بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  چهارشنبه 10 آذر 1400
بروز شده: 17 آبان 1400
 
  کد صفحه: 277       تاریخ درج: 10 اردیبهشت 1396

 
 

 


عراق

1- ان شاءالله به بركت اميرمومنان واهل بيت عليهم السلام عراق در آستانه خير، رفاه، آسايش، سلامت وامنيت همگاني خواهد بود والبته چنين آرماني يقيناً محقق خواهد شد.
دشواري ها وحوادث تلخي كه اين روزها مردم عراق شاهد آنند از بين خواهد رفت. حوادث امروز به رغم ناخوشايندي وشدت آن، همچون كف زائل شدني است. خداي متعال مي فرمايد: «فَأَمَّا الزَّبَدُ فَيَذْهَبُ جُفَآءً وَأَمَّا مَا يَنفَعُ النَّاسَ فَيَمْكُثُ فِي الْأَرْضِ؛ كف برباد مي رود، اما آنچه براي مردمان سودمند است بر روي زمين به جا مي ماند».
 
2- دو توصيه به ملت عراق:
1. از بين بردن پراكندگي ها، اختلافات، نزاع ها وتشويش هايي كه براثر ساليان ودهه هاي سياه گذشته در عراق ايجاد شده وبازسازي عراق وجمع كردن جمع پريشان مردم مؤمن عراق، اعم از عشاير غيور، دانشگاهيان، كسبه و... وجبران برخي از ستم هايي كه در ساليان گذشته براين ملت ستمديده رفته است. هركس در هر مقامي كه قرار دارد برحسب توان خود بايد نقش خود را در بازسازي عراق، وكاهش آلام مردم آن ايفا كند، تا ان شاءالله شاهد عراقي سعادتمند، يكپارچه وبدون اختلاف وتشويش باشيم.
2. احيا وگسترش فرهنگ اهل بيت عليهم السلام در ميان تمام طبقات جامعه. كساني كه پيش از اين دهه هاي سياه مي زيستند با فرهنگ وآموزه هاي نوراني اهل بيت عليهم السلام نسبتاً آشنايي داشتند ولي نسل جوان كه در يكي دو دهه گذشته چشم به جهان گشوده اند، آشنايي كافي با اين فرهنگ متعالي ندارند. بايد اين فرصت را غنيمت شمرد وفرهنگ اهل بيت را به جوانان عراق ـ كه سرزمين اهل بيت عليهم السلام است ـ آموزش داد.
 
3- در طول تاريخ هزاران تن از كافران، نصارا، يهوديان و... به بركت امام حسين عليه السلام به آيين اسلام درآمدند وماجراهاي آنان در تاريخ به تفصيل آمده است. بارگاه امام حسين عليه السلام با اين شخصيت عظيم در عراق است. بكوشيم از اين امام بيشتر استفاده كنيم وهركدام از ما به نوبه خود در راه رهايي مردم از جهالت وحيرت گمراهي تلاش كنيم. چراكه تلاش براي از بين بردن گسست ها واختلافات، كوشش براي رهانيدن مردم از ناداني وحيرت گمراهي وگسترش فرهنگ اهل بيت در كشور ستمديده عراق موجبات خرسندي وشادي دل امام حسين عليه السلام را فراهم مي كند.
 
4- دو سفارش به ملت مظلوم عراق:
1. وحدت عراق واين كه اين كشور كشوري يكپارچه است كه به هيچ عنوان وتحت هيچ شرايطي نبايد تجزيه شود.
2. وحدت كلمه عراقيان وبه خصوص مسلمانان وپيروان مكتب اهل بيت عليهم السلام؛ چراكه براي رسيدن به آينده اي روشن ومطلوب وحدت كلمه وپرهيز از تفرقه ودشمني ضروري است.
 
5- امروزه عراق براي نشر و معرفي فرهنگ اهل بيت عليهم السلام به دنيا، بايد خاستگاهي براي تمام جهان باشد، البته با همان شوري كه در گسترش آن در عراق دارد؛ فداكاري و شوري كه ملت ستمديده ي عراق از خود نشان داده و همچنان نشان مي دهد، مانند فداكاري مدافعان از حريم اهل بيت عليهم السلام در عرصه هاي گوناگون در عراق و فداكاري مدافعان از حريم مسلمانان و سرزمين مسلمانان كه از گستره ي اسلامي دفاع كرده، در مقابل طاغوتان و ستمكاراني كه به خرد و كلان، زن و مرد و پير و جوان رحم نكرده و هزاران ستم را كه در فرهنگ اهل بيت عليهم السلام و در تاريخ پيروان واقعي اهل بيت عليهم السلام حتي يك مورد آن در كل تاريخ ديده نمي شود، در حق مردم روا مي دارند، ايستاده اند.
 
6- عراق از ديرباز شاهد مصيبت ها و نابساماني هايي بوده است كه همچنان اين وضعيت ادامه دارد، اما ـ ان شاء الله ـ و به بركت اميرمؤمنان حضرت علي و امام حسين و ديگر امامان معصوم عليهم السلام به ويژه حضرت ولي الله الأعظم آقا امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف به پايان خود نزديك شده است و ستم هايي كه بر ملتِ ستمديده، صبور و مقاوم عراق روا داشته مي شود آخرين مراحل خود را طي مي كند. به خواست خداي متعال، عراق و ديگر سرزمين هاي اسلامي شاهد آزادي آسماني اسلام خواهند بود و آن را در آغوش خواهند كشيد؛ هماني كه در هر جايي به صورت صحيح و كاملِ آن چهره نموده، همگان از خيرات آن بهره مند شده اند و اخلاق نيكو بر جامعه حكم فرما شده است، چنان كه در روزگار رسول خدا صلي الله عليه وآله و دوران حكومت ايشان در مدينه ي منوره و در زمان حكومت اميرمؤمنان حضرت علي عليه السلام بر جهان اسلام كه از كوفه آن را مديريت مي كردند همين گونه شد.
 
7- مردم عراق در بوته ي آزموني بزرگ قرار گرفته اند، به ويژه در فاجعه ي خونين كراده ي بغداد و البته صبوري ورزيدند و مقاومت كردند.
توجه داشته باشيم كه تاريخ تشيع و شيعيان، تاريخ مظلوميت و تحملِ مظلوميت است، چراكه شيعيان، مظلوميت و تحمل آن و عدم مقابله به مثل را از رسول مكرم اسلام صلي الله عليه وآله و اميرمؤمنان عليه السلام آموخته اند و اين در حالي است كه قرآن كريم درباره ي حق مقابله به مثل، فرموده است: «فَمَنِ اعْتَدَي عَلَيْكُمْ فَاعْتَدُوا عَلَيْهِ بِمِثْلِ مَا اعْتَدَي عَلَيْكُمْ؛ پس هر كس بر شما تعدي كرد همان گونه كه بر شما تعدي كرده بر او تعدي كنيد»(بقره/194).
آري، پيامبر اكرم صلي الله عليه وآله و اميرمؤمنان عليه السلام جنگ هايي داشتند، اما آن جنگ ها تماماً دفاعي بودند.
 
8- سامان گرفتن كار عراق به درازا كشيده و هنوز به انجام نرسيده است و بايد آن را از اين وضعيت نجات داد، اما چه كسي به اين وضعيت سامان مي بخشد؟
عراق در روزگاران گذشته، يعني زمان اشغال آن توسط انگليسي ها پنج ميليون جمعيت داشت؛ جمعيتي بي دفاع كه تنها وسيله دفاعي آنان چماق بود، در مقابل، اشغالگران توپ و اسلحه آتشين داشتند. آنچه در اين ماجرا جلب توجه مي كند اين است كه همين چماقِ ناچيز به مدد ايمان و فداكاري و اخلاص مردم عراق، بر نيروها و تسليحاتِ بريتانياي عظمايِ آن روز كه بزرگ ترين قدرت روي زمين بود و بيش از يك ميليارد جمعيت (ششصد ميليون نفر در چين و چهارصد ميليون نفر در هند دو مستعمره آن روز بريتانيا) پشتوانه آن بود پيروز شد.
با داشتن ايمان، فداكاري و اخلاص، ياري و توفيق الهي نيز فرو فرستاده خواهد شد و اين امر به لطف خداي متعال و عنايت اميرمؤمنان حضرت علي و امام حسين عليهما السلام خواهد بود.
«إِنَّ اللَّهَ يُدَافِعُ عَنِ الَّذِينَ آمَنُوا؛ خداوند از كساني كه ايمان آورده اند دفاع مي كند»(حج/38). اين، وعده قرآن كريم است و در حديث شريف از ائمه ي معصومين عليهم السلام نقل است كه فرموده اند: «إن الله أخفي وليّه بين عباده؛ خداي متعال اولياي خود را در ميان بندگان خود پنهان داشته است».
اين بدان معناست كه اولياي خدا در تمام لايه هاي اجتماعي در سراسر عراق و عشاير و دانشگاه ها و حوزه ها و روستاهاي اين كشور حضور دارند و به وسيله آن ها خداي توانا ياري خواهد رساند.
سخني است معروف كه مي گويند: از تو حركت و از خدا بركت. بنابراين بندگان بايد حركت كرده، اقدام و فداكاري كنند و خداي متعال بركت آن را خواهد داد كه همان استواري، ماندگاري، استقلال و پيروزي است.
 
9- بيگانگان با افكار و اهداف گوناگون و با در اختيار داشتن كارشناسان و روان شناسان وارد عراق شده اند تا طرح خود را كه تغيير انديشه و فرهنگ جوانان، نوجوانان و كودكان عراقي است و در اولويت قرار دارد به اجرا درآورند و در مرحله بعدي ثروت هاي فراوان و ذخاير نفتي آن را به غارت ببرند.
در چنين شرايطي تمام مردم با ايمان عراق، به ويژه شما روحانيون بايد با كوششي همه جانبه تلاش كساني را كه در صدد دور كردن مردم عراق، به ويژه قشر جوان از اسلام و اهل بيت عليهم السلام هستند، بي اثر كنيد و اين امر را بر حفاظت از منابع و ذخاير كشور مقدم داريد، چه اين كه جوانان، اميدهاي آينده اين مرز و بوم هستند.
نبايد فراموش كرد كه با حفظ و صيانت از جوانان سرزمين امامان عليهم السلام مي توان از فرهنگ و ذخاير و تمام داشته هاي اين كشور حفاظت كرد، اما اگر جوانان اين سامان تباه شوند، تاريخ و همه چيز آن از دست خواهد رفت.
 
10- مردان و زنان بايد به مسئوليتِ خود پايبند باشند لذا شما بايد براي جذب پسران و دختران عراق و قرار دادن آنان در مسير صحيح، بكوشيد و بدانيد كه جوانان عراق از چهارسو آماج حملات فكري و روحي قرار گرفته اند:
1. كمونيسم؛
2. بعثي گري؛
3. لائيسم؛
4. وهابيت.
اين هجمه ها از حملات تروريستي و انتحاري و انفجار به مراتب سخت تر و سنگين تر است، چراكه مغز، انديشه و روح افراد جامعه، به ويژه محصلان و دانشجويان را هدف قرار داده است. بنابراين بايد به مسئوليت ها در اين زمينه توجه شود و البته همگان و حتي جوانان مسئوليت دارند. لذا براي به انجام رساندنِ اين مسئوليت بايد جوانان را گرد عقايد و اخلاق اهل بيت عليهم السلام فراهم آوريد و توجه داشته باشيد كه هريك از شما و جوانان توانمندي هاي بالقوه اي داريد، پس به مسئوليت هاي خود پايبند باشيد و به آن عمل كنيد.
 
11- امروزه وضع بغداد با بغدادِ 1200 سال قبل متفاوت است، بدين معنا كه آمار شيعيان اين شهر به مراتب بيشتر است كه در ميان آنان عالمان، پزشكان، مهندسان، فرهيختگان، بازرگانان و... وجود دارند. لذا بايد در راه و در مسير خدمت به اهل بيت عليهم السلام بيشتر و بيشتر فعاليت و تلاش كنند و البته مردان و زنان به يك اندازه در اين زمينه مسئوليت دارند.
آري، اين مسئوليت ها با مشكلات و خستگي همراه است اما توجه داشته باشيم كه همه چيز در دنيا با سختي و مشكل مواجه است مانند: زندگي، ازدواج، تهيه ي مسكن و بيماري و اين ويژگي جدانشدني و طبيعت دنياست.
 
12- اگر جوانان عراق، به ويژه جوانانِ شهر مقدس كربلا بر اساس آموزه ها و فرهنگ اهل بيت عليهم السلام پرورش يابند، چنين تربيتي بي ترديد در جهان اثر و انعكاس خواهد داشت و با توجه به اين ويژگي كه در تربيت يافتن جوانان عراق وجود دارد، از غير عراق چنين تأثيري بر نمي آيد، بايد تمام توانمندي هاي در عرصه ي پرورش، بر اساس تربيت اهل بيت عليهم السلام فراهم آيد و اعمال شود.
كسي كه ـ مثلاً ـ از اوكراين، امريكا، افريقا يا از ديگر كشورها و قاره ها وارد كربلا شود و با مردم آن جا بي تفاوت كه عطار، بقال، راننده ي تاكسي، خادم حرم، فروشنده و جز آنان باشد برخورد كند، طبيعي است كه از آنان اثر پذيرد، لذا از اين رهگذر يافته هاي خود را به ديگر نقاط جهان منتقل خواهد كرد.
 
13- توصيه به مسئولان كشور عراق:
خداي منّان همه ي شما را از توفيقِ همراه قدرت و توانمندي برخوردار كرده است، لذا شايسته و بايسته است در شمار كساني باشيد كه نامشان جاودانگي يافته است، نه در صف فراموش شدگان. اين سخن نخست من با شماست.
سخن دوم آن است كه عراقِ امروز به خيزشي فكري در چهارچوب تعاليم و رهنمودهاي اهل بيت عليهم السلام سخت نيازمند است و شما اين نياز را در داخل عراق، به ويژه در ميان جوانانِ محصل، دانشجو، عشاير، كاسب و كارگر و به يك سخن در تمام لايه هاي اجتماعي كاملاً احساس مي كنيد. اين لايه و قشر بزرگِ جامعه بيش از هر وقتِ ديگر از سوي جريان هاي: كمونيسم، حزب بعث، لائيسم و وهابيت هدف قرار گرفته اند و مسلّم اين كه آنان تنها شما را دارند، لذا نسبت به آنان توجه داشته و اهتمام بورزيد و در چهارچوب فرهنگ، تعاليم و رهنمودهاي اهل بيت عصمت و طهارت عليهم السلام يعني اخلاق، عقايد و سيره ي آن پاكان ـ كه درود خدا بر آنان باد ـ آنان را بپرورانيد.
 صفحه اصلی نسخه مناسب چاپ ارسال به دوستان ذخیره نشانی خبرخوان
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG