بسم الله الرّحمن الرّحيم
الحمد لله رب العالمين وصلّى الله على محمد وآله الطاهرين ولعنة الله على أعدائهم أجمعين


:: پيشگفتار

خداى متعال مى فرمايد:
وَعَلامَاتٍ وَبِالنَّجْمِ هُمْ يَهْتَدُونَ؛[1] و نشانه هايى [ديگر نيز قرار داد]، و آنان به وسيله ستاره [قطبى] راه يابى مى كنند.
حضرت بارى تعالى انسان را با دو نياز مادى و معنوى آفريد و خود هر دو نيازش را براى او فراهم آورد، بدو نماياند و برخوردارى از آن را به خود انسان واگذارد، آن جا كه مى فرمايد:
إِنَّا هَدَيْنَاهُ السَّبِيلَ إِمَّا شَاكِرًا وَإِمَّا كَفُورًا؛[2] ما راه را بدو نموديم يا سپاسگزار خواهد بود يا ناسپاسگزار.
پر واضح است كه هر كسى با هر ايده و نگرشى، اگر با استفاده از نشانه هاى حقيقى جهت نما، طى مسير كند قطعاً به مقصد مى رسد؛ بر عكس اگر انديشمندترين انسان ها گام در بيراهه نهند، به يقين مقصدشان تركستان خواهد بود كه شاعر سروده است:
ترسم نرسى به كعبه ى اعرابى *** كين ره كه مى روى به تركستان است
در امور معنوى نيز همين قاعده صادق و جارى است، چه اين كه هركس با هر گرايشى جوياى حقيقت و خواهان هدايت باشد و مسير صحيح رسيدن به هدايت را انتخاب كرد و آن را بپيمايد، به مدد الهى فرجامى خوش داشته و به منشأ نور خواهد رسيد. همان گونه كه براى يافتن راه در تاريكى ها و گستره پهناور درياها و اقيانوس ها، ستارگان راهنمايان كاروانيان و كشتى سوارانند، خداى منان براى هدايت معنوى انسان ها چراغ هاى فروزنده و هدايتگرى مقرر فرموده است كه استفاده از نور آنها رسيدنِ به مقصد را تضمين مى كند. يكى از اين چراغ هاى هدايت، حضرت سيدالشهدا عليه السلام است، چنان كه رسول خدا1 درباره ايشان فرمودند:
إن الحسين مصباح الهدى وسفينة النجاة؛[3] به يقين حسين چراغ هدايت و كشتى نجات است.
گفتنى است، همان طور كه سواران بر كشتىِ داراى ناخدايى كارآزموده، به مقصد مى رسند، سرنشينان كشتى نجات امام حسين عليه السلام نيز به ساحل امن مى رسند. نگاهى به تاريخ، روشن مى كند كه چه بسيار گمراهانى كه با روى كردن به سيدالشهدا عليه السلام در شاهراه راه هدايت قرار گرفتند و در مقابل، كسانى كه با حضرتش سرِ كين و بى مهرى داشتند گرفتار خشم و كيفر الهى و در دنيا خوار و در برزخ گروگان اعمال خويش شدند.
مؤسسه فرهنگى رسول اكرم صلى الله عليه وآله مفتخر است به مناسبت فرا رسيدن ماه محرم سال 1431ق./1388ش. نوشته حاضر را ـ كه فراهم آمده از سه سخنرانى مرجع عالى قدر حضرت آيت الله العظمى حاج سيد صادق حسينى شيرازى مدظله العالى است ـ به دوستداران اهل بيت عصمت و طهارت، به ويژه محبان حضرت سيدالشهدا عليه السلام تقديم نمايد. اميد اين كه خدمتى ناچيز باشد به پيشگاه حضرت امام حسين عليه السلام و همگان را مفيد باشد.

مؤسسه فرهنگى رسول اكرم صلى الله عليه وآله
قم مقدسه                       


(1). نحل(16)، آيه16.
(2). انسان(76)، آيه3.
(3). سيد هاشم بحراني، مدينه المعاجز، ج4، ص52.