بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  جمعه 8 مرداد 1400
بروز شده: 7 مرداد 1400
 
  کد خبر: 12918       تاریخ انتشار: 9 خرداد 1400 - 17 شوال 1442

 

 

بیانیه سازمان جهانی نفی خشونت به مناسبت روز جهانی تنوع فرهنگی


به مناسبت روز 21 می (31 اردیبهشت)، روز جهانی تنوع فرهنگی، سازمان جهانی نفی خشونت «مسلمان آزاد» (وابسته به بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی) بیانیه ای صادر کرد. در این بیانیه آمده است:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
خدای متعال می فرماید: «یا أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْناکُمْ مِنْ ذَکَرٍ وَأُنْثی‌ وَجَعَلْناکُمْ شُعُوباً وَقَبائِلَ لِتَعارَفُوا إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِنْدَ اللهِ أَتْقاکُمْ إِنَّ اللهَ عَلیمٌ خَبیرٌ؛ ای مردم، ما شما را از مرد و زنی آفریدیم و شما را ملت ملت و قبیله قبیله گردانیدیم تا با یکدیگر شناسایی متقابل حاصل کنید در حقیقت ارجمندترین شما نزد خدا پرهیزگارترین شماست. بی‌ تردید خدا دانای آگاه است» (حجرات/13).

اراده و حکمت خدای دانا و آگاه بر این تعلق گرفته است که بنی آدم را از قومیت ها و نژادها و جنس های گوناگون بیافریند تا این گونه آفرینش؛ یعنی انسان را از علم و ترقی و دستاوردهای گوناگون برخوردار کند و این چندگانگی را وسیله ای برای نزدیک شدن آنان به یکدیگر قرار داده است و اینکه هیچ گونه تبعیض نژادی و پراکندگی در میان نباشد. این حکمت الهی هر انسان دارای ادراک و معتدل و منطقی را با فواید و نعمت های برآمده از تنوع های یاد شده آگاه می کند.

این سازمان ضمن همبستگی با جامعه جهانی، روز 21 می «روز جهانی تنوع فرهنگی» را که از سوی سازمان ملل متحد به این امر اختصاص یافته است، با نگرش به «گفتمان و توسعه» گرامی می دارد. به این منظور از تمام جامعه بشری با هر گرایش و نام و عنوانی می خواهد برای غنی و پربار کردن آن از ارمغان و موهبتی که خدا به انسان عطا کرده است، تمام گونه های تکبر و تبعیض و نفرت را از تمدن و فرهنگ خود بزداید و در راه تبادل افکار و دیدگاه ها و ارائه راه حل هایی برای مشکلاتی که جامعه بشری با آن درگیر است، بکوشد و از پرداختن به چالش ها و منازعات تنگ نظرانه و جنگ برای رسیدن به مصالح و منافع ناپایا و فانی خودداری کند.

تأکید سازمان جهانی نفی خشونت «مسلمان آزاد» بر این است که ملت ها و امت ها و جوامع بشری بیدار و آگاه باشند و در راه ایجاد پل های همکاری و آشنایی میان خود بکوشند و راهی بیابند که برادری انسان ها را که مترقی ترین رفتار و سلوک مدنی به شمار می رود در پیش بگیرند.

پدیده شوم کرونا که جهان را فراگرفته است ثابت کرد که جنس بشر سرنوشتی مشترک دارد و ارتقا یافتن و در سطح مناسب و درخور انسان قرارگرفتن حق اوست که همگی باید و باید گرد آن فراهم آیند. در این راه و برای رسیدن به این هدف باید تمام دشمنی ها و کینه ها و اختلافات را به فرصتی مطلوب و عاملی برای همصدایی و همراهی و همسویی که خدای متعال در قرآن کریم بدان تصریح کرده است بدل کرد، «والله ولی السداد والتوفیق».
 
سازمان جهانی نفی خشونت «مسلمان آزاد» ـ واشنگتن
 
صفحه اصلی نسخه مناسب چاپ ارسال به دوستان ذخیره نشانی
فرستنده Email
نظر شما
کد امنیتی
 

نظرات کاربران: (0 نظر)
 
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG