بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  چهارشنبه 10 آذر 1400
بروز شده: 17 آبان 1400
 
  کد صفحه: 270       تاریخ درج: 10 اردیبهشت 1396

 
 

 


شيعيان

1- شيعيان حضرت علي عليه السلام در فراز و فرود تاريخ، مشكلات فراواني را با استواري و پايمردي تحمل كرده اند و هرگز از پاي درنيامدند و سر تسليم فرود نياوردند. امروز نيز شيعيان در جاي جاي اين جهان در معرض شكنجه، سوزاندن، كشته و قتل عام شدن قرار دارند و در برابر تمام مشكلات موجود صبوري مي ورزند، در عين حال در رويارويي ها قهرمانانه مي ايستند و دست تعدي و ستمكاري به سوي هيچ كس دراز نمي كنند. اين خط و فرهنگ را قرآن كريم رقم زده و مشخص نموده و رسول خدا صلي الله عليه وآله و خاندان پاكش همين راه را پيموده اند.
 
2- رسول مكرم اسلام صلي الله عليه وآله در وصيت خود فرمودند: «إني مُخلف فيكم الثقلين: كتاب الله وعترتي أهل بيتي، ما إن تمسكتم بهما، لن تضلّوا بعدي أبداً؛ من در ميان شما دو [امانت] سنگين بر جاي مي نهم: كتاب خدا (قرآن) و عترتم، (خاندانم). هرگاه به اين دو تمسك جوييد، پس از من هرگز گمراه نخواهيد شد».
در اين حديث از رسول خدا صلي الله عليه وآله مي بينيم كه ايشان تنها به پايبندي به دو چيز سفارش كردند كه سومي ندارد و آن دو «كتاب خدا و عترت پاك» ايشان است. بايد توجه داشت كه شيعيان به اين آموزه ي رسول خدا صلي الله عليه وآله سخت پايبند هستند و در اين راه و در قبال عمل به سفارش رسول خدا صلي الله عليه وآله بزرگ ترين و گران ترين بها را داده اند.
 
3- امروزه شيعيان اميرمؤمنان عليه السلام با آمار ميليوني در پنج قاره ي جهان پراكنده اند كه به لطف خداي منان هزاران دانشمند، متفكر، سخنور، پزشك و مهندس در ميان آنان حضور دارند. اينان بايد به پيروي از سيره ي رسول خدا صلي الله عليه وآله و اميرمؤمنان حضرت علي عليه السلام ملتزم باشند. بلكه بايد به گونه اي عمل كنند تا به عنوان قهرمانان ايستادگي و مردان فضيلت ها در جهان شناخته شوند و بايد مردان رويارويي باشند و در برابر هيچ مشكلي قامت خم نكنند و در عين حال از حد و مرز فضيلت ها خارج نشوند و در حق هيچ كس ستم روا ندارند.
بايد توجه داشت كه رهايي جهان از مشكلات فراوان موجود ـ كه متأسفانه جهان اسلام را نيز فراگرفته است ـ در گرو پايمردي و روياروييِ همراه با فضيلت هاست.
 
4- بزرگان شيعه كه وارثان تشيع، قهرمانان رويارويي ها و مردان فضيلت ها هستند بايد جوانان را گرد آورده، راهنمايي كنند و مسير را به آنان بنمايانند تا جهان آينده، آن گونه شود كه رسول خدا صلي الله عليه وآله پايه ي آن را بنا نهادند، يعني جهاني باشد كه در آن با انگيزه ها و بهانه هاي سياسي كسي زنداني نشود، تحت شكنجه و آزار قرار نگيرد و اعدام نگردد و اين امر محقق نخواهد شد مگر آن كه راه و روش رسول خدا صلي الله عليه وآله و اميرمؤمنان عليه السلام در پيش گرفته شود.
 
5- انسان در دو حالت خميازه كشيده و دهان دره مي كند، يكي در حالت خواب آلودگي و براي خفتن است و ديگري به هنگام بيدار شدن از خواب است. امروزه تشيع، براي بيدارشدن و خيزش، خميازه مي كشد و دهان دره مي كند. من خوشبين هستم و نتيجه گيري ام اين است كه تشيع در مسير جهاني و فراگير شدن است، چراكه از منطق مقبول و درست برخوردار است.
ما بايد به دو مسأله بسيار مهم كه از اهميت فوق العاده و ويژه اي برخوردار است و همه شيعيان با آن در ارتباط هستند توجه داشته باشيم:
1. شيعيان بايد از جدال، نزاع و درگيري ميان خود بپرهيزند، بلكه بايد يكديگر را بپذيرند و نسبت به هم مهربان باشند، زيرا استعمار و دنباله هاي بي مقدار آنان، از جمله تكفيري ها، با هر وسيله و به هر طريقي مي كوشند تخم فتنه و جنگ و منازعه را ميان شيعيان بپراكنند. از اين رو، شيعيان از هر قشر و طبقه اي نبايد چنين زمينه اي را براي استعمارگران و دنباله روهاي آن فراهم آورده يا به آنها ميدان و فرصت دهند.
رسول مكرم اسلام صلي الله عليه وآله آزار و اذيت فراواني ديدند و با مشكلات زيادي از سوي مشركان و كفار و منافقان و جاهلان روبرو بودند، ولي از هيچ يك از آنان شكايت نداشتند.
رسول خدا صلي الله عليه وآله فرمودند: «كَثُرت عليَّ الكَذابة؛ دروغ پردازان بر من بسيار شده اند» با اين حال، هيچ گاه نام فردي از اين افراد دروغ پرداز را نبردند. بنابراين ما بايد اين تعامل بي نظير و والا را از سرورمان حضرت رسول الله صلي الله عليه وآله بياموزيم و به آن عمل كنيم.
2. جوانان را كه آينده سازان هستند بايد دريابيم و به امور آنان اهتمام ورزيم و نيك و به طور خاصي بر اساس عقايد و اخلاق اهل بيت عليهم السلام تربيتشان كنيم، زيرا عمل آوري و تربيت جوانان مسئله اي بسيار مهم است كه نبايد از آن غفلت ورزيد.
بدانيد كه دستيابي به دو مسأله فوق، سختي هايي را به همراه دارد، اما مشكلات در اين راه، پلي است براي رسيدن به پيروزي و موفقيت، چراكه مشكلات، انسان ساز هستند.
 
6- كتابي به نام «تمدن اسلامي» از نويسنده ي مسيحي آقاي جرجي زيدان وجود دارد، ولي كتابخانه ي شيعي از حدود 1400 سال تا به امروز كتابي درباره ي شيعه، مانند كتاب يادشده ندارد. البته در اين زمينه مختصري در مقدمه ي دايرة المعارف «أعيان الشيعة» و كتاب «المختصر» مرحوم شيخ مظفر وهمينطور كتابي كه مرحوم شيخ محمد جواد مغنيه به نام «دول الشيعة في التاريخ» دارد كه كتابي است مختصر و كوچك، قلم فرسايي شده است.
لذا شايسته و بايسته است كه از ميان شيعيان، شخصي در صدد اين كار برآيد و دايرة المعارفي با موضوع «حضارة الشيعة في التاريخ؛ تاريخ تمدن و فرهنگ شيعه» كه تمام زمينه هاي مرتبط با موضوع، يعني: علمي، عملي، صنعتي، مديريتي، بين المللي و جز آن را دربر گيرد، بنويسد و تدوين كند.
 
7- جهان امروز، به ويژه جهان غرب بر دو ركنِ بسيار مهم و اساسيِ سياست و اقتصاد استوار است و به ديگر بيان اين دو ويژگي در واقع دو روي يك سكه است. از اين رو بايد جوانان شيعه ي ساكن در غرب را متوجه اين مطلب كنيم كه در كنار پرداختن به امور معيشتي، به رشد جنبه ي فكري، فرهنگي، اقتصادي و سياسي بسيار اهتمام ورزند تا بتوانند در تمام عرصه هاي پيش گفته حضور داشته و ايفاي نقش كنند.
نقشي كه در اين دوره از آنان انتظار مي رود اين است كه مظلوميت هموطنان و عقايد و دين خود را به گوش جهانيان و جامعه ي جهاني و افكار عمومي برسانند تا بتوانند اثرگذار باشند.
 
8- در روزگاران گذشته عده شيعيان در مقايسه با ديگران بسيار كم بود وبيش از امروز در معرض انواع ستم ها قرار داشتند. ولي با اين حال به خوبي وظيفه خود را درخصوص رساندن پيام حق به جهانيان ونسل هاي بعدي ادا كردند به طوري كه طي قرون واعصار گذشته ميليون ها تن به نور اهل بيت عليهم السلام هدايت شدند وآيين تشيّع در همه جاي جهان به نحو چشمگيري گسترش يافت. از سوي ديگر اين را فراموش نكنيم كه در جهان امروز آزادي ها به مراتب بيش از گذشته است واين مطلب مسئوليت شيعيان را سنگين تر مي كند. لذا پيروان اهل بيت كه امروزه در جهان وجود دارند بايد ضمن قدر دانستن اين فرصت، متناسب با عده فراوان وآزادي هايي كه دارند، در راه نشر تشيّع تلاش كنند.
 
9- بنده متون مذهبي مسيحيان، يهوديان، وهابي ها، بت پرستان وديگر فرقه ها را مطالعه كرده ام. هيچ يك از اين كتاب ها هرگز با قرآن مجيد قابل قياس نيست وهيچ آيين ومكتبي در پاكي، معقوليت واستواري به پاي تشيّع نمي رسد وعلماي اديان ومذاهب نيز هرگز با علماي نستوه شيعه قابل مقايسه نيستند.
فعاليت هاي تبليغي شيعيان در قياس با ديگر فرقه ها واديان وهمچنين در مقايسه با جمعيت فراوان شيعه بسيار اندك است از اين روهمت وتلاش جوانان ودل سوزان وهمه علاقه مندان را به اين امور جلب مي كنم:
1. انتشار مجلات تخصصي وپربارِ شيعي در شمارگان فراوان كه در سطح بين المللي توزيع شود؛
2. تأسيس شبكه هاي ماهواره اي شيعي براي پوشش دادن تمام مناطق جهان؛
3. ايجاد يك مركز انتشاراتي جهاني ويژه توليد ونشر آثار شيعه به كليه زبان هاي جهان؛
4. گسترش اطلاع رساني شيعي در سطح جهان.
همه اين موارد براي رساندن نداي اهل بيت به گوش جهانيان است. امام رضا عليه السلام فرموده اند: «الناسَ لَو عَلِموا مَحاسِنَ كَلامِناَ لاتّبعونا؛ اگر مردم زيبايي هاي سخنان ما را دريابند از ما پيروي خواهند كرد».
اين امر بيش از آن كه نيازمند پول وامكانات و... باشد نياز به همت دارد.
 صفحه اصلی نسخه مناسب چاپ ارسال به دوستان ذخیره نشانی خبرخوان
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG