بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  پنج‌شنبه 16 اردیبهشت 1400
بروز شده: 15 اردیبهشت 1400
 
  کد خبر: 382       تاریخ انتشار: 1 آبان 1382 - 26 شعبان 1424

 

 

آيت الله العظمي سيد صادق شيرازي مبلغين را به ترويج تزکيه نفس و دفاع از کيان اسلام دعوت کرد


آيت الله العظمي سيد صادق شيرازي شب گذشته درآستانه فرا رسيدن ماه مبارک رمضان در جمع صدها نفر از روحانيون مبلّغ، با دعوت کردن از آنان به خود سازي، تزکيه نفس و دفاع از اسلام و تشيّع اظهار داشتند: شکّي نيست که هر انساني فطرتاً مايل است تا پاک و شايسته باشد و صريح کلام الله مجيد نيز چنين است که ميفرمايد: خدا افراد را خلق کرده است تا آنها را بيامرزد که اگر انسان در مقام عمل برآيد محال است که خدا او را کمک نکند.
ايشان درادامه با اشاره به فرا رسيدن ماه رمضان و ضرورت خودسازي در اين ماه تأکيد کردند: انسان هر قدر هم که خوب و متقي باشد باز هم نيازمند به خودسازي است واگر کسي نتواند در اين ماه مبارک خودسازي و تزکيه نفس کند مورد خسران واقع گرديده و از رحمت و مغفرت الهي محروم ميشود.
ايشان با اذعان بر اين که هرکس که به دنبال هدفي است يا به آن ميرسد و يا حداقل نزديک به آن ميشود افزودند: ادعيه و اعمالي که در اين ماه مبارک وارد شده است مقدمه اي است براي شروع تزکيّه و خودسازي در انسان.
مرجع تقليد شيعيان جهان در ادامه سخنان خود با تأکيد بر اينکه انسان ميتواند به اهداف خود دست يابد تصريح کردند: شايسته است انسان در اين ماه مبارک لحظاتي را به موضوع محاسبه نفس اختصاص دهدو اعمال روزانه خود را مورد بررسي قراردهد.
ايشان ادامه دادند: انسان از طريق محاسبه نفس به مراتبي ميتواند دست يابد که ماديات وکم و زياد دنيا براي او فرق نداشته و نيز از اين راه به چنان لذتي و احساسي ميرسد که ديگر با هيچ لذت مادي و دنيوي ديگري قابل مقايسه نيست.
ايشان همچنين خاطر نشان کردند: لذات معنوي داراي چنان نيرو و قوّتي است که با هيچ چيز ديگري نميتوان آنرا مقايسه کرد چرا که معنويت يک واقعيت و ماديت يک ظن و خيال است.
آيت الله العظمي سيد صادق شيرازي در بخش ديگري از سخنان خود با تأکيد مجدد بر دفاع از اسلام و تشيّع، خطاب به تمامي روحانيون و مبلّغين دين گفتند: ائمه معصومين عليهم السلام فرموده اند زينت براي ما باشيد، پس مبادا مرتکب عملي شويم که باعث آبروريزي براي اسلام، تشيّع و اهل علم باشد. لذا بايد مردم را با عمل و کردار خود به سوي خداوند دعوت نماييد.
ايشان خاطر نشان کردند: در روايت نيز وارد است که تنها با قول و سخن، دعوت به خدا نکنيد بلکه با عمل خود دعوت به خدا کنيد که منظور روايت آن است که به سخن گفتن تنها اکتفا نکنيد، بلکه با عمل کردن و دعوت عمليّه بپردازيد، چرا که اثر دعوت عملي به مراتب بيشتر از دعوت زباني است، چنانچه در روايات ديگر نيز تصريح شده است بر اينکه مردم را با غير زبان به اسلام دعوت کردند.
آيت الله شيرازي در ادامه با اشاره به برخي از صفات مؤمنين گفتند: انسان مؤمن هيچ گاه مرتکب خطا و اشتباه بزرگ نمي شود؛ مثلاً شخص مؤمن هيچ گاه خودکشي نميکند، چنانکه در طول تاريخ سراغ نداريم که مؤمني دست به خودکشي بزده باشد در حالي که سايرين از فقير گرفته تا ثروتمند و از ضعيف گرفته تا رئيس و نيرومند مرتکب چنيين اعمالي شده اند.
ايشان همچنين افزودند: هر يک از ما اهل علم در حدّ خودمان مسئوليت و وظيفه حفظ و تقويت دين و ايمان مردم را برعهده داريم که البته اين امر دشوار و سنگيني است که بايد سعي کنيم به خوبي آن را انجام دهيم.
آيت الله العظمي سيد صادق شيرازي در پايان سخنان خود با تأکيد دوباره بر اينکه در کنار تبليغ دين به خودسازي نيز بپردازيم افزودند: سعي کنيد از اين ماه مبارک نهايت استفاده را ببريم تا  جامعه اي پاک و با نشاط و سرشار از انرژي داشته باشيم.
صفحه اصلی نسخه مناسب چاپ ارسال به دوستان ذخیره نشانی
فرستنده Email
نظر شما
کد امنیتی
 

نظرات کاربران: (0 نظر)
 
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG