کد خبر: 350       تاریخ انتشار: 4 مهر 1382 - 29 رجب 1424

معرفت يافتن نسبت به امام زمان عج الله تعالي فرجه شريف، شناخت خوشبختي در دنيا و آخرت است

حجت الاسلام و المسلمين سيد محمد علي شيرازي جمعه شب گذشته در ادامه سلسله درسهاي اخلاق در بيت آيت الله العظمي شيرازي با اشاره به آياتي از قرآن مجيد گفت: در اين دنيا براي رسيدن به مجهولات دو راه وجود دارد که راه اول آن عقل است و راه دوم وحي الهي است که از جانب خدا بر پيامبران و انبياء نازل ميشود.
وي تصريح کرد: در روايت است که خداي متعال بر بندگان خود دو حجت دارد؛ يکي حجت ظاهري و ديگري حجت باطني که حجت ظاهري انبياء الهي اند و حجت باطني عقل است.
حجت الاسلام شيرازي افزود: شناخت خوشبختي ابدي در اين دنيا و آن دنيا از ضرورياتي است که انسان بايد داشته باشد، اما مهم تر از آن شناخت هسته اصلي اين خوشبختي است که «بيمنه رزق الوري و بوجوده ثبتت الارض والسماء» و آن کسي نيست جز امام عصر و زمان عجل الله تعالي فرجه شريف.
وي ادامه داد: عقل انسان نميتواند حقيقت اشياء را درک کند همانطوري که در طول زمان بودند،کساني که خيلي از واقعيات را قبول نداشتند و نظراتي بر خلاف واقع ارائه ميدادند مانند افرادي که قائل بودند به اينکه زمين مرکز جهان است و يا برخي دانشمندان معتقد بودند معراج پيامبر جسماني نبوده و يا آنکه سايه و تصوير اشياء از صاحب آن نميتواند جدا شود.
 وي تصريح کرد: آيا اکنون با اين عقل بشري ميتوان امام معصوم و خليفة الله را شناخت و آيا امکان درک امامت با اين عقل وجود دارد؟
حجت الاسلام و المسلمين سيد محمد علي شيرازي افزود: اگر بخواهيم رسول الله و اهل بيت عليهم السلام را براي خود الگو و اسوه قرار دهيم بايد آنان را بدرستي بشناسيم و نسبت به آنها معرفت پيدا کنيم.
وي در ادامه سخنان خود گفت: امر امامت را نميتوان با عقل درک کرد زيرا امامت مسأله اي است بسيار مهم و عظيم بطوريکه در روايتي از امام رضا عليه السلام منقول است؛ حضرت ابراهيم عليه السلام ابتدا نبي بود، بعد رسول شد، سپس خليل الله و پس از آن امام گرديد که اين روايت و مطلب عظمت امام و مقام آنرا ميرساند.
وي در بخش ديگري از سخنان خود گفت: ائمه عليهم السلام که توانستند به چنين رتبه و مقامي دست يابند، دو ويژگي داشتند: ابتدا نوع خلقت و طينت آنان و تفاوت ماده ايشان است چرا که ماده آنها از ماده ديگران فرق ميکند؛ لذا ميبينم که امام زمان عجل الله تعالي فرجه شريف در لحظه تولد به سجده ميروند و يا آنکه در پنج سالگي محور عالم وجود ميگردند که اينها نشانه آن است که ائمه عليهم السلام نور الهي اند و طنيتشان متمايز از ديگران است و البته بزرگترين افتخار ما شيعيان هم اين است که از اضافه گل آنان خلق
 شده ايم. وي افزود: ويژگي دوم ائمه عليهم السلام که سبب برتري آنان نسبت به ديگران گرديده است خود سازي ائمه است زيرا انسان هر اندازه با عظمت باشد باز هم به خودسازي نياز دارد، که زهد، تقوي، عبادات سخت و طاقت فرساي ائمه اطهار عليهم السلام دليل اين سخن است.
حجت الاسلام شيرازي در پايان با اشاره به فرا رسيدن ماه شعبان تصريح کرد: ماه شعبان ماه رحمت و برکت است و اين ماه فرصتي است براي انجام کارهاي خير و ثواب و جبران گذشته، که اگر کسي در اين ماه کار نيکي انجام دهد به شجره طوبي آويخته شده و به بهشت ميرود و بالعکس اگر مرتکب گناهي شود به شجره زقوم چسبيده و به جهنم برده ميشود.