بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  جمعه 24 اردیبهشت 1400
بروز شده: 23 اردیبهشت 1400
 
  کد خبر: 9703       تاریخ انتشار: 26 مهر 1398 - 19 صفرالخير 1441

 

 

حضرت آیت الله العظمی شیرازی در دیدار جوانانی از کویت:
موفقیت و عظمت انسان در گرو عمل خوب و پسندیده و دوری از تن آسایی و راحت طلبی است


در روز چهارشنبه دهم ماه صفر الأحزان 1441ق (1398/7/17) جمعی از جوانان کشور کویت با مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی مدظله العالی در شهر مقدس قم دیدار کردند و مورد استقبال معظم له قرار گرفتند.

آن گاه مرجع عالیقدر در جمع میهمانان خود بیاناتی ایراد کردند و فرمودند: زندگی سراسر مشکلات است و هیچ گوشه و جنبه آن بدون مشکل و سختی نیست. تحصیل، مشکلات و سختی دارد و تشکیل خانواده از مشکلات تهی نیست. مرد دنبال آن است که بدون مشکلات تشکیل خانواده دهد، زن نیز ازدواجی پیراسته از رنج و سختی و مشکلات می خواهد و این امری ناشدنی و تحقق نیافتنی است؛ چراکه خدای متعال چنین چیزی را در این دنیا نیافریده و رقم نزده است.

ایشان در توضیح بیانات خود فرمودند: بایسته و شایسته است که انسان برای تحمل مشکلات عزم خود را جزم کند؛ چراکه خدای متعال می فرماید: «إِنَّ ذَلِکَ لَمِنْ عَزْمِ الْأُمُورِ؛ مسلماً این [خویشتنداری حاکی] از اراده قوی [در] کارهاست».

لفظ «إِنَّ» برای تأکید و «ذَلِکَ» برای تأکید و حرف «ل» در «لَمِنْ» نیز برای تأکید و «لام» قسم است. خدای متعال پس از آوردن سه تأکید «عَزْمِ الْأُمُورِ» را ذکر کرده است.

حضرت آیت الله العظمی شیرازی مدظله العالی در تبیین مطلب فرمودند: نباید فراموش کرد که انسان، به ویژه جوانان یک جهان توان و انرژی هستند. بزرگان عظمت و شکوه را خود برای خویش رقم می زنند و آن را به دست می آورند.

در این زمینه تنها چیزی که در ساختن شکوه و بزرگی و عظمت انسان اثری بسزا و چشمگیر دارد، پرهیز از راحت طلبی و تن آسایی است. بنابراین، لازم و بایسته است که انسان به انجام کارهای خوب پایبند باشد و از کارهای نامطلوب و بد پرهیز کند و بدین ترتیب و از این رهگذر به موفقیت دست خواهد یافت. وانگهی کلید موفقیت در دستان خود فرد یا افراد است؛ لذا باید همیشه عبارت «راحت طلبی هرگز، تن دادن به سختی ها و مشکلات آری» را نصب العین خود قرار داده و از آن غافل نشوید.

معظم له در پایان سخنان و رهنمودهای خویش خطاب به میهمانان خود فرمودند: انسان اگر این گونه فکر کرده و تصمیم خود را برای عملی کردن آن جزم کند با مشکلات روبرو نخواهد شد. شما این ایده و نظر را به همگنان خود و جوانان فامیل و آشنایان و همسایگان و جز آنان برسانید و بر عملی کردن آن تأکید کنید.
 
صفحه اصلی نسخه مناسب چاپ ارسال به دوستان ذخیره نشانی
فرستنده Email
نظر شما
کد امنیتی
 

نظرات کاربران: (0 نظر)
 
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG