کد خبر: 8305       تاریخ انتشار: 1 اسفند 1397 - 14 جمادي الثاني 1440

حضرت آیت الله العظمی شیرازی در دیدار میهمانانی از شهر بغداد:
خدای متعال کار عراق را سامان بخشد و مقام شهید و خانواده شهید بر شهدایتان و شما گوارا باد

در روز یکشنبه یازدهم ماه جمادی الثانی 1440ق (1397/11/28) جمعی از مردان و زنان با ایمان بغداد به همراه حجت الاسلام شیخ احمد البدیری، مسئول حوزه علمیه حضرت زهرا سلام الله علیها در شهرک صدر بغداد و تنی چند از استادان این حوزه و شماری از خانواده های شهدا با مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی مدظله العالی در شهر مقدس قم دیدار کردند و مورد استقبال ایشان قرار گرفتند.

معظم له این دیدار را با دعا برای میهمانان آغاز کردند و فرمودند: قبولی طاعات و عبادات و زیارت های شما را از خدای سبحان خواستارم و امیدوارم مولایمان حضرت بقیة الله الأعظم، آقا امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف همگان را مشمول عنایات خود بفرمایند و حضرت علی بن موسی الرضا علیهما السلام و خواهرشان کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها برای حوائج دنیا و آخرت همه شفاعت کنند.

ایشان در ادامه فرمودند: از حضرت باری تعالی می خواهم که شما را با توشه معنوی و سرشار از خیر و سلامت به خانه و شهرتان بازگرداند و همگی در امنیت و آسایش و خیر باشید و بلا را از همه شما دور بدارد، من دعاگوی شما هستم و در عتبات و مراقد حضرات معصومین علیهم السلام از شما التماس دعا دارم.

سپس عده ای از مادران شهیدِ همراه دیدارکنندگان با مرجع عالیقدر دیدار کردند و به رهنمودهای ارزشمند ایشان گوش فرا دادند.

معظم له خطاب به آنان فرمودند: خدای متعال در قرآن کریم فرموده است: «هُمْ دَرَجَاتٌ عِنْدَ اللَّهِ؛ [هریک از] ایشان را نزد خدای متعال درجاتی است» (آل عمران/163).

مردان و زنان مؤمن با درجاتی متفاوت به بهشت وارد می شوند، به این معنا که درجه برخی با برخی دیگر متفاوت است و سبب آن نیز مقدار رنج و درد و محنتی است که در دنیا تحمل کرده اند. زن با ایمان و صالح بستگان، فرزندان و خویشاوندانی دارد. حال اگر رنج و زحمت او در دنیا بیشتر باشد، از درجه بالاتر و رفیع تری نزد خدای منان برخوردار است. به دیگر بیان هر کس از شما مشقت و زحمت بیشتری در دنیا ببیند در آخرت مقام والاتری خواهد داشت.

آن دسته از بانوانی که فرزند یا برادر شهید داشته باشند از درجه والاتر و بالاتری برخوردار خواهند شد، پس چنین مقام والایی بر شهیدان، همسر و مادران شهیدان گوارا باد.

معظم له در ادامه فرمودند: دنیای همگان می گذرد و پایانی ندارد، ولی در روز قیامت آن دسته از مردان و زنان با ایمان حسرت خواهند خورد که در دنیا مشکلات کمتر داشته اند و تمنا خواهند کرد که ای کاش مشکلاتشان در دنیا بیشتر می بود.

من در حالی که به همگان مخصوصاً مادران داغدار و فرزندان شهید تعزیت و تسلیت می گویم، این سخن خدا را به ایشان یادآوری می کنم که در قرآن کریم می فرماید: «أُولَئِکَ عَلَیْهِمْ صَلَوَاتٌ مِنْ رَبِّهِمْ وَرَحْمَةٌ؛ بر ایشان درودها و رحمتی از پروردگارشان [باد]» (بقره/157).

این عنایت الهی برای کسانی است که در مصیبت ها می گویند: «إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ؛ ما از آن خدا هستیم و به سوی او باز می‌ گردیم» (بقره/156).

«إِنَّا لِلَّهِ» در این آیه بدان معناست که خدای متعال مالک ماست و ما از خود هیچ اراده ای در به وجود آمدن و اختیاری در به دنیا آمدن نداشته ایم و در کوچ از این دنیا و سفر به سرای آخرت نیز دخالت نداریم و بازگشت همه به سوی خداست، آنجا که می فرماید: «إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ؛ ما از آن خدا هستیم و به سوی او باز می‌ گردیم».

حضرت آیت الله العظمی شیرازی مدظله العالی در پایان سخنان خود فرمودند: از خدای متعال مسألت دارم که شما را به سلامت و برخورداری از این سفر معنوی و با قبولی طاعات و زیارات و آمرزیده شده به خانه هایتان بازگرداند و همگی تان را از یاری و عنایت خود بهره مند فرماید. ان شاء الله شما نیز در عتبات مقدس و مراقد اهل بیت علیهم السلام مرا دعا کنید.