بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  چهارشنبه 10 آذر 1400
بروز شده: 17 آبان 1400
 
  کد صفحه: 273       تاریخ درج: 10 اردیبهشت 1396

 
 

 


هيئات مذهبي

1- آقايان فعال در تكيه ها، حسينيه ها، مجالس اهل بيت عليهم السلام در شعائر و مناسبت هاي ديني و مقدس در راه پرورش نسلي استوار بر عقايد حقّه ي اهل بيت عليهم السلام بكوشند. به لطف خداي منان به حسينيه ها و تكايا تعلق خاطر و پايبندي داريم و همين را بايد به نسل جوان منتقل كنيم. به ياري خدا صدها و صدها حسينيه و تكيه در سراسر جهان وجود دارد كه تمام آنها بايد به كانوني براي نشر عقايد حقه ي اهل بيت عليهم السلام تبديل شود و پسران و دختران در يك حد و سطح و بدون استثنا تحت آموزش عقايد قرار گيرند و همگي مصداق اين بخش از سخن اميرمؤمنان حضرت علي عليه السلام قرار گيريم كه درباره شان فرمودند: «ويهتدون فيها آخرون؛ و ديگراني در آن هدايت مي يابند».
از امكانات موجود بايد بيشترين بهره را برد و دانست كه تا «من به الكفايه؛ افرادي كه كاري به دست آنان انجام مي شود» نباشد، اين كار بر همگان واجب خواهد بود. حسينيه ها و تكيه ها هريك به تنهايي مي تواند سنگ بناي عقايد و احكام براي هدايت افراد به ويژه جوانان باشد، و البته عقايد افراد هرچه عميق و ريشه دار تر باشد، هرگز هيچ شبهه و ايرادي آنان را متزلزل نخواهد كرد و شك ها و ترديدهايي كه روز به روز بيشتر مطرح مي شود در آنان كارگر نخواهد شد.
 
2- هيئت ها و حسينيه ها و تكيه ها بايد با آموزش عقايد به جوانان، آنها را در برابر انحرافات نفوذ ناپذير كنند.
بايد توجه داشت كه شيعيان سال هاست و به ويژه امروزه در جاي جاي جهان، خصوصاً در شهرهاي مقدس عراق، مانند: نجف اشرف، كربلاي معلي، كاظمين و سامرا تحت آزار و ستم و حتي كشتار قرار دارند، اما اميدواريم كه به ياري آقا امام زمان عجّل الله تعالي فرجه الشريف دشمنان نتوانند كاري كنند. آنچه در اين ميانه مهم است حفظ و تقويت عقايد جوانان است، آن گونه كه هيچ تشكيك و ترديدي از هيچ يك از جريان هاي باطل در آنها رخنه نكند و حتي يك بچه شيعه به دليل نفوذ افكار و شبهه هاي باطل منحرف نشود.
 
3- توجه داشته باشيم كه كشته شدن يك شيعه با همه ي سنگيني و مصيبت بار بودنش از منحرف شدن يك بچه شيعه، آن هم به دليل سستي عقايدش به مراتب ساده تر است؛ بچه شيعه كه خود و خانواده اش معتقد بوده و هستند، تحت تأثير شبهه ها قرار مي گيرد و از نظر عقايد متزلزل مي شود كه اين مصيبت و درد بزرگ است. اين نگراني بزرگ، پيش روي پدرها و پدربزرگ ها، مادرها و مادربزرگ ها و تمامي مسئولان جامعه است. اينان بايد با تشويق، جوانان را جذب حسينيه ها و تكيه ها كنند. مسلماً در اين اماكن و هر جايي كه به نام اهل بيت عليهم السلام فعال است، جوانان از نظر عقايد بيمه خواهند بود و شك و شبهه هاي احتمالي موجود در ذهن شان پاسخ داده شده، و از بين خواهد رفت.
 
4- گردانندگان هيئت ها نقش حساسي در اقامه ي شعائر حسيني عليه السلام دارند. مديريت صدها پير و جوان با سلايق و روحيات مختلف كار ساده اي نيست. در ميان انبوهي از جوانان خوش اخلاق حضور يك فرد بد اخلاق و كم حوصله دور از انتظار نيست. نبايد با ديدن كج خلقي يا ناهنجاري هايش او را از هيئت و جمع عزاداران راند. بلكه بايد با مدارا و خوش رفتاري او را تحمل كرد، تا از اين رهگذر او نيز از موهبت نجات و سعادت بي بهره نماند.
 
5- كساني كه عهده دار تأمين مخارج هيئت ها مي شوند، بي ترديد كارشان در نزد حضرت سيدالشهدا عليه السلام پر اجر و پاداش خواهد بود. اما به شرط آنكه در دام شيطان گرفتار نيايند و با منت نهادن پاداش كردار شايسته ي خود را از بين نبرند. شيطان، دشمن قسم خورده ي انسان همواره مترصد اوست. تكبر و منت نهادن آفت خطرناكي است كه در كمين گردانندگان عزاي حسيني قرار دارد. اينكه اگر شما نبوديد و هزينه هايي كه خرج كرديد نبود، برپا كردن عزاي امام حسين عليه السلام ميسّر نمي شد، پندار خطرناكي است كه شيطان در خاطر شما القا مي كند. اگر سيلي به صورت خود بزنيد يا سر به ديوار بكوبيد، تا شايد از اين انديشه فارغ شويد، بهتر از دلخوش شدن به اين خيال هاي پوچ و غرور آفرين است.
 صفحه اصلی نسخه مناسب چاپ ارسال به دوستان ذخیره نشانی خبرخوان
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG