بسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً برَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرّاحِمین
  چهارشنبه 26 خرداد 1400
بروز شده: 26 خرداد 1400
 
  کد صفحه: 36       تاریخ درج: 16 تیر 1390

 
 

 


حضرت سيدالشهدا امام حسين عليه السلام

1. به رغم تلاش هاي فراوان پيشوايان کفر و ضلالت در نابودي نام و نشان حضرت سيدالشهدا عليه السلام ، نام و نشان آن امام همام هم چنان نوراني و درخشنده تر از قبل بر تارک زمان و جبين جهان هدايت گري مي نمايد.

2. فراموش نکنيم زنده نگاه داشتن عاشورا زنده نگاه داشتن اسلام و احکام والا و نوراني آن بوده و نيز استمرار حيات اسلام در گرو بر پاداشتن مجالس و شعائر حضرت سيدالشهدا عليه السلام است.

3. هر شخصي با هر توان و امکان مالي بکوشد اين توفيق را نصيب خود کند که همه روزه، هر هفته، ماهانه و حتي سالي ده روز يا کمتر چراغي به نام امام حسين عليه السلام در خانه خود بيفروزد.

4. بايد کانون معارف حسيني و مجالس عزاداري امام حسين عليه السلام را پرحرارت، پر جمعيت، فعال و بانشاط برگزار کنيم تا جزئي از وظيفه ي خود را نسبت به ساحت مقدس حضرتش ادا نموده و نتايج خوبي به دست آورده و فرداي قيامت از شرمساري سر به زير نباشيم.

5. اگر در شناخت اسلام و تعاليم بلند آن کوشش نموده و آن را نه فقط در زندگي خود بلکه سعي کنيم در زندگي کل بشر پياده کنيم با هدف سيدالشهدا عليه السلام همسو شده ايم. بنابراين اگر غيرمسلمانان را به اسلام فراخوانيم، غير شيعيان را به آيين نوراني تشيع دعوت نمائيم و شيعيان سست باور را به صلاح و استقامت در عقيده راهنمايي کنيم، تازه توانسته ايم در اجراي اين هدف نوراني و بلند شرکت داشته باشيم.

6. يکي از معجزات بزرگ خداي متعال اين است که بندگاني شايسته همانند حضرت سيدالشهدا عليه السلام آفريده است تا در دشوارترين وضعيت به درگاه او پناه برده و عرضه بدارند: «خدايا، در هر اندوه و دشواري تنها تو تکيه گاه مني».

7. زيبايي و جذابيت اسلام و تشيع که رسول خدا صلي الله عليه وآله و اهل بيت عليهم السلام آن را عينيت بخشيدند آن چنان جذاب است که اگر درست عرضه شود و درخشندگي آن که در وجود معصومان عليهم السلام به ويژه حضرت سيدالشهدا عليه السلام تبلور يافته است صحيح بيان گردد، مردم جهان با جان و دل پذيراي آن خواهند شد.

8. دردناک ترين مصيبت ها و جان کاه ترين سوگ ها پس از گذشت سال ها فراموش مي شوند و در لابلاي پيچ و خم زندگي روزمره از ياد مي روند و به خاطره تبديل مي شوند، ولي در اين ميان تنها يک سوگ و يک مصيبت است که هيچ گاه با گذشت زمان از يادها نمي رود و فروغ آن هرگز به خاموشي نمي گرايد و آن سوگ و عزاي امام حسين عليه السلام است.

9. در بعضي نقل ها آمده است: خداي متعال متولي تجديد عزاي حضرت سيدالشهدا عليه السلام مي باشد. و هر ساله شب اول ماه محرم الحرام جامه ي به خون آغشته اي را که امام حسين عليه السلام هنگام شهادت به تن داشتند، دستور مي دهد تا ملائکه آن را در فضا بياويزند که با آويختن آن جهان پر از غم و اندوه مي گردد و بدين ترتيب سوگ و اندوه او را تجديد نموده و دل هاي مؤمنين آکنده از غم و اندوه مي گردد.
(الخصائص الزينبية للجزائري، ص114)

10. سزاوار است مجالس عزا و سوگواري امام حسين عليه السلام به گونه اي باشد که افزون بر روضه خواني و عزاداري، احکام شرعي، تاريخ اسلام، معارف اهل بيت عليهم السلام و هدف قيام حضرت سيدالشهدا عليه السلام و دستاوردهاي آن نيز گفته شود و بدين وسيله عزاداران از نظر علم دين و اخلاق نيز بهره مند شوند.
 
11. همه ي ما موظفيم هدفي که حضرت سيدالشهدا عليه السلام خون قلب پاک شان را فداي آن کردند دنبال کنيم و به نداي ياري طلبي آن بزرگوار، با ايمان، عمل صالح و نشر فرهنگ اهل بيت عليهم السلام لبيک گوييم.

12. هدايت مردم و نجات دادن آنان از گمراهي و تاريکي، سردرگمي و حيرت وظيفه اي همگاني و درسي است که بايد از حضرت سيدالشهدا عليه السلام بياموزيم. اين کار شيوه هاي گوناگون دارد و هر شخص بايد به نوبه خود به اين هدف والا که حضرت سيدالشهدا عليه السلام در راه خدا خون قلب پاک شان را براي تحقق آن هديه کردند کمک کند و در اين راه هيچ کوششي را فرو نگذارد.

13. مهم ترين شيوه ي لبيک گويي به نداي ياري طلبي حضرت سيدالشهدا عليه السلام رهايي بخشي خود و ديگران از تاريکي جهل و حيرت ناداني به سمت نور علم و فرهنگ پربار اهل بيت عصمت و طهارت عليهم السلام مي باشد که مجسّم فرهنگ آسماني و انساني قرآن کريم است.

14. بايد به دنيا برسانيم که اسلام و تعاليم انساني آن مالامال از مهرورزي، مروت، واقع گرايي، سعادت و خوشبختي به تمام معنا و در بالاترين درجات و قلّه هاي آن است. اگر موفق شويم اسلام و تعاليم نوراني آن را به جهانيان برسانيم هدف حضرت سيدالشهدا عليه السلام که: «ليستنقذ عبادک؛ تا بندگان خدا را رهايي و سعادت بخشد» است، بيش از پيش تحقق پيدا مي کند.

15. بي ترديد اگر مسأله ي امام حسين عليه السلام امري عادي و طبيعي بود، با اين همه مبارزه و سرکوب تاکنون نبايد اثري از آن به جاي مي ماند، اما مسأله ي آن حضرت يک امر فوق العاده و آسماني بوده و مشيّت الهي بر بقا و مستمر بودن آن تعلق گرفته است، لذا آرمان والاي سيدالشهدا عليه السلام هيچ گاه به فراموشي سپرده نخواهد شد و همگان با بهره گيري از مشعل هدايت حسيني راه را از بيراهه خواهند شناخت و در شاهراه هدايت گام خواهند نهاد ان شاء الله تعالي.

16. حضرت سيدالشهدا عليه السلام همانند جدّشان رسول خدا صلي الله عليه وآله ومادرشان حضرت فاطمه عليها السلام و ديگر ائمه ي معصومين عليهم السلام کم ترين نيازي به ما و هيچ مخلوقي ندارند. اين ذوات معصوم و پاک، نور خدا و مايه ي سکون خلقند و جز به خداي متعال به احدي نيازمند نيستند، بله اين ماييم که سراپا نيازمند آنانيم و اگر موفق به اقامه ي شعائر آنان شويم، لطفي است که خداي متعال ارزانيِ ما فرموده و منّتي است که آن پاکان بر سر ما نهاده اند و ما را به حريم خود راه داده اند.

17. سعادتمند افرادي هستند که در عزاخانه و مجالس عزاداري امام حسين عليه السلام کاري برعهده دارند و خالصانه و بدون هيچ چشم داشتي خدمت مي کنند، آنان به رغم مقام والايشان بايد با فروتني و احترامِ همگان، شکرگزار اين نعمت بوده و نسبت به اين معنا گوش به زنگ و هشيار باشند و از ارباب خود توفيق ادامه ي خدمت گزاري تا دم آخر را بخواهند.
 
18. امام زمان عجّل الله تعالي فرجه الشريف ـ که خداي سبحان ايشان را خونخواه امام حسين عليه السلام قرار دادند، روزي به فرمان خداي متعال ظهور کرده و براي آن امام مظلوم خونخواهي خواهند نمود.
 
19. امام صادق عليه السلام فرمودند : حضرت صديقه کبري فاطمه زهرا عليهاالسلام در مصيبت و سوگ فرزند شهيد خود حضرت امام حسين عليه السلام چنان نفسي بلند آميخته به ناله اي سخت بر مي آورند که با اين ناله ي جانگداز حضرت، گوشه اي از سنگيني فاجعه کربلا و بزرگي واقعه شهادت امام حسين عليه السلام نمايان شده و همه جهان و جهانيان را به تلاطم در مي آورد که اگر نبود فرمان خدا به برقراري دنيا تا وقت معلوم قيامت برپا مي شد.
 
20. ناله ي حضرت زهرا سلام الله عليها به فرمايش امام صادق عليه السلام آن چنان جهان هستي را متلاطم مي سازد که همه چيز گرفتار زلزله و از هم گسيختگي و دچار خطر فروپاشي و نابودي مي گردد، درياها به فرمايش حضرت طوفاني و موّاج گشته و خشکي را در کام خود ببلعد لولا دستور خدا به ملائکه ي موکّل به درياها که آن را محکم به جاي خود نگه دارند، جهنم پر جوش و خروش شده و به صَيحه و نعره درآمده، و اگر فرشتگان مأمور جهنم درهاي آن را نبندند زبانه هاي آن، جهان هستي را مي سوزاند، لذا در آن هنگام نگاهبانان دوزخ از طرف خدا مأمور به بستن درهاي آن شده و درهاي دوزخ را مي بندند و هنگامي آن را مي گشايند که ناله ي آن حضرت فروکش کرده باشد. به راستي اين چه ناله اي است که بانوي دو عالم براي احدي جز فرزند شهيدش از امام حسين عليه السلام سر نمي دهند؟
 
21. عاشورا تمام شدني نيست و حتي در زمان ظهور حضرت ولي عصر امام زمان عجّل الله تعالي فرجه الشريف ادامه دارد و در قيامت نيز مجسم خواهد شد. کسي را توان جبران عاشورا نيست و اگر ما در سوگ عاشوراييان مي نشينيم در واقع خود از آن بهره مي بريم و از اين رهگذر مي توانيم به قرب الهي نايل آييم و مشمول دعاي اهل بيت عليهم السلام شويم.
 
22. با تمام فشارها و ممانعت هاي ظالمانه و مغرضانه اي که در تاريخ از اقامه ي شعائر حسيني و بر پايي مراسم سوگواري امام حسين عليه السلام، به عمل مي آمده و مي آيد، امروز مي بينيم دستگاه آن حضرت همه جا گسترش يافته است و طاغوتيان نه فقط به هدف پليد خود نرسيده بلکه به فرجام هايي ناپسنديده گرفتار شدند.
 
23. ستيزندگان با شعائر مقدس حسيني مي پندارند که توان مبارزه با اين دستگاه مرتبط به آسمان و متعلق به اراده الهي را دارند، اما اگر سر از گور برآورند خواهند ديد که تلاششان بيهوده بوده و تنها بر کيفرشان افزوده شده است، چراکه علي رغم محدوديت هايي که ايجاد کردند، شعائر مقدس حسيني همچنان راه خود را باز کرده و جهان را فرا گرفته است.
 
24. حضرت آيت الله العظمي شيرازي مدظله العالي در تبيين ثواب عزاداراني که در راه عزاي امام حسين عليه السلام اذيت و آزار مي شوند فرمودند: در روايات آمده است: هرکه در راه امام حسين عليه السلام از ظالمان اذيت و آزار گردد به اندازه آن اجر و پاداش به او مي دهند، اگر دو تا سيلي به او زده باشند ثوابي بيشتر از آن که يک سيلي خورده است مي دهند. و اگر دو روز او را زنداني کرده باشند ثواب او بيشتر از آن شخص است که يک روز زنداني شده باشد. و خلاصه روايات شريفه مي فرمايد: هرچه مدت زنداني بودن فرد و شکنجه هايي که مي شود بيشتر باشد، به همان نسبت پاداشش بيشتر است.
 
25. بني اميه، عاشورا را به وجود آوردند تا افرادي همانند يزيد و ابن زياد، هارون و متوکل را بر سرنوشت مردم و دين آنان حاکم کنند و خط اهل بيت عصمت و طهارت عليهم السلام که خط رحمت و عدل، انسانيت و آزادگي است را از ميان بردارند.
 
26. در طول تاريخ تا به امروز چقدر با اهل بيت عليهم السلام و پيروان آنان مبارزه شده و مي شود تا اين دستگاه را جمع کنند، ولي ديديم و مي بينيم که هرگز موفق نشده و نخواهند شد.
 
27. معظم له فرمودند: روايات شريفه مي فرمايند يک عزادار حسيني که براي مظلوميت امام حسين عليه السلام عزاداري کرده و اشک ريخته است حضرت زهرا سلام الله عليها را نه فقط خشنود کرده بلکه حضرت را با همدردي با ايشان ياري رسانده است و به طور قطع هرکه حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها را که نماد و نمود مصائب سيدالشهدا عليه السلام هستند خشنود و ياري رساند همه ي معصومان از رسول خدا تا آخرين جانشين ايشان را خشنود و ياري رسانده است. ولذا حضرت صادق عليه السلام مي فرمايند: آيا دوست نداريد از آنان باشيد که با عزاداري و اشک ريختن بر امام حسين عليه السلام حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها را خشنود کرده و ياري رسانيد؟
 
28. روايات شريفه بي تفاوتي درباره ي شعائر حسيني و آنچه به آن بزرگوار مرتبط است را مساوي با مخالفان شعائر حسيني و دشمنان امام حسين عليه السلام معرفي فرمودند، لذا بايد با هر توان و امکاني که يک جوان مسلمان دارد به اين دستگاه خدمت و در راه پايايي و ماندگاري آن هزينه کند، چراکه هر نوع خذلان و بي تفاوتي لعن و نفرين خدا و رسول را در پي دارد.
 
29. غافل نباشيم که هر نوع ستمي که در حق سوگواران و برگزارکنندگان شعائر حسيني و سوگواري امام حسين عليه السلام روا داشته شود از طرف خداي متعال بي پاسخ نخواهد ماند، خواه آن ستم از سوي بني عباس و بني اميه باشد، يا از سوي پهلوي اول در ايران، و اتاترک در ترکيه و يا ياسين الهاشمي در عراق.
 
30. روايات شريفه به آنان که به خود جرأت داده و عليه حضرت سيدالشهدا عليه السلام و شعائر آن حضرت نيروهاي خود را بسيج مي کنند و عزاداران و سوگواران آن حضرت را به نحوي آزار مي دهند، وعده آتش دوزخ و شکنجه هاي جهنم را داده است، آتشي که از شدت حرارات سياه شده و تاريک گشته است، به فرموده ي روايت آنان را در تابه هايي آتشين قرار مي دهند و آنچنان گداخته مي شوند که به فرموده ي قرآن کريم: «وَيَأْتِيهِ الْمَوْتُ مِن کُلِّ مَکَانٍ وَمَا هُوَ بِمَيِّتٍ؛ و مرگ از هر طرف به سوي او مي آيد، اما او نمي ميرد (زيرا در آخرت ديگر مرگ وجود ندارد و الا همان لحظه اول ذوب مي شد و مي ميرد)» ـ ابراهيم، آيه 17ـ سپس آن عزاداري که به او ظلم شده را مي آورند و به او مي گويند: بنگر و خاطر آرام دار که انتقام تو گرفته شده و مي شود.
 
31. سزاوار عزاداران حسيني اين است که در راه اقامه ي شعائر حسيني صبر و تحمل پيشه کنند و استقامت بنمايند، کفار و مشرکان قريش، رسول خدا صلي الله عليه وآله را سخت مي آزردند و انواع شکنجه هاي روحي و جسمي را در حق آن حضرت روا داشته و جسارت ها مي نمودند، اما آن حضرت صبر و تحمل نموده و استقامت مي کردند.
 
32. همه ما در راه برپايي شعائر حسيني بايد با الگوگيري از رسول خدا صلي الله عليه وآله صبور باشيم و سختي ها را بر خود هموار کنيم، چه اين که خداي متعال به الگوگيري از ايشان فرمان داده، آن جا که مي فرمايد: «لَقَدْ کَانَ لَکُمْ فِي رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ؛ و براي شما در رسول خدا سرمشقي است نيکو»ـ الأحزاب، آيه21
 
33. وظيفه همه ما است به خصوص جوانان که شعائر حسيني را جهاني کنيم ، تأکيد من به همگان به ويژه جوانان اين است که اگر خود توان مالي نداريد، براي حضرت سيدالشهدا عليه السلام آبرو گرو بگذاريد و به هر نحوي مجالس آن حضرت برپا و شعائر حسيني را زنده نگاه داريد و به همه جهان و جهانيان برسانيد، زيرا آنقدر مظلوميت امام حسين عليه السلام جانسوز و اهداف آن حضرت، عالي، گيرا و دلرباست که هر انساني را به خود جذب نموده و حسيني کرده و مشمول رحمت خدا و هدايت به اسلام خواهد نمود.
 
34. هر سيه روزي و نگونبختي، اعم از شخص يا جريان و دستگاهي نسبت به شعائر مقدس حسيني دشمني و حتي بي تفاوتي ورزد، خود منزوي و فراموش مي شود و شعائر حسيني ديگر باره شديدتر و گسترده تر سر بر مي آورد، چنان که در روزگاران پس از حاکميت جباراني همانند امويان، عباسيان، پهلوي ها و صدام ها ديده شد و اين واقعيت به اثبات رسيد. امروزه آنان گرفتار و گروگان اعمال خود هستند و به کيفر و دشمني با شعائر حسيني در عذابي هولناک به سر مي برند و دستگاه امام حسين عليه السلام زنده و پويا تر است.
 
35. حال که رسانه هاي ديداري، شنيداري و نوشتاري دشمن آنچه در توان دارد با هدف نشر فرهنگ اموي بر ضد شعائر مقدس حسيني و به منظور کمرنگ کردن آن به کار گرفته شده و از حمايت هاي همفکران کج انديش خود برخوردارند، چرا ما و شما براي رساندن فرياد حقيقت خواه و ظلم ستيز حضرت سيدالشهدا عليه السلام و دستاوردهاي عاشورا از اين امکانات استفاده نکنيم؟ ما نيز بايد از وسائل رسانه اي جديد که اکنون به راحتي در دسترس است بهترين استفاده را کنيم و فرهنگ عاشورا را به زبان هاي گوناگون به جهان و جهانيان تبليغ نموده و برسانيم. فراموش نشود که رسانه، إعلام و تبليغ نصف قضيه بوده ولي حمايت و پشتيباني تبليغي نيمه ي تکميل کننده، بلکه بخش مهم تر از آن است.
 
36. توسعه ي جريان شعائر مقدس حسيني، تبليغ و رساندن آن به جهان و جهانيان حمايت همه جانبه و ياري همگان، به ويژه جوانان را مي طلبد و البته حمايت و ياري نمودن ها هر چه بيشتر و گسترده تر باشد، رشد شعائر حسيني فزاينده تر بوده و در جاي جاي اين گيتي گسترش خواهد يافت و جهان و جهانيان مشمول رحمت، عدل و هدايت حسيني قرار خواهند گرفت و اين امر، با جديت همه ما و شما تحقق خواهد يافت.
 
37. بنابراين در زمينه تبليغ به جهان و جهانيان و حمايت آن همه ما بايد بکوشيم تا حضرت زهرا سلام الله عليها و ديگر معصومان را خشنود کرده و ياري نمائيم که سعادت دنيا و آخرت ما و شما در گرو اين امر است و هرچه خدمت بيشتر باشد، پاداش سنگين تر است.صفحه اصلی نسخه مناسب چاپ ارسال به دوستان ذخیره نشانی خبرخوان
 
به اهتمام مؤسسه فرهنگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله
بیت مرجع عالیقدر: قم مقدس، خيابان انقلاب، كوچه 6
Powered by: Parseh ITG