بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  چهارشنبه 2 بهمن 1398
بروز شده: 1 بهمن 1398
 
  کد صفحه: 360       تاریخ درج: -393 فروردین -501

 
 

 


در كلام مرجعيت
آيت الله العظمي سيد صادق حسيني شيرازي دام ظله

 
 
 :. بخشي از خاطرات شهيد آيت الله سيد حسن شيرازي قدس سره در زندان رژيم بعث عراق در ملاقات با آيت الله العظمي سيد صادق حسيني شيرازي دام ظله در زندان بعقوبه: در اين جا شكنجه هايي سخت نسبت به زندانيان اعمال مي كنند كه سخت ترين آن ها قرار دادن زنداني تا گردن در حوض پرشده از فضولات انساني است. آنگاه با چوب بر سر او مي كوبند تا طرف از هوش برود. هدف آنان از اين اقدام ظالمانه اين است كه فرد مورد شكنجه اعتراف و اعتراف نامه امضا كند و بسيار كساني بودند كه تاب نياورده، اعتراف و امضا كردند و البته كم نيستند افرادي كه مقاومت كرده، به خواسته آنان تن ندادند. البته شكنجه سخت و طاقت سوز ديگري هم هست كه هيچ كس در برابر آن تاب نياورده و همگي جز من را وادار به اعتراف و امضا كرد و آن اين بود كه آمپولي به زنداني تزريق مي كردند و در نتيجه تمام بدن فرد به شدت دچار خارش مي شد اما فرد را نمي كشت. آنان ليستي را نزد من آوردند و از من مي خواستند اعتراف كنم من و افراد نامبرده شده در اين ليست با آمريكا ارتباط داريم و از آن جا دستور مي گرفتيم. (به گفته آيت الله شهيد سيد حسن شيرازي قدس سره نام هاي: مرحوم آيت الله العظمي سيد محمد حسيني شيرازي و فرزندان مرحوم آيت الله العظمي سيد محسن حكيم و تعدادي از فرزندان مرحوم آيت الله العظمي سيد محمود شاهرودي و مرحوم آيت الله العظمي خويي و شماري ديگر از بزرگان، عالمان و شخصيت هاي شيعي در اين ليست بود).
 
:. «سال هاي درازي با برادرم شهيد آيت الله سيد حسن حسيني شيرازي قدس سره در حوزه علميه كربلاي معلي، در روزهاي مشكلات گوناگون سياسي، اجتماعي، سياسي و... زندگي تلخ و شيريني را گذراندم. او ويژگي هاي خوب و بسياري داشت كه از آن جمله تلاش خستگي ناپذير و زهد بود. از زماني كه او را شناختم و با او زندگي كردم و تا واپسين دم زندگي پيوسته و با جديت دو خصلت را دنبال مي كرد: پيوسته در حال تفكر و تلاش و كار در راه خداي متعال يا در راه اهل بيت عليهم السلام بود. وي انجام كاري را كه در هر زمينه به ذهنش خطور مي كرد به هيچ قيمتي فروگذار نمي كرد. تصور من بر اين است كه بسياري از مردم گفته مرا درك مي كنند، چراكه او در ميان مردم و حوزه هاي علميه زندگي مي كرد و عملكردش از نظر مردم دور نمي ماند و بسياري از عالمان، خطيبان، مراجع تقليد و مؤمنانِ از توده هاي مردم از فعاليت و خدمات ايشان مطلع مي شدند».
 
:. آيت الله شهيد سيد حسن شيرازي بعد از آزاد شدن از زندان ده سال زندگي با بركت داشتند، بدين معنا كه «#حوزه_علميه_زينبيه» را در كنار مرقد حضرت زينب سلام الله عليها تأسيس كردند، دايرة المعارف «الكلمة» را نوشتند و همچنين خدمات فراواني در آفريقا ارائه دادند و مدرسه «امام مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف» را نيز در بيروت لبنان (برج البراجنة) تأسيس كردند كه صدها مبلغ و عالم دستاورد اين خدمت بود كه همچنان در حال خدمت به دين و مذهب هستند.
 
:. برخي از گرفتاري ها و مصيبت ها و جنايات رژيم بعث را خود شاهد بوديم. به عنوان مثال ماجراي زنداني شدن مرحوم اخوي، شهيد سيد حسن شيرازي بود. حزب بعث ايشان را در دوم ماه ربيع الأول دستگير كردند و تا ماه رجب، يعني به مدت چهارماه هيچ خبري از او نداشتيم. شانزدهم ماه رجب نامه اي از ايشان به دستمان رسيد كه اخوي در آن نوشته بودند كه در #زندان بعقوبه هستند و ما مي توانيم به ملاقاتش برويم. آن مرحوم تا روز قبل از عيد غدير خم (حدود ده ماه) در زندان روزگار سپري كرد، يعني حدود چهار ماه در زندان [مخوف] قصر النهاية و باقي اين مدت را در زندان بعقوبه بود.صفحه اصلی نسخه مناسب چاپ ارسال به دوستان ذخیره نشانی خبرخوان
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG