کد خبر: 9457       تاریخ انتشار: 21 شهریور 1398 - 12 محرم الحرام 1441

خلاصه بیانات ارزشمند حضرت آیت الله العظمی شیرازی در اجتماع عظیم عزاداران حسینی در شام غریبان 1441

مرجع عالیقدر شیعیان حضرت آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی دام ظله طبق رسم دیرینه خود در شام غریبان 1441 در اجتماع عزاداران حسینی حضور یافتند و بیانات ارزشمندی را ایراد نمودند.

ایشان در ابتدای سخنان خود این روز را به محضر امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف تعزیت عرض نمودند و فرمودند: این مصائب سنگین و سنگین و سنگین را به مقام رفیع و عظیم و منیع صاحب عصمت کبرای الهیه، امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف تعزیت عرض می کنم؛ مصائب سنگینی که پس از 1400 سال خاموش شدنی نیست؛ چراکه اراده تکوینی خدا بر این امر تعلق گرفته است و انتقام این خون با ظهور حضرت بقیة الله الأعظم عجل الله تعالی فرجه الشریف علی رغم انتقام کشی ایشان از ظالمان باز به قیامت موکول خواهد شد.

بنده از همه کسانی که در این روزها در هر جایی از جهان برای اقامه شعائر حسینی بذل زحمت نمودند تشکر می کنم؛ هر چند پاداش این خدمات قابل شمارش نیست.

ائمه اطهار علیهم السلام برای اقامه کنندگان شعائر حسینی با اشک چشم دعا می کردند؛ برای اقامه کنندگان مصیبتی که انبیاء برای آن گریه کرده اند و اولین روضه خوان آن خدای متعال بوده است.

سفارش من آن است که مطالب مربوط به این مصیبت را در کتاب های مختلف مطالعه کنید و با عظمت این روز آشنا شوید.

خوشا به حال آنان که در این روزها در راه اقامه شعائر حسینی مورد آزار، شکنجه، زندان، مصادره اموال و... قرار گرفته اند. ائمه اطهار علیهم السلام در روایات متعدد شیعیان را ترغیب نموده اند که در برابر این آزارها استقامت کنند و ثابت قدم بمانند.

بر طبق روایات هر کسی در این مسیر بیشتر ترسیده باشد و یا آزار دیده باشد، اجر مضاعفی دارد.

مرجع عالیقدر ادامه دادند: جریان امام حسین علیه السلام از دو سوی تولی و تبری فوق العاده سوزان است و حدّ وسط ندارد. در این رابطه معصوم فرمودند اگر ترس از آن نداشتم که جریان حج دچار مشکل شود، فضائلی از زیارت امام حسین علیه السلام بیان می کردم که همگان به زیارت ایشان بروند.

وای و صد وای بر حال کسانی که در مقابل اقامه شعائر حسینی قد علم کنند. خدای متعال اراده کرد تا حضرت امام حسین علیه السلام با آن وضع فجیع و با لبان تشنه شهید شوند، اما در مقابل در دنیا و آخرت قاتلان ایشان را در آتش بسوزاند و آنان دچار عذاب تمام نشدنی شدند که ان شاء الله در عالم برزخ شاهد آن خواهیم بود.

آیت الله العظمی شیرازی در ادامه فرمایشات خود مطالبی را به عنوان تذکر به همگان بیان داشتند و فرمودند: به آقایان عزیز سفارش می کنم اگر بانوی خانه به علت شرکت در مجالس حسینی وظایفش را به خوبی انجام نداد، حتی گله ای بر زبان نیاورند و همینطور از بانوان عزیز می خواهم به مرد خود در صورت خلل در انجام وظایف حتی خرده نگیرند؛ چراکه عذاب در قصه امام حسین علیه السلام شدید است.

به پدرها و مادرها سفارش می کنم جوانان خود را حسینی بار آورند و به اقامه شعائر حسینی ترغیب و تشویق کنند و مانع آنان نشوند و همینطور جوانان حال والدین خود را مراعات کنند.

فقیه اهل بیت علیهم السلام در ادامه مسأله ای شرعی را متذکر شدند و بیان داشتند: مسأله ای شرعی را متذکر می شوم: بر طبق آیه قرآن اطاعت از سه نفر واجب است: خدا، پیامبر صلی الله علیه وآله و سیزده معصوم دیگر، اما اطاعت از پدر و مادر واجب نیست بلکه آزار آنان حرام است. که در اصطلاح فقه از آن به «ایذاء» تعبیر می شود.

پس پدرها و مادرها از حدودی که شارع مشخص کرده است، نباید تجاوز کنند. همینطور زن ها و شوهرها باید با هم سازش کنند و با یکدیگر کنار بیایند و مبادا مرتکب حرام شوند و خود را حق به جانب بدانند علی الخصوص نسبت به قضیه امام حسین علیه السلام. همه آنان باید در جریان امام حسین علیه السلام سعه صدر داشته باشند.

در گذشته بیان شد که خدای متعال انتقام خون حضرت سیدالشهدا علیه السلام را حتی بر عهده زمین قرار داده است. زمین از ابتدای قرار گرفتن ظالمی در آن او را دچار عذاب می کند تا روز قیامت؛ پس مبادا جزو کارشکنان در دستگاه حضرت سیدالشهدا علیه السلام قرار بگیریم.

مرجع شیعیان با اشاره به موکب عزای طویریج و شهادت ده ها تن از عزاداران در این عزا در سال جاری فرمودند: خوشا به حال آنان که در راه حضرت سیدالشهدا علیه السلام جان خود را از دست دادند، علی الخصوص عزیزانی که در عزای طویریج سال جاری جان باختند. همچنین برای مجروحان از خدای متعال شفای عاجل مسئلت دارم.

آیت الله العظمی شیرازی در این بخش از بیانات خود به مطلب مهمی اشاره نمودند و بیان داشتند: حتی یک کلمه منفی در دستگاه حضرت سیدالشهدا علیه السلام انسان را دچار عقوبت می کند. وای به حال کسانی که برای شعائر مقدسه امام حسین علیه السلام مشکل ساز می شوند. کارشکنی در این دستگاه حتی اگر از روی قصور باشد، مانع فیض الهی می شود.

متأسفانه کسانی که سر رشته ای از احکام و مسائل فقهی ندارند در جریان حضرت سیدالشهدا علیه السلام با دین بازی می کنند. به طور مثال می گویند: ضرر رساندن به بدن حرام است در حالی که شرایط آن را نمی دانند.

سه گونه ضرر در اسلام حرام است: اول خودکشی است. دوم قطع عضو و یا از کار انداختن یک عضو از بدن است و سوم این است که خود را در معرض خطرهای بزرگ و زودهنگام قرار دهد. سایر ضرر رساندن ها مکروه است. حلال خدا را حرام کردن از سنگین ترین امور در نزد خداست و قرآن بر آن تصریح دارد.

سفارش من به همگان مخصوصاً به کسانی که در این دستگاه قرار دارند این است که در دستگاه امام حسین علیه السلام منفی بافی نکنند؛ علی الخصوص به مسئولان حکومت ها در هر پستی سفارش می کنم در مواجهه با این جریان خود دار باشند.

ایشان افزودند: در پایان دو سفارش دارم. اول: این ماه و ماه صفر ماه های حزن اهل بیت علیهم السلام است. سعی کنید این حرارت و شور را تا پایان ماه صفر همانند ده روز گذشته حفظ کنید؛ این امر یک توفیق الهی است و خوشا به حال کسانی که این توفیق را با ترس و آزار کسب می کنند.

مسأله دوم اربعین حسینی است. جمعیت غالب این رویداد عظیم را اهل کشور عراق تشکیل می دهند اما دلدادگان امام حسین علیه السلام در سراسر دنیا هستند؛ همگان سعی کنند این رویداد را با عظمت تر برگزار کنند و در این مراسم حضور یابند.

هر کسی در حدّ توان خود بکوشد و در برگزاری مراسم اربعین حسینی باری را بردارد. این کار موجب سعادت دنیا و آخرت است. این شعیره مقدسه عظیمه باید با عظمت تر برگزار شود.

در روایتی امام صادق علیه السلام فرمودند: «إن الذی یلی حساب الناس قبل یوم القیامة الحسین بن علی علیهما السلام؛ آن کسی که پیش از قیامت به حساب مردم می رسد حسین بن علی علیهما السلام است» (الاختصاص، ص57).

انسان چند لحظه بزرگ را در پیش رو دارد که یکی از آنان لحظه جدا شدن روح از بدن است که به حساب میت رسیده می شود. یک حساب دیگر در شب اول مرگ است و حسابرسی دیگر در روز قیامت است. اما هر کسی، در این بین حسابی با امام حسین علیه السلام دارد. در این هنگام چه جوابی خواهد داشت؟!

مسئولان حکومت ها و دست نشاندگان آنان اگر مانع زیارت حتی یک نفر شوند، چه جوابی خواهند داشت؟!

وصلی الله علی محمد وآله الطاهرین