بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  چهارشنبه 26 خرداد 1400
بروز شده: 26 خرداد 1400
 
  کد خبر: 771       تاریخ انتشار: 13 مهر 1383 - 18 شعبان 1425

 

 

مرجع عالي قدر حضرت آية الله العظمي شيرازي در ديدار با جمعي از بانوان:
با عمل صالح مي توانيم به امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف نزديک شويم


 
با فرا رسيدن خجسته زادروز منجي عالم بشريت حضرت امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف جمعي از بانوان متدين در بيت مرجع عالي قدر حضرت آية الله العظمي حاج سيد صادق حسيني شيرازي با ايشان ديدار کردند.

معظم له در جمع آنان، ضمن بياناتي فرمود: زماني انسان به امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف نزديک مي شودکه دستور حضرتش را عملي کندو از آنچه بازداشته، خودداري کند و به احکام و اخلاق و آداب اسلامي پاي بند باشد. از آن حضرت روايت شده است که فرمود: «فليعمل کل امريء منکم بما يقرب به من محبتنا؛(1) هر يک از شما عملي انجام دهد که به وسيله آن به محبت و دوستي ما نزديک شود».

البته محبت ورزيدن به امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف پسنديده است، اما همين مقدار براي نزديک شدن به آن حضرت کافي نيست، بلکه پاي بندي به دستورهاي آن بزگوار، انسان را از سايه کريمانه حضرت بقية الله عجل الله تعالي فرجه الشريف برخوردار مي کند و در واقع اين پاي بندي معياري براي نزديک شدن به آن امام است.

آية الله العظمي شيرازي در جاي ديگر از سخنان خود فرمود: زن مي تواند در هر شرايطي بهترين باشد و نيز در همان شرايط مي تواند بدترين ها باشد و اين به چگونگي نگريستن به عقل به عنوان موهبت و نيرويي خدادادي به زن و مرد بستگي دارد، به اين معنا که مي توانند از آن بهترين استفاده را ببرند و مي توانند آن را ناديده گرفته، به کناري گذارند که در نتيجه، بهترين ها يا بدترين ها خواهند بود.

ايشان افزود: خداي ـ عزوجل ـ دو نمونه از زن کافر و مؤمن را نام برده، ابتدا از زن کافر ياد کرده، آن جا که مي فرمايد: «ضرب الله مثلاً للذين کفروا إمرأة نوح وامرأة لوط...(2)؛ خدا براي کساني که کفر ورزيده اند، زن نوح و زن لوط را مَثَل آورد».

علي رغم اين که آن دو همسران دو پيامبر بزرگ بودند و رفتار شايسته آنان را مي ديدند و شب و روز در کنارشان بودند، اما آن سان راه تيره بختي و بدکرداري را پيمودند که خدا آنان را به عنوان نماد کفر در قرآن ياد نمود. در مقابل، حضرت باري تعالي از زني مؤمن ياد کرده، مي فرمايد: «وضرب الله مثلاً للذين آمنوا إمرأة فرعون ...(3)؛ و براي کساني که ايمان آورده اند، خدا همسر فرعون را مَثَل آورد».

در مقابل دو زن حضرت نوح و حضرت لوط، آسيه همسر فرعون قرار دارد. او علي رغم ظلم، سرکشي و سنگدلي فرعون، از ايمان خود دست نکشيد و لذا به بالاترين مراتب شايستگي و رستگاري دست يافت تا آن جا که خدا او را به عنوان نماد صلاح و درستي معرفي نمود.

آن گاه معظم له خطاب به بانوان حاضر در جلسه فرمود: شما بانوان الگوهاي شايسته فراواني داريد که سرآمد آنان حضرت صديقه کبري فاطمه زهراسلام الله عليها و زينب کبري سلام الله عليها هستند. خوب است به برخورد و روابط آنان با مادر، پدر، همسر، برادران، فرزندان، بستگان محرم و بستگان نامحرم شان بينداريد و ببينيد چگونه بوده است. فراموش نکنيد که به کار بستن سيره دو بانوي بزرگوار اسلام، تنها ضامن رسيدن شما به مقام هاي پسنديده نزد امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف است.

آية الله العظمي شيرازي افزود: مهر ورزيدن به زن آخرين سفارش پيامبر اسلام به جانشين خود اميرالمؤمنين عليه السلام بود. آن حضرت نيز در آخرين لحظه هاي زندگي همين سفارش را به فرزندانش امام حسن عليه السلام و امام حسين عليه السلام نمود و بر آن تأکيد فرمود. اين امر منزلت والاي زن صالح و مؤمن را نزد پيامبر صلي الله عليه وآله وسلم و جانشين او اميرالمؤمنين عليه السلام نشان مي دهد. در روايتي از امام صادق عليه السلام آمده است که فرمود: «أکثر أهل الجنة من المستصعفين النساء، علم الله ضعفهن فرحمهن(4)؛ بيشتر مستضعفان (تحت ستم قرار گرفتگان) اهل بهشت، زنان هستند، چه اين که خدا ضعف آنان را مي دانست، از آن رو آنان را مورد شفقت و مهر خود قرار داد».

ايشان افزود: صاحب اخلاق نيکو هر چه باشد اهل بهشت است، چرا که اخلاق نيکو بهشت را به سوي صاحب خود مي کشد، اما انسان بداخلاق، راه دوزخ را در مي نوردد، زيرا فرجام بداخلاقي جهنم است.

معظم له روايتي در اين زمينه بيان کرده، گفتند: مشرکي به نام ابن ابي اميه مشرکان را گرد آورده، عليه مسلمانان مي شوراند. پيامبر صلي الله عليه وآله وسلم او را دشمن ترين دشمنان خود و بدترين آنان مي خواند و علي رغم خلق عظيم ـ که خدايش بدان صفت ستوده بود ـ خون ابن ابي اميه را مباح اعلام فرمود. زماني که مکه توسط مسلمانان فتح شد، ابن ابي اميه نزد ام المؤمنين، ام سلمه رضوان الله عليها رفت و از او خواست تا نزد پيامبر صلي الله عليه وآله وسلم شفاعتش کند. ام سلمه نزد پيامبر صلي الله عليه وآله وسلم رفت و پيامبر به او فرمود: برادرت آن سان مرا دروغ زن خواند که ديگري چنين نکرده بود...

ام سلمه به پيامبر صلي الله عليه وآله وسلم گفت: اي رسول خدا، با اخلاق سترگ خود از او درگذر و پيامبر ـ علي رغم منتشر شدن خبر مهدور الدم بودن او در ميان مسلمانان ـ از او در گذشت. بدين ترتيب حکم پيامبر صلي الله عليه وآله وسلم در مورد يکي از مشرکان و دشمنان سرسخت مسلمانان و اسلام، به يمن و برکت اخلاق والا و سترگش لغو شد(5)

حضرت آية الله العظمي شيرازي در پايان فرمود: اگر کوتاهي نکنيد و از دستور عقل پيروط کنيد، به امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف نزديک خواهيد شد. به جا و شايسته است که در اين خجسته زادروز حضرت صاحب الزمان عجل الله تعالي فرجه الشريف خود را به پيروي از الگوهاي شايسته تان؛ يعني حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها و حضرت زينب سلام الله عليها ملزم کنيد و بدانيد که امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف اين تحول را در شما خواهد ديد و از آن آگاه خواهد شد. ديگر اين که بکوشيد اخلاق خود را بالندگي بخشيد، به واجبات پاي بند باشيد و از حرام ها دوري گزينيد و بدانيد که به ميزان پاي بندي به تکاليف، به امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف نزديک خواهيد شد.  
 
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

1. طبرسي، الإحتجاج، ج 2، ص 498.

2. تحريم (66)، آيه 10.

3. تحريم (66)، آيه 11.

4. وسائل الشيعه، ج 20، ص 168.

5. ر.ک: بحارالانوار، ج 21، ص 114، باب 26.
صفحه اصلی نسخه مناسب چاپ ارسال به دوستان ذخیره نشانی
فرستنده Email
نظر شما
کد امنیتی
 

نظرات کاربران: (0 نظر)
 
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG