بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  چهارشنبه 10 آذر 1400
بروز شده: 17 آبان 1400
 
  کد صفحه: 272       تاریخ درج: 10 اردیبهشت 1396

 
 

 


جوانان

1- مسأله ي بسيار مهم، جذب جوانان شيعه به ويژه جوانان فاميل و آشنايان در هر جاست. بايد مواظب بود كه تباه نشوند. به جوانان نزديك شويد، با آنان دوستي ورزيد و آنان را به حضور و شركت در فعاليت ها و برنامه ها از جمله در حسينيه ها و فعاليت هاي مرتبط تشويق و ترغيب كنيد. آنچه براي انسان در اين دنيا از اهميت بالا برخوردار است همين فعاليت هاست، نه آن كه چه مي خورد، چه مي پوشد و چند سال عمر كرده است. مهم آن است كه چه خدمتي در راه خدا و اهل بيت عليهم السلام انجام شود.
 
2- كساني كه در روزگاران گذشته توفيق عمل و فعاليت يافتند، جواناني بودند همانند شما و عامل موفقيت شان در طرح ها و برنامه هاي شان در گرو دو چيز بود:
1- راستگويي و درستكاري با مردم؛
2- پايبندي به عهد و پيمان با مردم.
بنابراين راستگويي و پايبندي به عهد و پيمان در هر كاري اعتماد مردم را براي مشاركت در طرح هاي مختلف جلب مي كند.
 
3- جوانان عزيز! تاريخ را بخوانيد و در آن كندوكاو كنيد، قطعاً همانند دوران حكومت حدود ده ساله ي حضرت رسول اكرم صلي الله عليه وآله در مدينه ي منوره و حكومت حدود پنج ساله اميرمؤمنان حضرت علي عليه السلام در كوفه ي عراق در هيچ جاي دنيا و در طول تاريخ، حتي در كشورهاي غير اسلامي كه شعار آزادي و رفاه را سر مي دهند و خود ادعا دارند كه البته از آزادي و رفاه نسبي برخوردارند نخواهيد يافت.
آري، همانندي براي تاريخ رسول خدا صلي الله عليه وآله و اميرمؤمنان حضرت علي عليه السلام را نمي توان يافت، اما متأسفانه دنيا و جامعه ي بشري و متأسفانه حتي جوانان ما از چنين مطلبي بي خبرند.
در تمام گستره ي اسلامي در روزگار حكومت اميرمؤمنان عليه السلام علي رغم مشكلاتي كه حضرتشان با آن رو به رو بودند تاريخ حتي يك مورد مستمند و گرسنه اي را گزارش نكرده است.
 
4- با احراز دو شرط هر جواني مي تواند از قدرتي زياد برخوردار شود: يكي اعتماد به نفس و ديگري به كار گرفتن قدرت و توانمندي خويش.
در مورد اعتماد به نفس شايسته است جوانان از سرگذشت ديگران و پيشينيان عبرت گيرند، چرا كه قرآن كريم مي فرمايد: «لقد كان في قصصهم عبرة لاولي الألباب...؛ به راستي در سرگذشت آنان، براي خردمندان عبرتي است».
در مورد شرط دوم كه همان به كار گرفتن توانمندي هاست نيز بايد بگويم: كساني در اين جهان موفق هستند كه از تمام توانمندي هاي خويش و فرصت ها و موهبت هاي خدادادي در راه هاي صحيح و سود رسان استفاده كرده اند.
بايد توجه داشت كه استفاده صحيح از فرصت ها در گرو لحاظ داشتن سه اصل: اخلاص، كوشش و اخلاق است.
بنا به نقل تاريخ، عثمان بن عفان هشت ميليون دينار (بيش از 27 تن) طلا از خود بر جاي گذارد، در مقابل، ابوذر ـ بنا به نوشته تاريخ ـ از گرسنگي جان سپرد، اما جاودانگي يافت. لذا براي رسيدن به اين مرحله و برخورداري از پاداش هاي فراوان بايد سه اصل ياد شده را در زندگي مد نظر قرار داد و در عمل نيز بدان پايبند بود.
 
5- جوانان، به ويژه فرزندان را بايد به تحصيل و تعليم و تحقيق و مطالعه تشويق كرد تا در آينده از عالمان شوند و بدانيم كه اين تشويق نيز از اندوخته هاي ما براي آخرتمان خواهد بود.
وانگهي بايد در تحمل سختي ها، آزارها و مشكلاتِ در راه خدا و در مسير هدايت مردم به سوي نور اهل بيت عليهم السلام همانند رسول خدا صلي الله عليه وآله مقاومت و در صبوري و پايداري به ايشان اقتدا كنيم و فراموش نكنيم كه ايشان در راه تبليغ اسلام، به ويژه در دوران سيزده سالي كه در مكه ي مكرمه گذراندند، همه ي سختي ها، تنگناها و آزارها را به جان خريدند و لحظه اي از پاي ننشستند.
 
6- يك جوانِ داراي همت و عزم و پايدار و بيگانه با نوميدي وخستگي، مي تواند مردم كشوري را هدايت كند.
ايرانِ پانصد سال قبل سني بود وشيعيان در آن زمان در تنگنا وسختي فوق العاده اي زندگي مي كردند. در آن هنگام جوانان شيعه همت گماشته، با جوانان سني به مناظره وگفتگو پرداختند. در نتيجه، جوانان سني به مذهب اهل بيت عليهم السلام درآمدند وخود به ترويج اين مذهب روي آوردند، با گذشت چند سال و با همت والا ودر خور ستايش جوانان، ايرانِ سني به كانون تشيّع بدل شد واين تحول مرهون تلاش بي امان جوانان آن دوره است.
جوانان امروز نيز مي توانند چنين تحولي را به وجود آورند. در اين مسير بايد با تصميم وعزم جدي جوانان شيعي را گرد آورده، تا پس از آموزش فن مناظره وبحث به ميدان مناظره با جوانان اهل سنت رفته، با منطق واستدلال به تدريج شهر محل سكونت خود را به مذهب اهل بيت عليهم السلام جذب كنند.
در كشور خود دست به كار شويد، كتاب هاي بزرگ ومهم را به صورت جزوه ـ كه خواندن آن براي همگان آسان وممكن است ـ چاپ كنيد ودر اختيار همگان قرار دهيد.
به عنوان مثال مي توان كتاب گرانسنگ «شب هاي پيشاور» را در سي بخش چاپ ومنتشر كرد، چه اين كه هر بخش از اين كتاب، خود به تنهايي مفيد ومؤثر مي باشد.
 
7- در جهان امروز و در جاي جاي اين خاكدان، ميليون ها جوان با تباهي و سردرگمي و انحراف روبرو هستند، لذا ما و شما بايد دست آنان را بگيريم و با پرورش و تربيت درست، آن ها را در مسير صحيح قرار دهيم. اين كار به يك امر بسيار مهم نياز دارد و آن اين است كه در زندگي خود فقط به آسايش و رفاه توجه نداشته باشيم و تمام تلاش خود را فقط و فقط در اين راه صرف نكنيم.
مراد از اين سخن اين نيست كه انسان از آسايش و رفاه برخوردار نباشد بلكه منظور آن است كه آسايش و رفاه، هدف اول و آخر نباشد و نبايد تنها دنبال اين بخش از زندگي بود، بلكه بايد دنبال اعتقادات بود و به آن عمل كرد كه البته و بي ترديد تحقق چنين چيزي سخت و دشوار است.
 
8- انسان بايد تصميم بگيرد كه در حدّ توان خود در اين زمينه يعني: انسان سازي و انسان پروري فعاليت كند تا در روز قيامت بر كم كاري خود در اين زمينه حسرت و افسوس نخورد. تأكيد من در اين معنا توجه به جوانان به ويژه جوانان شيعه است.
همانگونه كه جهان امروز به بيماري هاي گوناگون و متعددي گرفتار مي شود كه برخي از اين بيماري ها كشنده است، مانند آنفلوآنزاي مرغي و...، در اين ميانه بسياري از مردم ناخواسته به اين بيماري ها گرفتار مي شوند، به همين صورت نيز برخي از جوامع بشري از جمله جوانان بي اختيار به بيماري هاي فكري، علمي و اعتقادي گرفتار مي شوند.
بنابراين هرگاه جواني به ويژه جوانان جامعه ي شيعي را ديديد كه گرفتار انحراف فكري، اعتقادي و علمي شده است، بدانيد كه انحراف آنان ارادي و اختياري نبوده و نيست، به ديگر بيان او گرفتار ناداني شده است و مقصر و معاند نبوده و در شمار كساني نيست كه مي دانند و مي شناسند و با اين حال، انكار مي كنند. جواناني كه از دين فاصله گرفته اند مقصر و معاند نيستند، بلكه دين را نشناخته اند.
بايد به سخنان اين دسته از جوانان گوش دهيم و در برابر گفتار، شبهه و رفتار ناپسنديده و نكوهيده ي آنان، مانند ترك نماز و تشكيك در وجود خداي متعال و جز آن، واكنشي نامطلوب نداشته باشيم. بايد به آنان اهتمام ورزيم، همراهشان باشيم و بسيار با آنها همنشيني داشته باشيم، آن گاه به تدريج و اندك اندك براي تصحيح رفتار، گفتار و انديشه ي آنان بكوشيم و از بيماري هاي فكري، اعتقادي و علمي نجاتشان دهيم.
به ديگر سخن، بايد در اين مسير سختكوش باشيم و از وقت و توانايي خود در اين راه دريغ نكنيم و هرگز خسته و رنجور نشويم و مطمئن باشيم كه در پي اين پاي ورزي و صبوري ها حتماً نتايج مطلوب و مثبتي حاصل خواهد شد.
 
9- چند توصيه به جوانان:
1. توجه به قرآن كريم و عمل به احكام و مفاهيم، تقويت ايمان به خدا و اهل بيت عليهم السلام در دل و تسليم آنان بودن و شناختن آموزه ها و گفتار و سيره آنان است كه با عملي كردن آن در جاي جاي زندگي فردي و اجتماعي مي توانيم به اهداف سعادت بخش دست يابيم.
آنگاه نوبت به وظيفه و مسئوليت نسبت به جامعه مي رسد. در اين مرحله بايد تلاش همه جانبه براي هدايت و جذب مردم به سوي عقايد و مباني فكري اهل بيت عليهم السلام را به كار بنديم. در حديثي از امام رضا عليه السلام آمده است كه فرمود: خدا رحمت كند كسي را كه امر ما را زنده كند.
اباصلت مي گويد: به حضرت گفتم: چگونه چنين كنيم اي فرزند رسول خدا؟
امام عليه السلام فرمود: «دانش ما اهل بيت را فرا گيرد و به ديگران بياموزد».
2. بهره بردن از ماه مبارك رمضان براي خودسازي و تصميم گرفتن براي ساختن آينده اي درخشان، بهترين كارهايي است كه خدا را راضي و پيامبر صلي الله عليه وآله و خاندان او را خشنود مي كند.
3. تلاش همه جانبه براي داشتن اخلاق نيكو و آراستگي به آن و به كار گرفتن اخلاق در برخورد با خويشان، دوستان و حتي با دشمنان؛ چرا كه اخلاق نيكو آثار مثبت فراواني در زندگي دارد، در روايت پيامبر صلي الله عليه وآله آمده است: «حُسن خلق در بَر دارنده خوبي هاي دنيا و آخرت است».
4. تا آنجا كه ممكن است در راه خدمت به مردم تلاش شود، مانند: شركت در ايجاد مؤسسه هاي فرهنگي – پژوهشي، خيريه ها و پرداختن به طرح هاي اجتماعي كه مورد استفاده همگان باشد. پيامبر اكرم صلي الله عليه وآله مي فرمايد: «محبوب ترين بندگان نزد خدا كسي است كه براي بندگان خدا سودمندتر باشد».
 
10- عظمت و بزرگواري با آدم هاي بزرگوار به دنيا نمي آيد. هر انساني وقتي كه به دنيا مي آيد، صفات انساني و شكل و حجم خاص انساني اش زاده مي شود.
بنابراين انسان هاي بزرگ مثل ابوذر غفاري و سلمان فارسي و عمار و شيخ مفيد و شيخ طوسي و شيخ صدوق و علي بن مهزيار رضوان الله تعالي عليهم اجمعين به يكباره و به طور اتفاقي و بر اساس شانس به اين عظمت و بزرگي دست نيافته اند و به همين صورت بزرگوار و عظيم، زاده نشده اند بلكه خودشان با تلاش ها و كوشش هاي مداوم اين عظمت و رادز و رادمردي را در خود به وجود آورده اند.
جوانان عزيز! هر يك از شما نيز مي تواند براي خودش شخصي عظيم و رادمرد شود، البته اگر به اين سه امرِ مهم اهميت بدهد و خود را به آنها ملزم سازد:
نخست: اخلاص كامل براي خداي سبحان و اهل بيت صلوات الله عليهم اجمعين؛ يعني همواره بكوشيد كاري كه موجب جلب رضايت خداي سبحان و رضايت اهل بيت عليهم السلام مي باشد را انجام دهيد، زيرا تنها راه رسيدن به مقام قرب الهي همان ها هستند. هريك از شما جوانان اگر كاري مي كند بايد هدفش كسب رضايت خداي عزوجل باشد و لا غير و اهميت ندهد كه مردم از او راضي هستند يا خير؛ و بكوشد كه خود را با مداراي با مردم و صفت مردمداري آراسته كند.
دوم: فعاليت مستمر و پيوسته و به كار بردن تلاش و كوشش در استفاده از تمام ساعات عمر در نهايت امكان و بهره بردن از تمام فرصت هاي به دست آمده، حتي فرصت هاي كوچكي كه به چشم نمي آيد.
سوم: به كار بردن زهد و پارسايي؛ كه قطعاً معنايش آن نيست كه انسان از خوردن و پوشيدن و ازدواج و مانند اينها بهره نبرد، بلكه معنايش آن است كه قلب خود را اسير امور دنيايي و لذت ها و آرايه ها و امور مادي نكند. مولاي ما حضرت امير مؤمنان علي بن ابي طالب عليهما السلام در اين باره فرموده اند: «الزُّهدُ كُلُّهُ بَينَ كَلِمَتَينِ مِنَ القرآنِ قَالَ اللَّهُ سُبحَانَهُ (لِكَيلا تَأسَوْا عَلي ما فاتَكُمْ وَلا تَفْرَحُوا بِما آتاكُمْ) وَمَن لَم يَأْسَ عَلَي المَاضِي ولَم يَرَحْ بِالآتِي فَقَد أَخَذَ الزُّهدَ بِطَرَفَيْهِ؛ تمامي زهد در دو كلمه قرآن كريم آمده است. آنجا كه خداي سبحان فرموده است: "تا در آنچه از دستتان مي رود اندوهگين نشويد و نيز در آنچه به دست مي آوريد بسيار شادمان نگرديد" و براستي كه هركس درباره گذشته اندوهگين نشود و در امر آينده خوشحال نگردد، تمامي جوانب و زواياي زهد را به كار برده است».
در صورتي كه هر يك از شما بر انجام دادنِ امور سه گانه پيشگفته به طور جدّي تصميم قاطع بگيرد، بي هيچ دودلي و ترديدي در آينده از جمله بزرگان و چهره هاي نامدار خواهد شد، و نام و ياد خود را در تاريخ جاودانه خواهد ساخت.
 
11- در كنار توجه به حسينيه ها، مساجد و مراكز ديني، بايد به هدايت جوانان براي رشدبخشي در زمينه هاي مختلف اهتمام ورزيد و در اين راه تشويق شان كنيد، چراكه بي ترديد همين امر بر اوضاع شيعيان در سراسر جهان اثر مثبت خواهد داشت و از اين رهگذر شيعيان از گزند آزار و اذيت ستمكاران در امان خواهند بود يا از ظلم به آنان كاسته خواهد شد.
پر واضح است كه چنين برنامه اي وقت و فرصت زيادي مي طلبد و حتي ممكن است با گذشت زمان هم دستاوردهاي مورد نظر حاصل نشود و ده ها سال زمان ببرد، اما اهتمام ورزيدن در اين معنا شايسته و بايسته است و براي تحقق اين امر بايد با جديت كوشيد و توجه داشت كه نتايج مثبت فراوان و متعددي خواهد داشت.
 
12- همه ي دنيا، از جمله خاورميانه و لبنان و جنوب لبنان و نبطيه و اطراف آن تماماً نيازمند آن است كه به طور پيوسته و بي دريغ جوانان خود را بپرورانند و با فرهنگ ناب اهل بيت عليهم السلام آشنا كنند. بايد توجه داشت كه از افراط و تفريط در اين زمينه بايد خودداري شود و در چهارچوب آموزه هاي اهل بيت عليهم السلام صورت گيرد.
قرآن كريم در اين باره مي فرمايد: «وَمَا آتَاكُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ؛ آنچه را رسول خدا براي شما آورده بگيريد و اجرا كنيد»(حشر/7).
رسول مكرم اسلام صلي الله عليه وآله فرموده اند: «كتاب الله وعترتي أهل بيتي؛ كتاب خدا [قرآن] و عترتم خاندانم».
چهارچوب همين سه چيز يعني: قرآن كريم، رسول مكرم اسلام صلي الله عليه وآله و عترت پاك ايشان است. مهم اين است كه بايد بكوشيد جوانان از اين چهارچوب خارج نشوند و از اين سه چيز روي برنتابند.
 
13- هريك از شما بايد به قدر توان خود ودر هر مقام وشغلي كه هستيد در آموختن علم وفرهنگ اهل بيت عليهم السلام تلاش كنيد. همچنين لازم است نسبت به دومسأله ديگر نيز اهتمام لازم را به خرج دهيد:
1.آموختن خطابه وسخن گفتن؛
2.آموختن تأليف ونگارش.
هرقدر علوم اهل بيت عليهم السلام را فرا بگيريد وآن را به مردم بياموزيد، جايگاه والاتري نزد حضرت ولي عصر عجّل الله تعالي فرجه الشريف خواهيد داشت.
 
14- جوانان، امانت هاي خداي متعال و خاندان رسالت عليهم السلام در دست ما هستند و ما وظيفه داريم از اين امانت به خوبي حفاظت و صيانت نموده، تلاش روز افزون خود را مصروف آنان كنيم، چرا كه جوانان در پذيرش حق و گرايش به خير، شتابنده تر و مشتاق ترند. لذا وظيفه ما و شما و تمام متوليان امور جوانان و فرهيختگان است كه همت گماشته، جوانان را با فرهنگ و آموزه هاي اسلام پرورانده، بدين وسيله از گزند جريان هاي فاسد و منحرف در امان شان داريم؛ جريان هايي كه تمام توان خود را به كار مي بندند تا جوانان را از مسير درست و اسلام حقيقي كه در رسول خدا صلي الله عليه وآله و فرهنگ و آموزه هاي اهل بيت عليهم السلام متبلور است منحرف كنند.
وظيفه همگان در اين زمينه حكم مي كند كه پايه و اساس اعتقادي جوانان و نوجوانان را تقويت كنيم و آنان را با مجالس اهل بيت عليهم السلام پيوند دهيم و آن را استمرار بخشيم. ديگر اين كه بايد به آنان فرصت داده شود تا آراي خود را بازگويند تا با ديدگاه شان درباره آنچه در اطراف شان مي گذرد آشنا شويم و بايد در اين راه سعه صدر به خرج دهيم.
حال اگر كسي از اصلاح فكر و عقيده جوانان يا نوجوانان ناتوان ماند، او را با كسي آشنا كند كه بتواند پاسخش را بدهد و او را در مسير صحيح قرار دهد. فراموش نكنيم كه اگر جواني هدايت شود تمام تاريخ هدايت خواهد شد.
 
15- خداي متعال جوانان را دوست دارد وجوانان نيز بايد با اعمال شايسته خود اين محبت الهي را به نيكي پاسخ گويند. بر اساس روايات خداي متعال از گناه جوانان زودتر گذشت مي كند، تا گناه پيران و كاملان. اگر يك جوان ويك پير هردو به يك گونه نماز بخوانند وخشوع وآدابشان يكسان باشد، نماز فرد جوان نزد خدا پذيرفته تر وپسنديده تر است. اكنون كه خدا زودتر، بيشتر وبهتر اعمال جوانان را مي پذيرد جا دارد جوانان نيز دل به خدا بسپارند وبه الطاف بي بديل او تكيه كنند؛ به عبارت ديگر به خدا اعتماد كنند وبه اصطلاح مرسوم در مشكلات روي او حساب كنند. البته اين مطلب بدين معنا نيست كه چنين افرادي زندگي بدون مشكلي دارند، زندگي همه ما با مشكلات توأم است ولي مهم آن است كه انسان در عين داشتن مشكلات موفق باشد وبه هدف خود برسد. همچنين در مشكلات بايد دل را يكسره به خدا بسپارند واز درگاه الهي استمداد كنند.
 صفحه اصلی نسخه مناسب چاپ ارسال به دوستان ذخیره نشانی خبرخوان
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG