرد و در اين امر شكنجه بشويد خداي متعال به شما امان مي دهد و بهشت را براي شما تثبيت مي كند.
 
11 ـ دو نكته درباره ي ميزبانان زائران كربلا
در اين جا به جاست به شما مؤمناني كه در عراق، به ويژه درشهر مقدس كربلا ميزبان زائران امام حسين عليه السلام هستيد سفارش هايي كنم. در روايات شيعه و مخالفان آنها آمده است كه خداي سبحان، جز سرزمين كربلا، اين خاكدان را در روز قيامت متلاشي ونابود مي كند و كربلا در بهشت نيز از بهترين مكان هاي آن خواهد بود.
حال كه خداي متعال بر شما تفضل كرده و توفيق خدمت به زائران امام حسين عليه السلام را به شما عنايت نموده است، سعي كنيد دو نكته را همواره لحاظ كنيد:
يك: بايد زائران كربلاي حسيني برداشت هاي شخصي شان نسبت به خدمت گزاران به زائران به ويژه مردم اين شهر مقدس اعم از علماو خطبا، نانوايان، آهنگران، عطاران، هتل داران وديگران اين باشد كه اينان به اخلاق امام حسين عليه آراسته شده اند؛ به گونه اي كه هر كس دراين شهر حتي يك شب بماند اين منش و اخلاق را به وضوح در مردم ببيند. از اين فراتر، بايد اخلاق و رفتارتان چنان باشد كه هر كس وارد شهر كربلا شود احساس كند وارد بهترين سرزمين اين خاكدان شده است كه نقطه اي از بهشت است. بايد توجه داشت كه زائران برداشت خاصي نسبت به مردم اين شهر داشته، آنان را با ديدي معنوي مي نگرند و كارهاي تان را پيروي مي كنند و همان گونه كه درحديث شريف آمده است: «كونوا دعاه الناس بأعمالكم، و لا تكونوا دعاه بألسنتكم؛ با كارهاي تان مردم را (به خوبي) دعوت كنيد نه با زبان تان».
بديهي است اين حديث نوراني صرفا ويژه شما خدمت گزاران به زائران امام حسين عليه السلام نيست، بلكه مخاطبان آن كاملا فراگير و گسترده بوده، تمام اصناف و طبقات جامعه را شامل مي شود.
دوم: مي طلبد كه بهترين ره آورد سفر زائر كربلاي معلي به عنوان بهترين بقعه ي زمين و والاترين جايگاه بهشت، صرفا مهر نماز و تسبيح نباشد، گرچه اين ها قداست بس والايي دارند، اما از آن¬جا كه قداست بهشت به ساكنان آن است، قداست كربلا برگرفته از قداست سيدالشهدا عليه السلام است.
از اين رو ضروري است كه زائر كربلا هنگام بازگشت براي خانواده و خويشان و دوستان هديه و ره آوردي از اين شهر مقدس به همراه خود ببرد و آن ره آورد بايد انديشه و منش و سيره ي حضرت سيدالشهدا عليه السلام باشد كه البته اين مهم را مي توان با چاپ كتاب و تك نگاشته ها و ساير ابزار و رسانه هايي كه بيان گر حقيقت و هدف امام حسين عليه السلام است محقق نمود و اين مسأله بر عهده شما است.
 
 صفحه اصلی نسخه مناسب چاپ ارسال به دوستان ذخیره نشانی خبرخوان
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG