بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  جمعه 24 اردیبهشت 1400
بروز شده: 23 اردیبهشت 1400
 
  کد خبر: 357       تاریخ انتشار: 11 مهر 1382 - 6 شعبان 1424

 

 

توکل نمودن برخدا تنها پس از انجام تکاليف الهي معنا مي يابد


بسم الله الرحمن الرحيم
حجت الاسلام سيد جعفر شيرازي گفت: توکل کردن آن است که انسان هر آنچه از او خواسته شده است را به درستي انجام دهد و تنها پس از انجام تکاليف الهي است که توکل نمودن معنا مييابد.
حجت الاسلام و المسلمين سيد جعفر شيرازي جمعه شب گذشته در ادامه سلسله درسهاي اخلاق در بيت آيت الله العظمي شيرازي با تذکر آيه اي از کلام مجيد و با اشاره به مفهوم توکل گفت: توکل داشتن به چند گونه تعبير شده است که يکي از تعابير اين است که آدمي وظايف خود را بدرستي انجام ندهد و توقع داشته باشد خداوند همه کارهاي او را سامان دهد.
وي تصريح کرد: اين توکل داشتن نيست بلکه تنبلي و تواکل است وعملي است بسيار مذموم زيرا آن فرار کردن از وظيفه اي است که خداي متعال بر عهده انسان گذاشته است.
ايشان افزودند: توکل در معناي واقعي خود آن است که انسان هر آنچه از او خواسته شده است را بدرستي و به نحو أحسن انجام دهد و تنها آن چيزهايي را که نميتواند عمل کند به عهده خدا بگذارد؛ چنانچه در روايات نيز داريم که اگر ما وظايفي را که خدا بر عهده ما قرار داده است را انجام ندهيم، خداي متعال هم دعاهاي ما را مستجاب نميکند.
حجت الاسلام شيرازي گفت: توکل يعني آن چيزي را که از قدرت ما خارج است به خدا واگذار کنيم.
وي ادامه داد: در بعضي از روايات است که اجل به دو گونه ميباشد: يکي اجل معلق و ديگري اجل محتوم؛ که اجل معلق همان است که خدا قوانيني را وضع کرده که اگر به آن قوانين عمل نکنيم هر لحظه ممکن است اجل معلق ما فرا برسد.
وي خاطر نشان کرد: اکثر مشکلاتي که براي ما پيش ميآيد در عين آنکه قضاي الهي است اما عليرغم آن خودمان نيز با اعمال و کردارمان در شکل گيري آن سهيم هستيم.
وي تأکيد کرد: برخي امورات از دست انسان خارج ميباشد و تنها دراين امور است که بايد بر خدا توکل نمود.
حجت الاسلام سيد جعفر شيرازي گفت: ما بايد به خدا توکل داشته باشيم ضمن آنکه وظايف مان را نيز به خوبي انجام دهيم که در روايت است  دعاي بدون عمل ارزشي ندارد.
وي در پايان با اشاره به جريان تاريخي «غزوه خندق» گفت: در اين جنگ پيامبر اکرم صلي الله عليه وآله وسلم و تمامي مسلمين اقدامات امنيتي لازم براي رويارويي با سپاه مشرکين را انجام دادند و در آخر به خدا توکل نمودند، لذا با انجام وظايف خود، پروردگار نير با امدادهاي غيبي خود به ياري آنها شتافت و توانستند بر دشمنان خود غلبه کنند.
صفحه اصلی نسخه مناسب چاپ ارسال به دوستان ذخیره نشانی
فرستنده Email
نظر شما
کد امنیتی
 

نظرات کاربران: (0 نظر)
 
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG